Savivaldybei priklausančiuose globos namuose apgyvendintų žmonių artimieji sunerimę dėl pandemijos metu pablogėjusių gyvenimo sąlygų. Jie susirūpinę dėl globotiniams teikiamo nekokybiško maisto, kuris sukelia besikartojančius virškinimo sutrikimus.
Pandemija ir jos diktuojamos sąlygos trikdo normalų gyvenimo ritmą. Net savo namuose artimųjų apsuptyje gyvenantys žmonės pasigenda įprasto bendravimo su aplinkiniais, skundžiasi depresinėmis nuotaikomis ir kitais psichologinės sveikatos negalavimais. Tad ką bekalbėti apie pažeidžiamiausią grupę – slaugos ar globos namuose gyvenančius žmones, kurių lankyti dabar neleidžiama.
Visokių bėdų girdėjusius žurnalistus pribloškė žinia apie galimai kažkokių virusų „apsėstus“ ar dėl prasto maisto negaluojančius, o kartais – iš viso nepavalgiusius žmones. Dar daugiau – savivaldybės globos įstaigos socialiniai darbuotojai esą net už gyventojų pinigus nesivargina nupirkti maisto, dėl kurio trūkumo alpsta senolio ar senolės širdis.
Ar yra kokia nors kontrolė?
Antradienį „Šiaurės rytai“ sulaukė skambučio iš Legailių globos namuose gyvenančio žmogaus pažįstamų.
„Ar žinote, kas ten Legailiuose darosi? Žmonės bloguoja, vemia, viduriuoja, ir tai kartojasi ne pirmą sykį. Negalima atmesti, kad visokios infekcijos puola, tačiau galvojame, kad tai gali būti ir dėl nekokybiško maisto“, – kalbėjo moteris. Savivaldybės globos namuose gyvena jos draugo brolis. Pasak moters, tas dabar 80 metų turintis globos namų gyventojas savo šeimos nesukūręs, o pasiligojęs vienas gyventi negali. Visą gyvenimą žmogus dirbęs gerai apmokamą darbą dabar gauna neblogą pensiją, kurios, pasak pašnekovės, 80 proc. atitenka globos namams.
„Tai ar toks žmogus turi kęsti alkį? Brolis jo neapleidžia, mes vežame maistą, tačiau įeiti į vidų ir pamatyti, kaip ten gyventojai maitinami, nebegalime“, – sako moteris. Jos manymu, pandemija ir apribojimai gerokai pablogino globojamų žmonių priežiūrą.
Globos namų gyventojo brolis baiminasi, kad apie gyvenimo sąlygas pasakojantis neįgalus valdiškų namų globotinis nesulauktų keršto. Tačiau į redakciją skambinusi moteris draugą užtikrino, kad bijoti negalima ir nereikia. Ji pati žadėjo pasakyti Legailiuose gyvenančiam giminaičiui, kad ir šis nebijotų kalbėti.
Parimusi ant vaikštynės kalba apie kefyro gurkšnį
„Man labai gaila buvusios vaikystės kaimynės. Ji vos ant kojų laikosi. Ir ne todėl, kad juda tik su vaikštyne, bet dėl silpnumo. Stovi tarpduryje ir pasakoja man, kad ji socialinės darbuotojos prašo nors kefyro nupirkti, tačiau vargšės niekas nenori girdėti“, – sakė ŠR kalbintas globos namų gyventojas Petras (vardas pakeistas – red.). Jis pasakojo apie Vabalninko krašte gyvenusią Elvyrą – kadaise buvusią aktyvią ir kitais labai besirūpinusią bendruomenišką moterį. Jos, savo namus turėjusios, gyvenimas taip susiklostė, kad teko apsigyventi globos namuose.
Petras kalbėjo ir apie kitus žmones, negalinčius net už savo pinigus gauti papildomai maisto, kurio atveža autoparduotuvė.
„Kaip aš tą autoparduotuvę pasieksiu, kai vežimėlyje sėdžiu, o ta parduotuvė prie durų nebeprivažiuoja. Kai prie durų buvo kažkada sustojusi, tai kažkaip vežimėliu privažiavau, tačiau atgal vos galėjau paršliaužti“, – pasakojo vyras. Sykiu juokavo, kad toje „autolavkėje“ daugiausia būna „vyriškų, bet moterims tinkančių“ prekių.
Anot kalbinto žmogaus, globos namuose yra nemažai tokių, kuriems pereiti per kiemą – neįveikiama problema. O yra ir gulinčių.
Tą dieną, kai pietus pavalgęs vyras vos spėjo pasiekti tualetą, globotiniams buvo patiekta vištiena. Ji buvusi labai įtartinos išvaizdos ir skonio.
„Tačiau tai, kaip ir sveikatos negerumai, kartojasi. Maistas tikrai nekokybiškas. Jo ne vienam trūksta. Ne man vienam taip atrodo, tačiau tylim. Tik dabar mano brolis susirūpino“, – kalbėjo vyras. Antradienio rytą pusryčiams buvę patiekti sausi ryžiai, kurių, pasak žmogaus, nebuvo galima pavadinti koše ir valgyti. „Tai ir nevalgėm“, – sakė žmogus.
Pasiteiravus, ar apie bėdas bandęs kalbėtis su direktoriumi, vyras atsakė: „Mes direktoriaus neturime – nesu jo matęs“. Vyras globos namuose gyvena trejus metus.
Socialinės darbuotojos, anot vyriškio, gyventojų taip pat nenorinčios girdėti. Visi žmonių prašymai esantys kaip „į sieną“.
Klausinėjamas apie kitas problemas Petras kalbėjo ir apie dvokiantį vandenį. Esą maudynių dienos net laukti baisu. O geriamasis vanduo kažkodėl primenantis žibalą.
Dar, pasak Petro, kai kurie gyventojai esą stebintys, kaip globos namų vadovas į įstaigos mikroautobusą krauna malkas. Mano, kad gal savo namus tokiu kuru vadovas šildo.
„Tai čia tas malkas ir supjauna, ir suskaldo, o direktoriui telieka išsivežti. Taigi žmonės mato, ne iš kokių kalbų girdėjo“, – porina vyras.
Dar žmonės norėtų gauti ir laikraščių, kurių įstaigoje sako nematantys. Spaudinius giminės ar pažįstami atvežantys tik senus.
Gera žinia, kad globos namuose šilta – žmogus tvirtina, kad jie šildomi gerai.
Dėkoja už informaciją arba neturi komentarų
Legailių globos namų direktorius Renaldas Simėnas šią savaitę atostogauja.
Dėl negaluojančių žmonių direktorius buvo linkęs manyti, kad įstaigoje galimai yra įsisukęs visame rajone klajojantis „rotavirusas“.
Dėl mitybos kalbinamas globos namų vadovas tvirtino, kad „maisto produktai tiekiami normaliai, virtuvė dirba, patiekalai gaminami pagal nustatytas normas“. Todėl gyventojams valgio trūkti neturėtų. O jei kam norisi, tai esą tie galintys patys nusipirkti. Tam esą galimybių netrūksta.
„Mes užsakom transportą, jie gali ir važiuoti, kur tik nori“, – sako globos namų direktorius R. Simėnas. Tačiau sutinka, kad yra ir sunkiai judančių ar lovoje gulinčių globotinių.
Direktorius dėkojo už informaciją, žadėjo pasidomėti, kam maisto trūksta ir kaip būtų galima jo duoti papildomai.
Dėl dvokiančio vandens komentaras buvo toks, kad taip gali būti vandens šildytuve užsistovėjus vandeniui. Negerą kvapą ir pats direktorius yra jautęs.
„O šiuo klausimu tiesiog jokių komentarų neturiu“, – atsakė R. Simėnas į klausimą apie malkas.
Už pranešimą apie galimas problemas dėkojo ir savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius. Jis žadėjo, kad bus pasidomėta ir maitinimu, ir vandens kokybe. Baiminamasi, kad ne iš vandentiekio tiekiamas vanduo nebūtų užterštas ar kenksmingas.
Globotinių sveikata rūpinasi savivaldybės poliklinikos šeimos gydytoja. Iš jos žinių apie kokius nors virusus globos namuose, pasak K. Knizikevičiaus, negauta. Maisto kokybę gali tikrinti valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai. Tačiau į šią tarnybą turi kas nors kreiptis.