Nuo liepos 22 iki rugpjūčio 3 dienos Biržuose vėl gyvens ir operos spektaklį kurs „Operos akseleratoriaus“ talentingi jauni atlikėjai ir patyrę solistai bei muzikantai! Šiemet laukia charizmatiška ir linksma V. A. Mocarto opera „Figaro vedybos“.
Po pernykščio anšlago į operą solistai ir muzikantai nemokamą spektaklį „Saulės“ gimnazijos sporto salėje-angare rodys dvi dienas – rugpjūčio 1-ąją ir 2-ąją. Taip pat stebins netikėtais pasirodymais netikėtose erdvėse, kvies į atvirą repeticiją. Apie visa tai ir pernykščius įspūdžius iš Biržų pasakoja „Operos akseleratoriaus“ įkūrėja, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro režisierė Karina Novikova.
– Kokie įspūdžiai liko iš pernai Biržuose vykusios operos solistų rezidencijos ir operos spektaklio jums, kaip režisierei, ir atlikėjams?
– Rezidencija Biržuose mane maloniai nustebino – pradedant sklandžia organizacija, šiltu priėmimu ir, žinoma, tokiu žiūrovu susidomėjimu. Pamenu, jog prieš spektaklį atidariau duris į kiemą ir pamačiau ilgiausią eilę išsirikiavusių žiūrovų. Maniau, kad taip nebebūna!
Biržai, ir kaip miestas, paliko malonų įspūdį, ypač draugingi žmonės, kurie parduotuvėje sveikinasi, šypsosi, o jei jau žino, kas mes, tai paklausia, ir kaip repetuoti sekasi. Tikrai: ypatinga miesto atmosfera.
– Kaip įvertinote Biržų klausytoją?
– Biržų klausytojas – rimtas. Net kelių valandų reta V. A. Mocarto opera „Tito gailestingumas“ pernai buvo išklausyta. Žiūrovų buvo tiek daug, kad kai kuriems teko stovėti, nes nesitikėjome tokio ažiotažo. Šiemet opera bus linksmesnė – „Figaro vedybos“, ir rodysime ją du kartus, tad tikimės, jog visi norintieji galės patogiai pamatyti pastatymą.
Tiesa, kalbant apie klausytoją, smagu prisiminti trumpą pasirodymą, kurį surengėme turgaus dieną. Žmonės trumpam pamiršo pirkinių sąrašus ir galėjo paklausyti operos arijų ir duetų. Juk ne visi gali sau leisti atvykti į vakare Biržuose vykstantį spektaklį – nebūna viešojo transporto atokiau gyvenantiems žmonėms, gali sutrukdyti ūkio reikalai. Tad buvo ypač malonu pradžiuginti tuos, kurie gal į mūsų spektaklį ir neatėjo.
– Ar tai ir paskatino norą sugrįžti?
– Tikrai taip. Kai vyksta planavimo darbai, pasiruošimas, naujos medžiagos studijavimas (gūdžiais žiemos vakarais), tikrai glostė širdį prisiminimas apie Biržuose praleistą savaitę.
– Kuo skirsis pernykštė rezidencija nuo vyksiančios šią vasarą?
– Šiemet užmojis didesnis – turėsime nedidelį orkestrą, solistų bus daugiau.
Opera vėl V. A. Mocarto, bet gerai pažįstama – „Figaro vedybos“. Kostiumus ruoš jaunas dizaineris Liutauras Suvorovas.
Nujaučiu, kad tai bus labai energingas pastatymas!
– Pristatykite savo atlikėjų komandą, kuri kurs, gyvens ir dovanos spektaklį biržiečiams šiais metais?
– Labai įdomi statistika: į pirmą „Operos akseleratorių“ prieš septynerius metus atvyko daugiau užsieniečių nei lietuvių. Na, ir kitais metais vis dar sulaukdavome dešimteriopai daugiau paraiškų iš užsienio.
Lietuvoje operos rezidencijos yra retas dalykas ir gal dar ne visi jauni operos solistai suprato principą ir šios intensyvios patirties vertę. Bet šiemet noriu pasidžiaugti tuo, kad perklausos net nebuvo – jauni profesionalūs solistai iš Lietuvos muzikos akademijos patys pareiškė norą dalyvauti pastatyme. Tad rekomendacija apie programą pasklido, kas man yra labai malonu.
Dalyvaus gabūs studentai bei jau patyrę solistai. Pavyzdžiui, publikai jau gerai pažįstama Dovilė Kazonaitė. Mums diriguos jaunas perspektyvus dirigentas, daktaras Imantas Jonas Šimkus, akompanuos ilgametė Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro koncertmeisterė Olga Taškinaitė, pirmu smuiku grieš buvusi Klaipėdos valstybino muzikinio teatro koncertmeisterė Audronė Jurkonytė. Tad bus geras „pamaišymas“ patirties su jaunatvišku užsidegimu.
– Priminkite, kas tai yra „Operos akseleratorius“?
– Akseleratorius – tai greitintuvas. Mes siekiame suteikti jauniems operos solistams patirtis, kurios pagreitintų jų karjeros augimą. Susirenkame rezidencijoje kelioms savaitėms ir intensyviai dirbdami pastatome operą.
Tai imituoja darbo tikrame teatre sąlygas, bet viskas vyksta šiek tiek intensyviau. Jaunam solistui dažnai tik tiek ir reikia – daugiau galimybių dirbti. Tobulinimasis vyksta repeticijų aikštelėse, susitikimuose su nauju dirigentu, režisiere, kolegomis. Labai tikiu, kad mūsų misija suteikti tokią aikštelę yra prasmingas indėlis į ateities operos žvaigždžių tobulėjimą.
– Ar noriai atlikėjai sutiko gyventi ir repetuoti rezidencijoje Biržuose? Kas juos labiausiai motyvuoja?
– Noriai. Pernai metų dalyviai turėjo kuo puikiausius atsiliepimus, tad ir kalbinti ar ilgai apie tai pasakoti nereikėjo. Jaunuosius atlikėjus, žinoma, motyvuoja ir galimybė paruošti vaidmenį bei jį atlikti. Daug kam tai bus vaidmens debiutas, bet, pavyzdžiui, solistas Mindaugas Tomas Miškinis grafo partiją jau yra atlikęs Makedonijos nacionalinėje operoje.
– Kaip vyksta gyvenimas operos solistų rezidencijoje, kuri šiais metais truks dvi savaites?
– Atsikeliam, pavalgom, dirbam, pietaujam, dirbam, vakarieniaujam, dirbam. Kažkaip taip (juokiasi). Opera ilga, su keliomis veiksmo linijomis, sudėtingomis arijomis ir ansambliais, tad kiekviena repeticija labai svarbi.
– Kokį spektaklį išvys žiūrovai – modernų ar klasikinį? Kokių netikėtų sprendimų tikėtis?
– Tai bus šiuolaikiškas pastatymas, bet nereiškia, kad atlikėjai dainuos mūvėdami džinsus. Šiuolaikiškas – tai reiškia, kad tai, apie ką rašė Mocartas, yra gyva, juokinga ar skauda ir šiandien. Na, istorija išliks ta pati, kaip parašyta. Bet net nereikia tikėtis statiško pastatymo, kur pirmas posmelis scenos kairėje, o antras – dešinėje. Tikiuosi, kad tai bus muzikalu, gyva, virtuoziška.
Tai bus didelio greičio, energingas spektaklis, su daug komiškų situacijų ir aistrų. Man, kaip režisierei, bus svarbiausia išjudinti ir panaudoti visą solistų temperamentą ir dvasines kerteles.
– Kodėl antrus metus iš eilės girdėsime V. A. Mocarto muziką?
– Mocarto muzika tinka jauniems solistų balsams (dažniausiai). Taip pat žiūrovai ją mėgsta. Šią operą galima atlikti be choro, nuo to nenukenčia veiksmo eiga, tad tai klasikinis pasirinkimas rezidencijos programai.
– Ar bus šiais metais netikėtų pasirodymų netikėtose erdvėse dar iki spektaklio?
– Taip, tikrai pasistengsime. Pernai metų pasirodymas turguje mums paliko didelį įspūdį. Puikiai suprantam, kad yra didelė atskirtis ir ne visi žmonės sau gali leist vykt į operą vakare, ne visi turi savo transportą. Tad, matant savaitiniam apsipirkimui atvykusį rajono gyventoją, dažniausiai garbaus amžiaus, su visais savo ryšuliais klausantį operą, net spaudė ašarą.
Menų sklaida rajonuose vyksta vis plačiau, bet dar tikrai turime, kur pasistengti. Jei didmiesčiuose į sales žiūrovą reikia vilioti, čia – visiškai atvirkščiai.
– Pernai opera sulaukė tokio didelio ažiotažo, jog ne visi norintieji tilpo salėje-angare, kur jis vyko. Ar tikitės tokio žiūrovų antplūdžio, o jei taip, tai kaip apsidrausite, kad visi norintieji spektaklį pamatytų?
– Taip, tikimės, gal ir net didesnio, nes žmonės kalba, dalinasi įspūdžiais. Tad manome, kad gali būti dar daugiau žmonių, todėl spektaklį rodysime dvi dienas. „Operos solistų rezidencija Biržuose 2024“ projekto laimėtojai (projektą finansuoja LKT), Biržų krašto muziejus „Sėla“ muziejininkai pasirūpino ir užsakė dviejų spalvų popierines renginio apyrankes.
Žalias – pirmajam spektakliui, mėlynas – antrajam. Kur bus dalinamos apyrankės, skelbsime.
Sekite informaciją spaudoje, internete, socialiniuose tinkluose. Visur! Taip pat muziejininkai stengiasi, kad žiūrovai spektaklį stebėtų ant patogių kėdžių.
– Praėjusiais metais visa solistų trupė dirbo iki išnaktų, kad nustebintų žiūrovą nuostabiu spektakliu. Šiais metais atlikėjai Biržuose gyvens ir repetuos ilgiau. Ar ketinate turėti laisvo laiko ir kaip norėtumėte jį praleisti mūsų mieste?
– Pernai dirbome daug, tad ir Biržams apžiūrėti laiko neliko. Tikiuosi, kad tikrai bus bent dienelė pasižvalgyti.
– Kodėl biržiečiai turėtų laukti operos savo mieste ir jos jokiu būdu nepraleisti?
– Tai, kad į Biržus opera ne tik atvyksta, bet yra čia statoma, yra unikalu. Mažai rajonų galėtų pasigirti tokiais ambicingais kultūriniais projektais.
Viena yra pasikviesti atlikėjus su paruoštu kūriniu, kita – suteikti jiems sąlygas kurti vietoje. Solistai, orkestras, kostiumai, scenografija, šviesos, naujas pastatymas – visa tai tikrai sudomins ne vien operos žanro mylėtojus. Spektaklis abi dienas bus nemokamas.
Operos spektaklis V. A. Mocarto „Figaro vedybos“ vyks rugpjūčio 1 ir 2 dienomis 18.30 val. Biržų „Saulės“ gimnazijos sporto salėje-angare (iš kiemo). Sekite informaciją.
Kad žiūrovų srautai pasiskirstytų tolygiai ir visi norintieji gautų vietą salėje, projektą „Operos solistų rezidencija Biržuose 2024“ įgyvendinantys Biržų krašto muziejaus „Sėla“ muziejininkai pasirūpino ir užsakė dviejų spalvų renginio apyrankes: rugpjūčio 1-ajai ir 2-ajai, kurias jau galima nemokamai atsiimti Biržų muziejaus kasoje, parduotuvėje „Biržų arbatinė“ (Vytauto g. 12), Biržų turizmo ir verslo informacijos centre. Apyrankes muziejininkai dalins ketvirtadienį (liepos 11 d.) prie turgaus nuo 9 iki 11 val. Išsamesnė informacija tel. +370 61653704. Jei kas pamirš rezervuoti apyrankę ir į operą atvyks be jos, organizatoriai tikrai neišvarys, tik gali tekti spektaklį stebėti ne taip patogiai – stovomis.