Dėl pretendento į garbės piliečio vardą reputacijos klausimus išsakęs asmuo gali atsidurti policijos ir teismų akiratyje. Apie tai pranešta Biržų savivaldybės tarybos komiteto posėdyje.
Biržų savivaldybės garbės piliečio vardo suteikimo istorijoje – beprecedentis atvejis. Pretendentas į Biržų garbės piliečius neabejoja esantis vertas šio vardo ir kreipėsi į policiją dėl galimybės išsiaiškinti, kas kelia klausimus dėl jo tinkamumo tokiam titului.
Laiškas pašto dėžutėje
Biržų savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka pasiūlė Lietuvos šaulių sąjungos Alfonso Smetonos šaulių 5-osios rinktinės Stepono Giedriko – Giriečio Biržų 501 kuopos vadui Vidučiui Šeškui suteikti Biržų garbės piliečio vardą. Tos siūlymas teiktas atsižvelgiant į tai, kad balandį V. Šeškui sukako 70 metų, bei į jo nuopelnus Biržams ir Lietuvai.
Biržų savivaldybės garbės piliečio vardo suteikimo komisijos pirmininkė Stasė Eitavičienė pirmadienį vykusiame Ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje pranešė, kad Garbės piliečio vardo suteikimo komisija posėdžiavo du kartus. Antrą kartą susirinkę visi devyni komisijos nariai nutarė, kad pretendentas vertas titulo.
Komisijai vadovaujanti tarybos narė S. Eitavičienė komiteto posėdyje taip pat pranešė ir apie praėjusį šeštadienį gautą laišką. Jis buvęs politikės pašto dėžutėje. Ilgame anoniminiame laiške – ir klausimai apie pretendentą į Biržų garbės piliečius V. Šešką.
„Už ką gauti sovietinės milicijos apdovanojimai? Ką veikė 1991 m. sausio 13 d.? Ką veikė 1988 m. daužant milicijai su bananais protestuotojus Vilniuje, V. Kudirkos aikštėje? Ką pas jį namuose veikia šauliai? Ar žino savo kai kurių šaulių teistumą ir ardomąją veiklą? Ar visi suaukoti šauliams pinigai papuola į kasą ar sąskaitą?“ – klausiama Garbės piliečio vardo suteikimo komisijos pirmininkei atsiųstame laiške.
Pranešė apie pretendento kreipimąsi į policiją
S. Eitavičienė sakė visą laiško turinį išsiuntinėjusi savivaldybės tarybos nariams. Garbės vardo suteikimo komisijos pirmininkė mano, kad sprendimą, kaip elgtis toliau, turėtų priimti tarybos nariai.
Anot politikės, Garbės piliečio vardo suteikimo komisija daugiau nesirinks, nes negavo jokios neigiamos informacijos apie kandidatą.
„Atsisakyti siūlymo suteikti V. Šeškui garbės piliečio vardą komisija neturi pagrindo. Tą turėtų spręsti tarybos nariai“, – kalbėjo pirmininkė komisijos, kuri buvo sudaryta savivaldybės tarybos, kai savivaldybei vadovavo „Vieningi Biržai“.
Politikė informavo, kad ji ir bibliotekos direktorė Vilmantė Vorienė dėl laiško turinio bendravo su V. Šešku.
„Susitikome su Vidučiu, parodėme jam tą laišką. Iš jo reakcijos nesusidariau jokio vaizdo, kad tai, kas rašoma laiške, yra tiesa“, – kalbėjo S. Eitavičienė. Anot jos, V. Šeškas sutikęs ateiti į tarybos posėdį ir pats atsakyti į keliamus klausimus.
„Tačiau šįryt gavau jo laišką, kad į posėdį eiti nesiruošia, kad kreipėsi į policiją, jog būtų išaiškintas laiško autorius, ir kad gali kreiptis į teismą dėl šmeižto“, – informavo S. Eitavičienė apie V. Šeško veiksmus.
Komitetas nutarė pritarti mero Vyto Jarecko siūlymui, kad klausimą dėl garbės piliečio vardo suteikimo V. Šeškui reikia atidėti.
„Jeigu policija aiškinsis šmeižtu įtariamą autorių, tai turės aiškintis ir faktus. O jeigu paaiškės, kad jie teisingi?“ – sprendimo atidėjimą motyvavo tarybos narys Audrius Jukna.
Pareiškimo policijai nerašė, kandidatūros neatsiims
Po komiteto posėdžio ŠR kalbintas V. Šeškas sakė buvo nuėjęs į policiją. Ten pasikalbėjęs ir pareiškimo nerašęs. Esą tyrimas būtų neefektyvus, nes laiškas yra ne elektroninis ir siuntėją nustatyti būtų sunku.
Pasak V. Šeško, tokios pat nuomonės laikosi ir jo pažįstamas vilnietis advokatas.
„Su juo mes gerai pažįstami dar nuo anų laikų“, – sako nuo 1976 iki 1991 metų birželio Vidaus reikalų sistemoje tarnavęs kandidatas į Biržų garbės piliečius.
V. Šeškas klausimus vadino tikra nesąmone ir tvirtino žinantis, kas yra jų autorius. Anot V. Šeško, jokių protestų 1988 metais Vilniuje, V.Kudirkos gatvėje, nebuvę, nes ir tokios gatvės dar nebuvę. Ji vadinosi kitu vardu, protestai vykę kitur. Jokių pinigų jo vadovaujami šauliai nerenka, kasos neturi. Yra tik lėšos iš skiriamų 2 procentų gyventojų pajamų mokesčio.
„Aš žinau, kas nori skaldyti tremtinius ir šaulius, kas užsiima ardomąja veikla. O pas mane vaikai ateina pažiūrėti, kaip senelis gyvena, ir pasveikinti“, – kalbėjo V. Šeškas. Anot jo, yra šaulių, kuriems ne vieta organizacijoje, nes jie net nario mokesčio sumokėti nesugeba.
Pats V. Šeškas kandidatūros į Garbės piliečius neatsiims. Anot pretendento, tuomet reikštų, kad jis pripažįsta jam metamus kaltinimus ir abejones. Ir į tarybos posėdį sako neisiąs – nesižeminsiąs.