Jeigu pastebite, kad ant jūsų veido per naktį arba labai staigiai ir netikėtai atsirado šašai – tai gali priversti sunerimti. Šašas – apsauginis, sukietėjusio kraujo sluoksnis, kuris susidaro ant gyjančios žaizdos. Yra tam tikros priežastys, kurios dažniausiai paskatina šašų atsiradimą, tačiau tiksliai gali nustatyti tik profesionalūs dermatologai. Jeigu tai nėra problema, kuri jus kamuoja dažnai – sunerimti galbūt ir neverta, tačiau, jeigu šašų atsirado daug arba tai vyksta nuolat, arba jaučiate didelį diskomfortą, jums padės profesionalūs dermatologai iš https://www.lazeriniscentras.lt/lt/gydytojai. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kas yra šašai ir kodėl jie atsiranda ant veido.
Šašų atsiradimo priežastys
Šašas susiformuoja ant gyjančios žaizdos. Dažniausiai juos pastebėsime ant įpjovimų, nubrozdinimų ar kitų žaizdų. Net ir išspaudus spuogą susidaro maža žaizdelė, ant kurios gali atsirasti suragėjusi danga – šašas.
Tačiau šašus iššaukia ne tik sužeidimai ar išspausti spuogai. Tai taip pat gali būti ir egzemos, autoimuninių sveikatos sutrikimų, bakterinių infekcijų, alerginių reakcijų, pūslelinės ar išsausėjusios odos pasekmė.
Iš nieko šašas atsirasti negali – visada yra kažkokia priežastis. Jeigu patys neišsispaudėte jokių spuogų, nesusižalojote veido ar nepatyrėte kitų pažeidimų, tuomet tikrai verta kreiptis į gydytojus, kad atvejo analizės metu jie galėtų nustatyti, dėl ko atsiranda šašai.
Kaip pagydyti šašus ir prevencija jų atsiradimui
Dauguma šašų pagyja ir nunyksta savaime – be jokių papildomų priemonių. Vieni šašai gyja ilgiau, o kiti trumpiau, tai priklauso nuo pačios žaizdos. Šašų nereikėtų kasyti ar krapštyti. Nors tai daug kam labai gundanti veikla, tai yra ir nehigieniška, ir pavojinga.
Drėkinkite šašą su priemonėmis, kurių sudėtyje nėra aliejų ir riebalų bei stenkitės dezinfekuoti tiek pačio šašo, tiek aplink jį esančias vietas. Reikalui esant galite naudoti ir tepalus su antibiotikais.
Geriausia prevencija yra paprasčiausias atsargumas arba, jeigu šašai atsiranda dėl ligų ar sutrikimų – kreipimasis į profesionalius dermatologus. Identifikavus ligas ar sutrikimus galima parinkti ir tinkamas prevencines priemones – pvz., pakeisti mitybą, skirti terapiją, pradėti vartoti vaistus ir taip toliau.