Biržų miesto šventės komercinėje dalyje dirbę jaunieji šauliai – patriotizmo bei ištvermės pamokos ar pigi aptarnavimo komanda? Ar šaulių pagalbos prašantys komercinių švenčių rengėjai neturėtų su šaulių organizacija aptarti sąlygų, kuriomis teks dirbti nepilnamečiams? Tokie klausimai kilo po praėjusio savaitgalio renginių, kuriuose talkininkavo jaunieji šauliai.
Visą dieną – iš vieno renginio – į kitą
Karščio antplūdis praėjusį šeštadienį tapo tikru išbandymu renginio „Biržų kilometrai“ bėgikams ir šį renginį aptarnavusiems žmonėms. Tarp jų – ir Alfonso Smetonos šaulių 5-osios rinktinės Biržų 501-osios kuopos jauniesiems bei vyresniesiems šauliams.
Devyniolika paauglių ir trys suaugę vyrai nuo ankstaus ryto statė atitvarus, o renginio „Biržų kilometrai“ metu dalijo gėrimus bėgikams.
Vaikai ir suaugusieji dirbo nuo 7 val. ryto, o po pietų bėgimui pasibaigus jaunieji šauliai buvo nuvežti į kitą renginį – Biržų aeroklubo teritorijoje vykusią senovinių automobilių parodą „Nesenstanti klasika“.
Aeroklubo teritorijoje jaunuosius šaulius matę žmonės pasakojo apie išvargusius ir alkanus vaikus.
„Vienas iš šauliukų, kurio tėvus gerai pažįstu, manęs klausė, ar negalėčiau atnešti ar nupirkti ką nors valgyti. Sakė, kad nuo 7 valandos nieko dar nevalgė. Atrodo, kad ir vandens jie neturi, kenčia, nes šauliai turintys būti ištvermingi“, – pasakojo savo vaikus į renginį atlydėjęs biržietis.
Dirbę alkani sulaukė patyčios ir iš suaugusių šaulių
ŠR teko išklausyti ir kai kurių jaunųjų šaulių bei jų suaugusių artimųjų mintis. Jaunieji sakė norėję padėti renginiuose, tačiau nežinoję, kiek laiko ir kokiomis sąlygomis teks dirbti.
„Po pietų aerodrome dirbti turėję vaikai nuo ankstaus ryto tikrai buvo nevalgę, ne visi juk galėjo palikti postus ir nueiti prie prekybos taškų. Iš namų maisto mūsiškis neįsidėjo – turbūt vaikai nebuvo perspėti, kad teks dirbti iki vakaro ir kad įsidėtų maisto. Tik noriu pabrėžti, kad šitaip nutiko pirmą kartą – anksčiau tokių dalykų nepasitaikydavo. Manau, kad organizatoriai vadui dėl pasirūpinimo vaikais kažką pažadėjo, tačiau neištesėjo. Negerai išėjo“, – trečiadienį korespondentei sakė vieno iš jaunųjų šaulių mama.
Pasak moters, vis tik apie 18 valandą vaikai galėję užvalgyti guliašo su koše ir daržovėmis. Šito maisto gavo pagal išdalytus talonus.
Kito nepilnamečio vaiko mama patvirtino informaciją ir sakė, kad pati rašiusi vadui žinutę, kad pasirūpintų karštyje dirbančiais šauliukais. Jokio atsako nesulaukė. Tačiau vakare važiuodami namo vaikai išgirdo klausimą, ar jautėsi alkani. Išgirdę jaunųjų šaulių atsaką, kad tikrai taip, kažkas iš suaugusiųjų šaulių paleido repliką: „Nieko tokio, suplonėsite“.
„Ar ne taip, Skirmante? (vardas pakeistas – red.)“, – nuskambėjęs šaulių kuopos vado Vidučio Šeško klausimas, konkrečiai skirtas vienai apkūnesnių formų mergaitei.
Gal tik sutapimas, kad nuskambėjo vardas jaunosios šaulės, kurios mama rašė žinutę vadui dėl rūpesčio karštyje dirbančiais vaikais.
„Nors pavargo, buvo alkani ir turėjo klausytis įžeidžių replikų, bet patenkinti, nes padėti gera“. Toks pasirodė užrašas rajono laikraštyje po V. Šeško ir jaunųjų šaulių nuotrauka. Straipsnyje vadas kalba apie įžeidinėjimus, kuriuos jaunieji šauliai, anot V. Šeško, iš neblaivaus piliečio patyrę budėdami bėgimo trasoje.
„Ar paties vado replika nėra pati tikriausia patyčia paauglės atžvilgiu?“ – klausia jaunosios šaulės motina. Sykiu ji išsakė mintis, kad jaunieji šauliai turi mokytis ištvermės, tačiau toks jos ugdymas komerciniuose renginiuose kelia abejonių apie atsakomybę ir šaulių veiklos suvokimą.
Dirbti aerodrome savivaldybė neprašė
Biržų šaulių kuopos vadas V. Šeškas socialinių tinklų grupėje platinęs žinią, kad jaunųjų šaulių pagalbos prašo Biržų miesto šventės organizatoriai.
Tarp „Lietuvos bėgimo taurės“ asociacijos rengto bėgimo „Biržų kilometrai“ organizatorių kartu su savivaldybe yra ir UAB „Biržų duona“. Tad ši įmonė savivaldybės žymima ir kaip viena iš miesto šventės organizatorių. Pagrindinis šventės organizatorius yra savivaldybė ir jos įstaigos.
Pasak šventės renginius koordinavusios vicemerės Astros Korsakienės, Biržų savivaldybės ir Biržų kūno kultūros centro (BKKC) lėšomis buvo rengta ženklinimo schema, kelio ženklų statymas, dalis trasos atitvarų taip pat buvo BKKC. Tuo tarpu verslo įmonė rūpinosi apdovanojimais, gėrimu.
Dėl šaulių pagalbos organizuojant bėgimą į V. Šešką, pasak jo paties, kreipėsi savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyrius. Budėjimo vietos derintos su BKKC direktoriumi.
O dėl klubo „Klasika“ renginio šaulių pagalbos, pasak V. Šeško, prašė pats klubo prezidentas E. Einoris.
„Esame dėkingi šauliams už savanorystę ir pagalbą organizuojant bėgimą, tačiau aerodrome vykęs renginys – visiškai komercinis ir klubas „Klasika“ nėra miesto šventės organizatorius. Automobilių paroda į šventės programą buvo įtraukta tik klubo atstovo prašymu“, – sako vicemerė.
Pasiteiravus nuomonės apie jaunųjų šaulių darbą komerciniame renginyje vicemerė A. Korsakienė sakė, kad šaulių veiklos esmė ir akcentai turėtų būti dėliojami kitaip.
„Tai nėra renginius aptarnaujantis personalas. Negalima šauliais „užkamšyti visų skylių“ – kaimo švenčių ir bendruomenių renginiuose verdant košę ar pan.“, – mano vicemerė.
Jaunieji šauliai – kaip įkaitai
Biržų jaunieji šauliai turi ištverti ir suaugusiųjų, kurie turėtų jiems būti pavyzdžiu, tarpusavio nesutarimus bei skatinamą priešiškumą kitaminčiams.
Kuopos vado V. Šeško pavaduotoja Inga Arlikevičienė išgyvena nuoskaudą dėl jaunųjų šaulių skaldymo tarpusavy. Taip įvyko ir organizuojant išvyką į politinių kalinių ir tremtinių sąskrydį Ariogaloje. Jis vykęs tą pačią dieną kaip ir bėgimas „Biržų kilometrai“ bei senovinių automobilių paroda. Padak I. Arlikevičienės, V. Šeškas konkuravo skelbimais, kviečiančiais jaunuosius šaulius dalyvauti Biržų miesto šventės renginiuose. Redakcijos žiniomis, tą šaulių kuopos vadas darė ir į Sodeliškyje esančią pramogų sodybą sukvietęs šaulius.
Šito neneigė ir pats ŠR kalbintas V. Šeškas. „Pasakiau, kad jūsų valia rinktis. Ar dalyvauti renginiuose kartu su manimi, ar važiuoti su tais, kurie ant jų visaip „krauna“, – dėstė šaulių kuopos vadas V. Šeškas apie paaugliams siūlytą alternatyvą. Tokiu būdu kai kurie vaikai ir atsisakę važiuoti į Ariogalą su I. Arlikevičiene.
„Aš esu kuopos vadas“
V. Šeškas korespondentei aiškino, kad nesutarimai kuopoje vyksta tik dėl to, kad į šaulių reikalus kišamasi „iš šalies“. Minėjo politinių kalinių ir tremtinių organizacijos lyderių pavardes. O su I. Arlikevičienės organizuojama išvyka į tradicinį visos šalies tremtinių renginį Ariogaloje šaulių kuopos vadas sako konkuravęs dėl to, kad jau seniai su jaunaisiais šauliais dirbanti pedagogė planuojamos išvykos nederino su V. Šešku.
„Aš esu kuopos vadas“, – pabrėžė V. Šeškas. I. Arlikevičienė esanti tik jo pavaduotoja.
„Labai liūdna, kad už savanorystę miesto šventėje šauliukams dėkojęs vadas nesugebėjo padėkoti ir tiems vaikams, kuris važiavo į Ariogalą“, – apgailestauja I. Arlikevičienė.
„O iš kur man žinoti, kas ten važiavo“, – juokiasi V. Šeškas, iš korespondentės išgirdęs apie I. Arlikevičienės išgyvenimą dėl skirtingo požiūrio į jaunuosius šaulius.
Šaulių kuopos vadas taip pat neigia, kad vaikai aerodrome buvo alkani. Anot vado, ten buvę ir vandens, ir bandelių, o tie vaikai, kurie padėjo vilniečiams prekybininkams, iš jų gavo ir ledų. Vakarop gavę talonus ir šilto maisto. Be to, patys vaikai esantys kalti, kad eidami į renginį neįsidėjo tinkamo maisto.
Patyčių apie antsvorį vadas sako pats nelaidęs.
„Čia ne aš, o kitas toks pats storas, už mane net storesnis suaugęs šaulys sakė. Kuris, nebežinau. Aš net žodžio ištarti negalėjai – labai skaudėjo kojas“, – aiškino Biržų šaulių kuopos vadas V. Šeškas apie jo akivaizdoje paaugliams laidytas patyčias.