Sekmadienį jau trečią kartą šiemet biržiečiai traukė prie balsadėžių – šįkart rinkėjai sprendė, kokie politikai nusipelnė ateinančius penkerius metus dirbti Europos Parlamente (EP). Daugiausiai balsų jie atidavė už socialdemokratus, tačiau balsų negailėjo ir skandalingoms asmenybėms.
Šalyje laimėjo konservatoriai
Dėl 11 europarlamentarų mandatų varžėsi 14 partijų ir viena koalicija, iškėlę 319 kandidatų. Iš viso Lietuvoje dėl EP mandatų varžėsi 320 politikų.
Pirminiais duomenimis, šiemet EP rinkimuose balsavo 28,94% proc. rinkėjų.
EP narių kadencija trunka penkerius metus.
Rinkimus laimėjo Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), kurie surinko 20,92 proc. balsų. Jų kraityje 3 mandatai. Antroje pozicijoje liko socdemai su dviem mandatais. Kairioji politinė jėga gavo 17,64 proc. rinkėjų balsų.
Net šešios politinės jėgos Briuselyje turės po vieną politiką.
Duomenys taip pat rodo, kad po vieną mandatą gauna Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) (8,95 proc. balsų), Laisvės partija (7,92 proc.), Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ (5,84 proc.), Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) (5,66 proc.), Liberalų sąjūdis (5,3 proc.) ir Tautos ir teisingumo sąjunga (5,35 proc. balsų).
Daugiausiai balsų gavo proeuropietiški kandidatai
Suskaičiavus reitingavimo balsus, paaiškėjo, kad iš TS-LKD mandatą pelnė ir darbą Briuselyje tęs Andrius Kubilius bei Rasa Juknevičienė, taip pat dabartinis Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas.
Socdemams atstovaus partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė ir Vytenis Povilas Andriukaitis.
LVŽS Briuselyje dirbs Seimo narys Aurelijus Veryga, Laisvės partijai atstovaus Dainius Žalimas, Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ – eurokomisaras Virginijus Sinkevičius.
LLRA-KŠS atstovaus šios politinės jėgos lyderis Waldemaras Tomaszewskis. Į Briuselį keliauja ir apkaltos būdu iš Seimo pašalintas Petras Gražulis. Jis mandatą laimėjo su Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai).
Liberalų Sąjūdžiui atstovaus europarlamentaras Petras Auštrevičius.
Vertinant visos Europos Sąjungos rinkimų rezultatus, matyti, kad daugiausia vietų gavo proeuropietiškos partijos, tačiau daug diskusijų sukėlė tai, kad nemažai vietų gavo radikaliai dešinei priskiriamų partijų atstovai.
Rinkėjai buvo pasyvūs
Biržuose prie balsadėžių atėjo 29,18% rinkėjų. Iš rinkėjų sąraše įrašytų 20206 rinkėjų rinkimuose dalyvavo tik 5897. Tradiciškai aktyviausia buvo Šukionių apylinkė – čia balsavo 40,91 proc. rinkėjų.
Rinkėjų pasyvumas šįkart aiškintas įvairiai: pradedant blogu oru, baigiant tuo, kad Lietuvoje žmonės tiesiog nemato daug prasmės balsuoti EP rinkimuose, laikydami juos naudingesnius išrinktiems politikams nei rinkėjams.
Daugiausia balsų – socdemams
Biržiečiai rinkimuose staigmenų nepateikė. Dauguma jų balsų (1750) atiteko Lietuvos socialdemokratų partijai. Antrojoje pozicijoje pagal surinktų balsų skaičių atsidūrė konservatoriai, už kuriuos balsavo 881 rinkėjas. „Valstiečius“ palaikė 770 Biržų rajono rinkėjų.
Palyginus nemažai gerbėjų Biržuose turi partija „Tauta ir teisingumas (centristai, tautininkai)“, už kurią balsavo 393 rinkėjai.
Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“ palaikė 356 rinkėjai. Už Lietuvos regionų partiją balsavo 308 biržiečiai.
Septintoje pozicijoje yra Laisvės partija, kuri sulaukė 209 gyventojų palaikymo. Toliau rikiuojasi Taikos koalicija (Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija, Žemaičių partija), už kurią balsavo 205 rinkėjai. Devintoje vietoje liko Liberalų sąjūdis, gavęs 201 balsą.
Darbo partija atsidūrė dešimtoje vietoje, nors jos sąraše buvo biržiečių į Seimą rinktas Valdemaras Valkiūnas. Už šios partijos kandidatus balsavo 200 rinkėjų. Lietuvos žaliųjų partija gavo 152 biržiečių balsus, Nacionalinis susivienijimas – 143.
Už Krikščionių sąjungą balsus atidavė 120 rinkėjų, už „Laisvę ir teisingumą“ – 46, už Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjungą – 17.
Pirmumo balsai didelių staigmenų nepateikė
Daugiausiai pirmumo balsų V. Blinkevičiūtė gavo Aušros rinkimų apylinkėje (132). A. Kubilius šioje apylinkėje sulaukė 74 pirmumo balsų. A. Veryga daugiausia simpatijų pelnė taip pat Aušroje (50).
P. Gražulio gerbėjų daugiausia buvo Kaštonų apylinkėje, jam pirmumo balsus atidavė 27 rinkėjai. Atžalyne už jį balsavo 21 rinkėjas, Rotušėje – 16, Aušroje – 13, Rinkuškiuose – 11, iš kaimų išsiskyrė Obelaukiai, kur šį kandidatą palaikė 9 balsuotojai. Tame pačiame sąraše buvo įrašytas ir biržietis S. Štrėmas. Jis daugiausia pirmumo balsų (9) gavo savo gyvenamoje vietoje – Rinkuškiuose.
Kito su Biržais susijusio kandidato V. Valkiūno rinkėjai šįkart nebuvo linkę palaikyti. Gali būti, kad parlamentaras įšoko ne į tą politinį traukinį – pasirinko Darbo partiją, kuri per šiuos rinkimus patyrė tikrą nesėkmę. Daugiausiai pirmumo balsų V. Valkiūnas gavo Kaštonų apylinkėje (8).
„Valstiečių“ sąraše buvęs Biržų garbės pilietis Ž. Savickas atkreipė kraštiečių dėmesį. Jam balsų daugiausia skyrė Aušra (32), Saulė (24), Kaštonai (21), iš kaimų – Nemunėlio Radviliškis (16), Parovėja, Germaniškis (11).
Su Biržais susijęs Algimantas Rusteika (Krikščionių sąjunga) didesnio dėmesio sulaukė Saulės apylinkėje, kur už jį balsavo 17 rinkėjų.
Biržuose yra ir M. Puidoko gerbėjų. Pavyzdžiui, už jį pirmumo balsus atidavė Kaštonuose (20), Atžalyne (16), Saulėje (14).
Garsiąją Ž. Pinskuvienę palaikė Atžalynas (20 balsų), tiek pat rinkėjų balsavo ir Saulėje.
Nenori dviveidžių
Sekmadienio rytą Kaštonų rinkimų apylinkėje rinkėjų buvo nedaug. Čia sutikta p. Aušra sakė rinkimuose dalyvaujanti dėl to, kad „išbrauktų“ V. Blinkevičiūtę. Ši politikė biržietei nepatinkanti, nes vieną kalbanti, o kitą daranti. O dviveidžių asmenų politikoje neturėtų būti. P. Aušra sakė palaikanti savo idėjoms ištikimus politikus – V. Andriukaitį, J. Oleką ir kt.
Parovėjos rinkimų apylinkėje rinkėjų aktyvumas padidėjo po 12 valandos, perkopęs 8 proc. Balsuoti ėjo ir pavieniai žmonės, ir poros, ir vienu automobiliu atvykstantys kaimynai.
Žmonės buvo puikiai nusiteikę, tvirtino, kad turi ir žino, už ką balsuoti. Konkrečių partijų ar kandidatų nevardijo, tačiau dauguma tvirtino pirmumą teikę vyrams lyderiams.
„Norėjau balsuoti už žaliuosius, tačiau vos nepasirikau – tengi tik žaliosios, vien moterys“, – juokavo iš Liesiškio atvykęs Audronis. Tad jis ir žmona Daiva tikino sutarę balsuoti už vyrus.
Komisijos pirmininkė Vida Tatorienė sakė, kad nors aktyvumas nedidelis, balsavimas vykstantis sklandžiai, žmonės geranoriškai nusiteikę. Komisijoje dirba 2 žmonės iš Medeikių, 1 iš Skrebiškių ir 3 iš Parovėjos.
„Mano partija – tai amžinatilsį Sauliaus Kubiliūno“, – sakė Parovėjos rinkimų komisijai vadovaujanti konservatorė Vida. Ji ir komisijos kolegos smagiai pristatė vienintelį vyrą – liberalų atstovą Ernestą iš Medeikių.
Artėjant 13 valandai jaukioje Parovėjos balsavimo apylinkėje jau buvo apsilankę per 50 rinkėjų.
Balsavo už stiprias moteris
Panašiu metu Medeikiuose balsavusiųjų buvo mažiau. „Tik 35. Bet Parovėjos apylinkėje net dviem šimtais daugiau balsavimo teisę turinčių gyventojų negu pas mus. Rinkėjų turime tik 470“, – sakė komisijos pirmininkė Ona Pelanienė.
Balsuoti atvykusi medeikietė Stasė Kačenauskienė sakė balsavusi už sąrašą su stipriomis moterimis.
„Aš tai pasitikiu moterimis. Jeigu jos protingos, išsilavinusios, tai nereikia lyginti su vyrais ir kažkodėl jiems pirmenybę teikti“, – sakė Medeikių gyventoja.
Džiugino aplinka
Nemunėlio Radviliškio seniūnijos patalpose pirmą kartą dirbanti rinkimų apylinkės komisija džiaugėsi geromis sąlygomis. Kalbinami įvairių partijų atstovai dalijosi ir rinkimų rezultatų prognozėmis. O jos panašios, kaip ir išsakytos Pasvaliečių apylinkėje. Ir Nemunėlio Radviliškyje komisijos nariai spėja, kad daugiausia balsų ir vietų Europos Parlamente turi atitekti konservatoriams ir socialdemokratams.
Visi, išskyrus komisijos pirmininkę – liberalų sąjūdžio atstovę Jovitą Bėliakienę, mano, kad vietų EP negaus Regionų partija. Pirmininkės manymu, sėkmę gali lemti ypatingas tos partijos atstovų, ypač sąrašo lyderės Ž. Pinskuvienės, aktyvumas.
Už ką balsuoti mamai Dovilei padėjo septynmetė radviliškietė Viltė ir jos dvejų metų broliukas Augustinas, sužinoti nepavyko. Tačiau graži trijulė pilietinę pareigą atliko linksmai nusiteikusi.
Visose trijose ŠR lankytose balsavimo apylinkėse džiugino aplinka – malonūs komisijos nariai, švari ir vasaros gėlėmis kvepianti aplinka.
Rasa Penelienė, Alfreda Gudienė