Darbdaviams, ieškantiems naujų darbuotojų, pokalbių su kandidatais į būsimas darbo vietas metu norisi kuo daugiau sužinoti apie juos ir jų nusiteikimą dirbti. Dažniausiai darbo pokalbio klausimai ir atsakymai sukasi apie tai, kaip kandidatas ruošiasi prisidėti prie būsimos darbovietės prestižo pakėlimo ir ką gero jam gali pasiūlyti būsimasis darbdavys.
Nuo ko prasideda darbo pokalbiai?
Pirmasis darbo pasiūlos pokalbis su būsimu kandidatu prasideda pirmuoju įžanginiu telefoniniu pokalbiu, kurio metu abi pusės trumpai aptaria esamus jų lūkesčius. Aišku, prieš tai darbdavys jau būna susipažinęs su kandidato gyvenimo aprašymu. Jeigu pirmojo pokalbio metu randamas nors sąlyginis pradinis sutarimas, tada pereinama prie sekančio etapo. Susitariama dėl tiesioginio susitikimo laiko.
Kaip darbdaviui vesti pokalbį akis į akį su kandidatu į siūlomą darbo vietą?
Kai darbdavys susitinka su kandidatu į siūlomą darbo vietą, geriausia pokalbį pradėti neformaliu pašnekesiu, kad šis pasijustų ramiau. Jam nurimus darbdavys gali vertinti pašnekovą kaip asmenybę, išgauti iš jo tai, kas jį skatina siekti gerų rezultatų darbe ir kokiais būdais jis yra pasiruošęs tobulėti.
Jeigu pokalbio metu darbdavys nusprendžia, jog kalbinamasis kandidatas jam netinka, protingiausia šiam būtų nepradėti svaidytis priekaištais, o atsisakymo priežasties vietoje patarti, ką kandidatas galėtų ateityje padaryti, kad iš galimų darbdavių sulauktų palankesnių atsiliepimų ir pasiūlymų užimti esamą tuščią darbo vietą.
Kaip pokalbio metu su galimu darbdaviu laikytis kandidatui į siūlomą darbo vietą?
Darbdavys gali pasiteirauti, kodėl kandidatas pastaruoju metu nedirba. Jei tas laikas neilgas, galima sakyti, jog norėta prieš pradedant darbą kiek paatostogauti, kad būtų galima sukaupti jėgas naujam darbui. Jei laikotarpis ilgesnis, tada galima paaiškinti, jog norėta geriau suvokti, kas būtų geriausia veikti ateityje.
Apie buvusią darbovietę geriau nereikšti per daug neigiamų atsiliepimų. Vietoj to kaip tik geriau paminėti, kas joje labiausiai patiko ir kokius savo veiksmus tenai galite įvertinti kaip padarytas klaidas, kokių ateityje esate pasiruošęs nedaryti. Parodytas savikritiškumas daugeliu atveju būsimą darbdavį gali nuteikti teigiamai. Svarbu pokalbio metu būsimą darbdavį įtikinti, jog dėl galimybės dirbti naujoje vietoje esate pasiryžę išmokti viso to, ko reikia.