Fejerverkai – mažų šviesos ugnelių kompozicija nutvieskianti dangų kelioms akimirkos, sukeldama magijos ir stebuklo jausmą. Būtent šio jausmo siekiame visose savo gyvenimo prasmingose progose, ir nebūtinai tai turi būti Naujieji Metai, kai kasmet sau pasižadame sportuoti daugiau, valgyti sveikiau, ugdytis tikslingiau, tačiau tai gali būti ir vaiko krikštynos, gimtadienis, vestuvės, didžiulio projekto užbaigimas ar įmonės augimo paminėjimas. Mėgaudamiesi fejerverkų spektakliu danguje su kitais – artimaisiais, draugais, kolegomis ar net nepažįstamaisiais, jaučiame bendrumo dvasią, bendrą džiugesio akimirką. O kad sukurti šią akimirką, reikėtų atsižvelgti į keletą subtilybių kaip tinkamai naudoti fejerverkus, kad išlaikytume save ir kitus saugiai bei galėtume atsipalaidavę mėgautis švente.
SAUGUS STEBĖJIMO ATSTUMAS
Vienas iš saugaus naudojimosi fejerverkais aspektų – tai stebėjimo atstumas. Pasak Amerikos nacionalinės fejerverkų saugos tarnybos, saugus atstumas nuo profesionalių fejerverkų turėtų būti ne mažesnis nei 150 metrų. Jei leidžiate vartotojams skirtus 2 kategorijos fejerverkus, kurie degdami nepakyla į orą, įsitikinkite, kad visi žiūrovai stovi 8-15 metrų atstumu. Prie tokių fejerverkų priskiriami fontano efektą turintys arba sukimosi efektą turintys fejerverkai. Nuo ketinamų paleisti į orą fejerverkų, tokių, kurie turi puokštės ar kometos efektą (3 kategorijos fejerverkai), visi asmenys turėtų būti atitolę per 22–30 metrų, kad būtų išlaikytas saugus atstumas. Ypatingą dėmesį reikėtų skirti vaikams ir gyvūnams – kartais praradę nuovoką apie saugumą, iš susidomėjimo ar išgąsčio, jie gali peržengti saugias ribas ir būti sužaloti. Nereikėtų pamiršti ir alkoholio vartojimo pasekmių – prarasta koordinacija ar neadekvati reakcija gali baigtis ne tik trumpalaikiais, bet ir ilgalaikiais kūno sužalojimais.
ORO SĄLYGOS
Kaip bebūtų – saugumas visada yra prioritetas. Užtikrinant jį šventės dieną reikėtų patikrinti kaip stipriai pučia vėjas. Didžiulis vėjas gali pakeisti fejerverko skridimo trajektoriją, o fejerverkas, skrendantis visai ne ten kur planuota, gali atsitrenkti į namus, medžius ar kitus objektus, taip sukeldamas gaisrą ar pažeisdamas kitas struktūras. Esant didesniam vėjui norėdami apsaugoti žiūrovus, paprašykite jų pasitraukti į priešingą pusę nei pučia vėjas. Be kita ko, lietus ar drėgmė taip pat gali paveikti fejerverko uždegimą – sušlapęs uždegimo knotas gali neužsidegti ar užsidegti netinkamai. Taip pat ir sudrėkusios vidinės fejerverkų dalys gali neužsiliepsnoti ir nesprogti danguje ar ant žemės. Nors vizualiai drėgnu oru fejerverkų spalvos gali atrodyti ryškesnės dėl blankesnės aplinkos, bet jei matote, kad drėgmė per didelė ir gali pakenkti fejerverko dalims, geriau šaudymą atidėti kitai dienai.
Atvirkščiai lietingoms dienoms, jei ilgesnis laiko periodas buvo labai sausas, tuomet yra rizika, kad dėl sausros fejerverko paleidimo vietoje ar jį iššovus gali būti uždegta žolė, medžiai ar krūmai. Reikėtų atkreipti dėmesį kokioje vietoje degame fejerverką, ir ar nėra tikimybės kažką padegti. Taip pat, kitas iš oro sąlygų aspektų, į kurį reikėtų atsižvelgti – kai temperatūra žemės paviršiuje žemesnė nei aukštesniame oro sluoksnyje. Tuomet gali susidaryti daugiau dūmų ir suprastėti matomumas, dėl ko dalis reginio gali būti prastai matoma. Visiškas vėjo nebuvimas taip pat gali prisidėti prie dūmų susidarymo. Tad atkreipkite dėmesį į vėjo stiprumą, kryptį, drėgmę ir atitinkamai prisitaikykite prie oro sąlygų, kad galėtumėte saugiai ir efektyviai mėgautis fejerverkų suteikiamu vaizdo ir garso malonumu.
FEJERVERKŲ UŽDEGIMAS
Kiekvienas žinome kaip uždegti fejerverką, bet to nepakanka – reikia atkreipti dėmesį į kelis niuansus, kad būtų užtikrintas maksimalus saugumas ir efektyvus mėgavimasis akimirka. Pirmiausia, į ką atkreipti dėmesį prieš uždegant – tai gerai apžiūrėti pakuotę, nes joje visuomet bus knotas, kurį reikia uždegti. Svarbu pažiūrėti ar jis priklijuotas, ir ar nereikia jo atklijuoti, kad neužgestų liepsna ar neužsidegtų fejerverko dalys, kurios neturi užsidegti. Prieš uždegant fejerverką reikėtų dar kartą gerai įsitikinti, ar jis stovi ant tvirto pagrindo, ar nepakryps į vieną ar kitą pusę pradėjus degti ar šaudyti, o jei jis turi pakilti į orą, kad būtų pakankamai tiesiai įstatytas ir galėtų laisvai pakilti, o ne sprogti ant žemės. Uždegę galiuką kaip įmanoma greičiau atsitraukite saugiu atstumu ir mėgaukitės reginiu. Taip pat norėdami sujungti kelis fejerverkus, įsitikinkite, kad pats pagrindas liktų ant žemės ir nepakeltų likusių, dar tik turinčių išskristi fejerverkų į orą ir nesugadintų Jūsų paruoštos fejerverkų kompozicijos. Įsitinkite ir ar knotas nesudrėko, nes kitaip teks degti kiekvieną fejerverkų kompozicijos dalį atskirai.
RAKETOS IR ROMĖNIŠKOS LAZDELĖS
Raketos dažniausiai jau būna paruoštos paleisti iš vamzdelio. Jei jo nėra, galime naudoti savo vamzdį, tačiau negalima naudoti butelių raketoms paleisti, nes būnant nestabilūs jei gali pasvirti ir pakeisti fejerverko trajektoriją. Jei norite naudoti savo paleidimo vamzdelį, Jums reikėtų įkasti į žemę lazdą, prie kurios pritvirtintumėte vamzdelį ir įdėti į vidų raketą. Uždegę fejerverką turėsite pakankamai laiko pasitraukti toliau. Tokiu būdų galėsite lazdą ir vamzdelį naudoti pakartotinai leisti fejerverkus taip prisidėdami prie švaresnės aplinkos.
KORTYNOS RATAI – FEJERVERKAS SUKTUKAS
Angliškai vadinamam Catherine Wheel, fejerverkui suktukui bus reikalingas stulpas, prie kurio prikalę ir uždegę šį fejerverką turėsite greitai atsitraukti saugiu atstumu per kelias sekundes. Ypatingai svarbu įkalti stulpą pakankamai stabiliai, kad besisukantis didele jėga fejerverkas neišverstų stulpo ir neuždegtų aplinkui esančių objektų. Taip pat negalima fejerverko tvirtinti prie stulpo, po kuriuo yra tokios greitai užsidegančios medžiagos kaip mediena.
DAUGIAŠŪVIAI FEJERVERKAI
Tai kone lengviausiai uždegami ir naudojami fejerverkai. Be abejonės pirmiausia visada rekomenduojama perskaityti kiekvieno fejerverko instrukciją, tačiau beveik visada Jums teks nuimti viršų, kad visos tūbelės, iš kurių bus iššauti fejerverkai, būtų atviros. Fejerverką dėkite ant žemės, kurioje esate iškasę nedidelė duobę. Jei žemė yra labai drėgna, patartina fejerverką statyti ant stabilaus, vandeniui atsparaus pagrindo. Galima naudoti ir medienos plokštę, tačiau ji turi būti tvirtai padėta ant žemės. Kai tik pritvirtinsite fejerverką saugiai prie pagrindo, tuomet tereiks jį uždegti, atsitraukti saugiu atstumu ir mėgautis dangaus blizgučiais.
FEJERVERKAI FONTANAI
Fontanai – tai fejerverkai turintis fontano efektą. Jie paprastai paleidžiami nuo žemės ir nepakyla į orą. Dažniausiai parduodami kūgio formos jau su pagrindu. Ant pakuotės turėtų būti nurodyta ar fontaną užtenka pastatyti, ar reikia pritvirtinti prie pagrindo. Jei tvirtinate, reikėtų įkasti tvirtai lazdą ar stulpą į žemę ir fontaną priklijuoti lipnia juosta. Tokių būdų uždegę kelis fontanus vienu metu galėsite sukurti įdomesnę kompoziciją ar efektą. Tai ypatingai naudinga norint pagyvinti vaizdą fotografuojant ar filmuojant įsimintinas akimirkas.