Dviejų kandidatų į Biržų merus debatai išryškino ne tik kandidatų, bet ir jų aplinkos elgesio tendencijas. Patikrinta informacija disponuojantį, tačiau atsargaus santūrumo taktiką pasirinkusį socialdemokratų kandidatą „Biržų atgimimo“ komanda atakavo ir įžeidžiai, ir nepaisydama pasirinkto ginklo patikimumo.
Antradienį Biržų pilyje vyko antrajame rinkimų ture besirungsiančių kandidatų į Biržų merus debatai.
Lietuvos socialdemokratų partijos iškelto Kęstučio Knizikevičiaus ir politinio komiteto „Biržų atgimimas“ atstovo Kęstučio Isako dvikovą organizavo nešališkas politikos stebėsenos tinklas „Žinau, ką renku“. Debatus moderavo Laisvės TV žurnalistas Ignas Kinčinas.
Vaikus gimtinėje auginantis biržietis ir „apolitiškas“ rygietis
Pirmajame rinkimų ture K. Knizikevičius pelnė 31,16 proc. rinkimuose dalyvavusių žmonių balsų. K. Isakas pelnė 19,08 proc. rinkėjų pasitikėjimą, tik 2, 26 proc. aplenkęs trečioje vietoje likusią Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos kandidatę Irutę Varzienę.
Į antrąjį rinkimų turą patekę K. Knizikevičius ir K. Isakas pirmiausia atsakė į debatų vedėjo kausimą apie pirmojo turo rezultatų vertinimą ir kodėl dabar rinkėjai turėtų už juos balsuoti.
K. Knizikevičius savo ir partijos rinkimuose pasiektą rezultatą sakė vertinantis labai gerai ir vadino jį netikėtu.
„Esu grynakraujis biržietis, patirtį kaupęs savivaldybėje“, – sakė čia gimęs, gyvenantis ir vaikus auginantis K. Knizikevičius. Jam teko dirbti įvairiose savivaldos struktūros pareigose, vadovauti ekstremalių operacijų valdymo centrui.
Pandemijos metu teko ypač greitai reaguoti į besikeičiančią situaciją, o ši patirtis esanti vertinga organizuojant savivaldybės veiklą.
„Normaliai“, – taip savo pasirodymą rinkimuose vertino K. Isakas. Toks rezultatas, kurį pasiekė esą prieš tris su puse mėnesio įkurtas politinis komitetas „Biržų atgimimas“, esantis neblogas.
Politinio komiteto lyderis K. Isakas tvirtino esantis apolitiškas.
„Esu apolitiškas, nešališkas, neturiu šitam rajone giminių, negaliu jų proteguoti į darbo vietas“, – sakė K. Isakas. Teigė turintis ekonominį požiūrį, todėl yra vertingas Biržuose, kur iki šiol, anot kandidato, niekas nesirūpino krašto ekonomine plėtra.
Dėl administracijos direktoriaus balsuos komiteto būrelyje
Pasak K. Isako, politinis komitetas „Biržų atgimimas“ turi tvarką, pagal kurią komiteto steigėjai balsuos, ką skirti savivaldybės administracijos vadovu. Pats K. Isakas asmeniškai savivaldybės administracijos direktoriaus poste norėtų matyti Vilniuje gyvenantį picerijų tinklo kūrėją Raimundą Kairį. Į itin svarbias savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas socialdemokratas K. Knizikevičius sakė kviestų savo partijos atstovą.
„Kviesčiau asmenį, kuriuo besąlygiškai pasitikiu“, – sakė kandidatas. O tokių patikimų žmonių jo komandoje esantis ne vienas.
K. Isakui pareiškus, kad „vieną kartą reikia baigti su politikais“, kurių daugiau neturėtų būti poste, reagavo K. Knizikevičius.
Jis priminė, kad direktorius ir kiti rajono vadovai turės dirbti su į savivaldybės tarybą išrinktais politikais bei sudaryta valdančiąja koalicija.
„Be koalicijos jūs daug nenuveiksite“, – sakė K. Knizikevičius, tik 5 balsus iš 25 taryboje turinčio politinio komiteto lyderiui K. Isakui. Šis atšovė, kad reikia remtis Biržų krašto žmonėmis, ir išgirdo oponento K. Knizikevičiaus repliką, kad partijoms priklausantieji taip pat yra Biržų krašto žmonės.
Koalicijos – melas ar provokacijos?
„Su kuo eisit į koaliciją?“ – klausė debatų vedėjas kandidatų.
K. Knizikevičius kalbėjo, kad dirbti rengiasi su tais, kurie padės įgyvendinti strateginį planą. O derybos dėl galimų koalicijos partnerių dar nepradėtos.
„Meluoja, kad nevyksta derybos!“ – reagavo K.Isakas. Anot jo, susitikimai dėl koalicijos vyksta, tik gal kandidatas į merus apie tai nežinantis.
Kad „Biržų atgimimas“ galėtų dirbti koalicijoje su socialdemokratais, K. Isakas neatmetė. Tačiau abejonę išreiškė K. Knizikevičius. Anot jo, po tokios apie jį platintos atgimiečių „kūrybos“ apie galimybę dirbti kartu reikėtų pagalvoti.
„Naujienos“ ir patarimai
K. Isakas lyg naujieną pranešinėjo, kad „baltąją bažnyčią“ Biržuose ir daugiabučius namus Likėnuose šildo privati bendrovė, kuriai savivaldybė negalinti daryti įtakos.
„Litesko“, jo logika, lyg nėra privati, nes „su ja sutartį sudariusi savivaldybė dėl šilumos ūkio nuomos“. Dar, kandidato manymu, savivaldybė galėtų sumokėti „Litesko“ bendrovei 6 ar 10 milijonų eurų, kad ši išeitų iš Biržų.
Tokioms lėšoms „pramušti“, kandidatas į merus K. Isakas ieškotų kelių.
Kandidatas vardijo blogybes ligoninėje. Nors, pasak K. Isako, ligonine jau dešimt metų savivaldybė visai nesirūpino, o ligoninėje dirbančiais gydytojais nepasitiki šeimos daktarai, siunčiantys ligonius į kitus miestus, ligoninę būtina išsaugoti. Ir ne tik chirurginį skyrių reikia išlaikyti, bet ir naujus atidaryti – pasak K. Isako, „kurti daugialypes“ paslaugas. Kokios jos būtų, nevardijo.

„Maximinis“ universitetas
Niekur duomenų apie savo išsilavinimą neskelbiantis K. Isakas ir šį kartą sulaukė klausimo, kada ir kokį universitetą yra baigęs.
„Nusibodęs klausimas“, – į socialdemokratės Stasės Karosienės paklausimą reagavo kandidatas. Jis kalbėjo apie studijas Maskvoje. S. Karosienė paprašė kandidato patikslinti, kada jis baigė mokslus. Maskvoje besimokęs K. Isakas atsakė, kad 2001 metais. Apie diplomą žinių nėra.
„Maxima“ universitetas – pats svarbiausias“, – savo patirtį akcentavo kandidatas į Biržų merus.
„Ten tikrai buvo galima daug ko išmokti“, – replikavo renginyje dalyvavę verslininkai.
Pinigai ir trinkelės „nusavintoje“ valdiškoje žemėje
„Biržų atgimimo“ komandos narys verslininkas Liutauras Variakojis pašaipiai klausė kandidato į merus K. Knizikevičiaus, kodėl jis, pagal deklaraciją, turintis tik „nulį“ sukauptų piniginių lėšų. O štai L. Variakojo sūnus ir tai turintis tikrą sumą pinigų.
Tada K. Knizikevičius, pasakęs jog turintis tris vaikus ir pinigus skiriantis jų reikmėms, priminė L. Variakojui pinigų ir turto svarbos suvokimą. „Jūs net valstybės žemę trinkelėmis išklojote“, – rėžė verslininkui.

Pažadai
K. Knizikevičius žadėjo vykdant sveikatos reformą išsaugoti ligoninę ir polikliniką kaip atskiras įstaigas.
Užtikrinti švietimo paslaugų prieinamumą kuo arčiau kaimų, kurti naujus sklypus su infrastruktūra ir juos lengvatinėmis sąlygomis skirti atvykstantiems į Biržus gyventi ir dirbti.
Didžiausia rajono problema K. Isakas debatuose vadino prastą apmokėjimą už darbą, konkurencijos tarp darbdavių trūkumą. Atėjęs į valdžią jis su privačių investicijų pagalba įkurtų mažiausiai 200 darbo vietų. Savivaldybėje būtų įdarbinti trys specialistai, kurie rašytų projektus kaimo bendruomenėms, būtų skirtas didelis finansavimas kaimų bendruomenėms. Pats K. Isakas, vis akcentavęs, kad važinėtų į sostinėje esančias ministerijas bei į Kazlų Rūdą semtis gerosios patirties, žadėjo naudotis savo asmenine mašina. Ir svarbiausia – surengti Biržuose alaus šventę, kurią organizuoti ėmė prieš pat antrąjį rinkimų turą.