Žinojimą, kad Biržų ligoninės likimas spręsis ne anksčiau kaip 2025 metais, kartina ženklai, kad bus stiprinamas kaimyninio Pasvalio rajono ligoninės reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrius.
Dar vienos rūšies klasterių kūrimas
Biržų rajono ligoninės naikinimas įžvelgiamas žiniose iš Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) apie rengimąsi kurti Intensyviosios terapijos klasterius. Jie turėsiantys atsirasti šalies 23 ligoninėse. Šiaurės rytų Lietuvoje toks klasteris planuojamas Pasvalio ligoninėje. Tam numatytos milijoninės Europos Sąjungos lėšos.
Kelis milijonus europinės paramos ketina gauti ir Rokiškio ligoninė, kurioje bus modernizuojami skubiosios medicinos pagalbos, reanimacijos bei intensyviosios terapijos skyriai.
Pagal tokius planus viešojoje erdvėje piešiamas vaizdas, kad reanimacijos paslaugų teikimas bus sutelktas tik vadinamuosiuose klasteriuose, biržiečiai bus vežami į Pasvalio ligoninės intensyvios terapijos ir reanimacijos skyrių. Tokio profilio skyriuose gydomi ir slaugomi kritinių būklių pacientai, kuriems būtinas pastovus gyvybinių funkcijų palaikymas bei intensyvus gydymas ir priežiūra.
Tai kas tokiu atveju laukia Biržų ligoninės, kurioje stengiamasi išlaikyti stacionarų chirurgijos bei tokiu atveju būtiną reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių?
Lenktynėse – pinigai ir politinė įtaka
„Tai gal mūsų ligoninėje liks tik į savanorių anesteziologų-reanimatologų būrelį panašus skyrius, aptarnaujantis privačius pacientus? Medikai bus orientuoti į apmokamų išblaivinimo paslaugų teikimą?“ – ironizavo žinią spaudoje apie Biržų pašonėje kuriamus klasterius aptarinėjantys gyventojai.
„Tai, kas darosi su medicina, tikras cirkas. Viskas tik dėl pinigų“, – sprendimą stiprinti Pasvalio ligoninę vertina Biržų savivaldybės tarybos narys, gydytojas traumatologas Dalius Jakubėnas. Anot jo, kokie pokyčiai bus mūsų rajono ligoninėje, paaiškės tik pavasarį. Aptariama galimybė pusę dabartinio traumatologijos skyriaus perorganizuoti į dienos chirurgijos skyrių. Tada gal atsirastų ir galimybė gauti Sveikatos apsaugos ministerijos administruojamų ES paramos lėšų tolesniam ligoninės atnaujinimui. Savo lėšomis pagal galimybes prisidėtų ir pati ligoninė.
Kitas savivaldybės tarybos narys, gydytojas chirurgas Nerijus Ubartas situacijos nedramatizuoja. Jis džiaugiasi operacinės ir diagnostikos įrangos atnaujinimu, sutvarkytu Priėmimo ir skubios pagalbos skyriumi. Anot gydytojo, Biržai turi galimybes išlaikyti stacionarias chirurgijos paslaugas, nes mūsų ligoninėje jos yra tikrai ne žemesnio lygio negu Pasvalyje. Tuo pačiu ligoninėje neabejotinai turintis išlikti ir reanimacijos-intensyviosios terapijos skyrius.
Ne tik medikai, bet ir rajono gyventojai įsitikinę, kad jau nuo seno padidintas SAM dėmesys Pasvalio ligoninei neatsiejamas nuo Seime dirbančio įtakingo politiko. Pastarojo žmona neseniai laimėjo konkursą ir tapo Pasvalio ligoninės vadove.
Su Biržų ligoninės marinimo prognoze nesutinka
Pasak Biržų ligoninės direktoriaus Petro Bimbos, reanimacijos- intensyviosios terapijos klasterių kūrimo planas siejamas su sveikatos apsaugos reformos strategija. Pagal ją buvo numatyta Panevėžio apskrityje uždaryti Anykščių, Kupiškio ir Biržų rajono ligoninių reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrius. Neplanuotas ir lėšų skyrimas šių bei chirurgijos skyrių atnaujinimui.
Tačiau, pasak direktoriaus, Biržų ligoninėje neseniai buvo atnaujinti bei modernizuoti Priėmimo ir skubios pagalbos, Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriai, operacinė.
Ligoninės ir jos steigėjo (rajono savivaldybės) pastangomis daromi žingsniai, kad ligoninė atitiktų sveikatos apsaugos reformai keliamus reikalavimus. Investuojama į priemonių įsigijimą – kompiuterinio tomografo, laparoskopinės bei lazerinės įrangos ir kt.
Pasiektas ir stacionaraus chirurgijos skyriaus atliekamų paslaugų teikimui būtinas operacijų skaičius. Plečiama operacijų įvairovė.
„Mes ir toliau teiksime stacionarias bei dienos chirurgijos paslaugas, išlaikysime reanimacijos- intensyviosios terapijos skyrių“, – sako ligoninės vadovas P. Bimba.
„Mūsų ligoninės skyriai renovuoti, sutvarkyti, o nieko išskirtinio, ko mes neturėtume, kaimyninės ligoninės neturi“, – sako Biržų savivaldybės meras Kęstutis Knizikevičius. Jis taip pat neabejoja, kad Biržų ligoninė išliks ir teiks gyventojams būtinas paslaugas.
Savivaldybės ir ligoninės vadovai taip pat akcentuoja visoje šalyje aktualią problemą – specialistų trūkumą. Į provincijos ligonines juos atvilioti šansų būsią daugiau tada, kai baigsis neapibrėžtas ir neiškus sveikatos apsaugos reformavimas.