Gyventi tvarkingai, taupiai ir atidžiai domėtis, už kokias paslaugas mokama. Tokios taisyklės besilaikantys žmonės padeda ne tik sau, bet kontroliuoja ir paslaugų teikėjus.
Klausimas, kaip atliekų vežėjai skaičiuoja konteinerius, kilo biržietei medikei Astrai (vardas pakeistas – red.). Privačios, itin tvarkingos namų valdos šeimininkei senjorai abejonių sukėlė gautas pranešimas apie mokėjimą už atliekų išvežimą. Suma buvo didesnė nei įprasta, todėl moteris ėmė aiškintis, kodėl išaugo mokestis.
Paskambinusi į Panevėžio atliekų tvarkymo centro (PRATC) Biržų rinkliavų administravimo ir kontrolės padalinį ponia Astra maloniai išgirdo paaiškinimą, kad mokėti reikia daugiau, nes viršytas išvežamų atliekų kiekis.
„Žinote, aš nesu išvežusi nė vieno konteinerio, paaiškinau jiems. Man tada pasiūlė atvažiuoti į Tiekimo gatvę ir išsiaiškinti, o aš atsakiau, kad neturiu, ką aiškintis. Pati žinau, kad nuo 2018 metų nesu išstūmusi į gatvę nė vieno atliekų konteinerio. Todėl ir jų klausiau, kaip skaičiuojami išvežti konteineriai“, – pasakojo moteris. Išgirdo, kad apie išvežtų konteinerių skaičių padalinį informuoja vairuotojai.
„Tai jeigu vairuotojai taip skaičiuoja, aš pasakiau, jog konteineris man iš viso nereikalingas“, – apie sprendimą pranešė ponia Astra. Jai buvo mandagiai pasiūlyta atsiųsti vairuotoją, kuris ir paims konteinerį, kurio atsisakoma.
Moteris konteinerį į Tiekimo gatvę nuvežė pati, pasikalbėjo su PRATC darbuotoja, pasakė jai, kaip tvarko atliekas, kurioms konteineris net nereikalingas.
Negalima žmogaus priversti laikyti konteinerius
Apie minėtos moters situaciją ŠR kalbėjosi su PRATC vadybininke Migle Antanėliene. Ji gerai atsiminė, kokia problema buvo iškilusi.
Pasak vadybininkės, įvyko konteinerių skaičiavimo klaida, kokių pasitaiko. Konteineriai yra sužymėti ir tuo metu, kai jie keliami į atliekų surinkimo automobilį, numeris nuskenuojamas ir daroma atžyma apie skaičių.
„Pasitaiko, kad numeriai sumaišomi, gali būti priskaičiuojami kito kaimyno konteineriai. Tokiu atveju aiškinamės su vežėjais. Jeigu žmogus gyvena tikrai tvarkingai, riboja vartojimą, atsakingai moka už atliekų išvežimą, tačiau nesinaudoja konteineriu, nėra nieko nusikalstama“, – sakė vadybininkė. Anot jos, tokiu atveju negalima žmogaus priversti laikyti konteinerį, jeigu juo nesinaudojama. Svarbu išsiaiškinti, kaip žmogus tvarko atliekas, ar jomis neteršia aplinkos. PRATC darbuotojams nekyla abejonių, kad minėta klientė elgiasi atsakingai. Pasak vadybininkės M. Antanėlienės, viena gyvenanti moteris atsakingai moka iš dviejų dalių (pastoviosios ir kintamosios) susidedantį mokestį.
Su atliekų vežėjais konkuruoja Kalifornijos sliekai
Biržietė Astra tvarkingoje Biržų miesto Vytauto gatvės sodyboje gyvena viena. Suaugę vaikai turi atskirus gyvenimus kituose miestuose ir kitose šalyse.
Pasak moters, jos vartojimas labai ribotas, o maisto atliekas ji kompostuojanti. Turinti Kalifornijos sliekų, galinčių bet kokias organines medžiagas – tiek maisto atliekas (išskyrus mėsos produktus), tiek daržo piktžoles, popierių, kartoną ir natūralius nesintetinius audinius – paversti natūraliomis trąšomis.
Ponia Astra nepiktnaudžiauja bendrais konteineriais, skirtais daugiabučių namų gyventojams. Sintetinį nebereikalingą vieną kitą drabužį moteris nuveža į mieste esantį tekstilės konteinerį. Ten keliauja ir per metus surenkami tik kokie keli kilogramai plastiko ar stiklo.
„Plastiko susidaro tikrai nedaug – nežinau, kiek laiko reikėtų, kad užpildyčiau tą konteinerį. Alkoholio aš negeriu, o jei koks stiklainis sudūžta, nunešu iki konteinerio“, – sako moteris. Ji tvarkingai moka už atliekų vežimą, nors jų sukaupti pilną konteinerį prireiktų labai ilgo laiko. Todėl poniai Astrai buvo svarbu išsiaiškinti, kaip skaičiuojami išvežti konteineriai, kurių niekas iš jos sodybos niekada nevežė nuo to laiko, kai konteineriai buvo išdalyti.
„Man įdomu, o kitiems naudinga žinoti, kad išvežtas atliekų kiekis gali būti „prirašytas“ tegul ir, sakykim, per klaidą“, – sako biržietė.