Daugiaprofilinės ligoninės statusą išlaikyti siekianti Biržų ligoninė įsigijo nemažai medicinos įrangos ir inventoriaus. Nuolat akcentuojamas specialistų trūkumas natūraliai kelia klausimų apie naujų technologijų naudojimą. Juolab kad ir šalies aukštesnio lygio gydymo įstaigose daugėja pavyzdžių apie apmaudžias klaidas – netinkamai aprašomus ir interpretuojamus tyrimų duomenis.
„Tai, kas prieš kelerius metus atrodė nepasiekiama svajonė, tampa realybe – įsigijome kompiuterinį tomografą“, – rašoma Biržų ligoninės 2023 metų ataskaitoje. Kone pusę milijono eurų (441 tūkst.) kainuojantis kompiuterinis tomografas (KT) įsigytas pritarus Savivaldybės tarybai. Savivaldybės biudžeto lėšomis ligoninei apmokamos ir minėtos įrangos įsigijimo išlaidos – kasmet apie 80 tūkst. Eur. Mokėjimas už KT turi būti atliktas per 5 metus.
Kompiuterinė tomografija – tai vienas pažangiausių diagnostikos metodų. Šio tyrimo trukmė trumpa, o informatyvumas itin didelis. Kompiuterinės tomografijos būdu gaunamas vaizdas ryškesnis ir daug aiškesnis nei paprastos rentgeno nuotraukos. Aukšta įrenginio skiriamoji geba leidžia tiksliai matyti atskirus organus, kaulus, jų struktūrą ir būklę. Kompiuterinė tomografija naudojama, kai reikalinga skubi diagnostika, tačiau šių tyrimų duomenys nepamainomi diagnozuojant ligas neurologijoje, ortopedijoje, chirurgijoje ir kt.
Apie KT naudojimą Biržų rajono ligoninėje „Šiaurės rytai“ klausė Biržų įstaigos direktoriaus Petro Bimbos.
– Gal galėtumėte pateikti skaičius, kiek ir kokių procedūrų iš viso atlikta kompiuteriniu tomografu nuo jo veiklos pradžios?
– Tyrimai kompiuteriniu tomografu (KT) atliekami nuo 2024 metų kovo 2 dienos. KT tyrimai atliekami stacionaro (ligoninėje gydomiems) ir ambulatoriniams pacientams.
Daugiau tyrimų atliekama ambulatoriniams pacientams.
Iš viso jau atlikta 1004 tyrimų, iš jų – 276 stacionaro pacientams, 728 ambulatoriniams pacientams.
– Kokie specialistai (neurologai, ortopedai, chirurgai ar kt.) atsiunčia pacientų tyrimui Biržų ligoninės KT?
– Siuntimą išrašyti brangiems tyrimams, tarp jų ir kompiuterinės tomografijos, pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintas indikacijas gali tik gydytojai specialistai (neurologai, ortopedai traumatologai, chirurgai, ginekologai ir kt.), dirbantys antrinio ir tretinio lygio gydymo įstaigose, todėl priimame pacientus ir iš kitų rajonų. Kompiuterinės tomografijos tyrimus apmoka ligonių kasa. Šeimos gydytojų siuntimas šiam tyrimui negalioja.
– Kokie specialistai Biržuose atlieka tyrimą?
– KT tyrimus atlieka radiologijos technologai.
– Kas rengia KT tyrimo aprašą. Su kuo dėl to yra sudaryta ligoninės sutartis?
– Pagal sutartį su ligonine kompiuterinių tyrimų vaizdų aprašymus ir vertinimą nuotoliniu būdu atlieka UAB „Afidea“.
– Ar specialisto siuntimą turintis pacientas visada gauna nemokamą paslaugą kaip ir stacionaro ligoniai?
– Taip, nemokamą KT tyrimo paslaugą gauna visi pacientai, apdrausti privalomu sveikatos draudimu ir turintys elektroninį galiojantį siuntimą, parašytą gydytojo specialisto pagal Sveikatos apsaugos ministerijos indikacijas. Šeimos gydytojo siuntimas yra tik informacinio pobūdžio apie ligą ir ligonių kasos už šį tyrimą neapmoka, todėl pacientas turi mokėti pats.
– Rentgeno aparatas dažnai genda. Ar visada skubiu atveju tuomet pacientas tiriamas kompiuteriniu tomografu?
– Rentgeno aparatas Biržų rajone yra toks vienas ir yra labai apkrautas. Per dieną atliekama iki keliasdešimties tyrimų (iki 13 000 per metus). Todėl nieko ypatingo, jeigu kartais ir sugenda. Tuo metu skubūs rentgeno tyrimai atliekami mūsų turimu portatyviniu rentgeno aparatu, o ne kompiuteriniu tomografu. Neskubūs tyrimai perkeliami į kitą laiką. Jeigu paciento netenkina paskirtas laikas, jis turi teisę kreiptis į kitą gydymo įstaigą, teikiančią šias paslaugas.