Rasti bene 50 metų senumo žinutę butelyje – nekasdieniškas įvykis. Apie tokį Biržų muziejininkų radinį piliavietėje liepos vidury rašė laikraštis „Šiaurės rytai“ ir kvietė atsiliepti laiško autorius. Ilgai laukti nereikėjo. Išaiškėjo ne tik laiško istorija. Muziejininkai sulaukė ir dovanų.
Prieš beveik 50 metų į klasės susitikimą susirinkę J. Janonio internato buvę abiturientai surašė šmaikštų laišką, įdėjo į butelį ir užkasė piliavietėje po medžiu. Ir tik visiško atsitiktinumo dėka jį rado muziejaus darbuotojas Virginijus Jurkus. Muziejininkams labai parūpo surasti šio laiško autorius, todėl laišką paskelbė laikraštyje „Šiaurės rytai“ . Ilgai laukti nereikėjo. Jau po poros dienų į muziejų atėjo šio įvykio „kaltininkės“, 1968 metų laidos buvusios abiturientės Marija Marcikonienė ir Vanda Krikščikienė, dalyvavusios klasės susitikime 1978 metais rugpjūčio 13 dieną, su kitais klasės draugais surašiusios laišką ir net nesitikėjusios, kad po tiek daug metų jis atsiras. Apie muziejininkų radybas jos sužinojo būdamos kelionėje: pasipylė skambučiai iš kitų klasiokų, kurie jau buvo spėję perskaityti informaciją „Šiaurės rytų“ laikraštyje.
Vanda Krikščikienė ir Marija Marcikonienė susitikime buvo „posėdžio pirmininkė ir sekretorė“. O laiškas buvo pavadintas „Protokolu Nr. 2“. Jame surašyta, kas susitikime dalyvauja, o tiems, kurie nedalyvauja, paskirtos šmaikščios nuobaudos. Pavyzdžiui, atvykus į susitikimą po penkerių metų, atsivežti „bankucheną, „Vilniaus džino“ bonką, ką nors užsienietiško valgomo, rūkyto ungurio 3 kg, skilandžio ar palendricos“. Nutarta susitikimą organizuoti 1983 m. birželio mėn. pirmą šeštadienį 17 val. ir patikrinti, ar vykdomas pirmojo susitikimo, įvykusio 1975 metais, nutarimas „Dėl pavardžių pakeitimo bei šeimos padaugėjimo“.
Deja, susitikimas 1983 m. neįvyko, tačiau jis įvyko 1988-aisiais. Marija Marcikonienė pamena, kad vienas iš klasiokų nuobaudą įvykdė tikrai: į susitikimą atsivežė rūkyto ungurio.
M. Marcikonienę ir V. Krikščikienę muziejaus direktorė Edita Lansbergienė ir butelį su laišku atradęs Virginijus Jurkus nuvedė prie medžio, kur ir buvo atrastas lobis. Moterys muziejui dovanojo savo klasės susitikimų fotografijų, pasidžiaugė radiniu. Klasė buvo susitikusi po 55-erių metų, 2023-aisiais, daugiau susitikimų kaip ir neplanavo, tačiau, radus laišką, Vandą ir Mariją vėl pagavo azartas suburti klasės draugus susitikimui.
Ir tai dar ne istorijos pabaiga. Prieš kelias dienas į muziejų atvyko Dalė Žilienė, dar viena šios klasės buvusi abiturientė, ir atvežė dovanų albumą. Jame – 1968 metais abiturientų nuotraukos ir surašyti linkėjimai auklėtojai Gražinai Judickienei, kurią mokiniai mylėjo ir gerbė. Dalei Žilienei šis albumas atiteko po auklėtojos mirties, jį perdavė auklėtojos dukterėčia.
Dalė Žilienė graudinosi pasakodama apie auklėtoją. Ji neturėjo savo vaikų, todėl palaikė itin artimą ryšį su auklėtiniais. Albume – ne tik šilti linkėjimai mokyklos baigimo proga. Albumo gale suklijuotos jau kai kurių auklėtinių vestuvių nuotraukos. Dalės Žilienės vestuvėse auklėtoja buvo svočia.
Anot D. Žilienės, klasės auklėtoja ir jos vyras Algirdas Judickas buvo inteligentiški, išsilavinę žmonės, jų namai priminė muziejų. Auklėtoja, jau dirbdama Panevėžyje, užsiėmė skautų ugdymu.
Mirė klasės auklėtoja 2017 metais, sulaukusi 80-ties. Vyras Anapilin iškeliavo 2023-aisiais. Abu palaidoti Raguvos kapinėse, prie auklėtojos vyro tėvų.
Biržų krašto muziejaus „Sėla“ nuotr.