Lietuvos valdžia kalba keičianti tvarkas ir ruošianti įstatymo pakeitimus po to, kai sostinės gatvėmis netrukdomai vaikščiojo meška. Dar viena situacija neseniai buvo Kaune, kai sužalotas briedis gulėjo ant kelio važiuojamosios dalies ir niekas jo negalėjo paimti.
Paaiškėjo, kad daugybė pristeigtų tarnybų, susijusių su pagalba gamtai ir žmonėms, į urbanizuotą teritoriją atėjus laukiniam gyvūnui nepajėgios laiku ir vietoje reaguoti.
Įstatymai dar ruošiami, o gyvenimas diktuoja savo eigą. Tokia pat vilnietiška ir kaunietiška istorija nutiko Biržuose. Tik mieste pastebėta ne meška ar briedis, o automobilio nutrenktas leisgyvis barsukas.
Skambino bendruoju pagalbos telefonu
Šeštadienio ryte Biržuose, Jaunimo gatvėje, šalia važiuojamosios kelio dalies, pastebėtas barsukas. Buvo matyti, kad jis sužalotas pravažiuojančio automobilio. Žvėrelis dar buvo gyvas, bet sunkiai kvėpavo ir negalėjo pajudėti.
Buvo paskambinta bendruoju pagalbos telefonu 112. Informuota apie leisgyvį barsuką ir paprašyta informuoti tarnybas. Buvo akivaizdu, kad žvėrelį reikia užmigdyti ir jį utilizuoti.
Pirmą kartą į bendrąjį pagalbos telefoną skambinta 7.50 valandą.
Skambinęs pilietiškas žmogus sakė, kad barsukas guli šalia tako, kuriuo ilgiausio Lietuvoje pėsčiųjų tilto link vaikšto turistai, poilsiautojai su vaikais. Jie stebi nemalonų vaizdą ir susidaro nuomonę apie institucijas.
Redakcijos žiniomis, tądien bendrasis pagalbos telefonas sulaukė ne vieno barsuką pastebėjusio žmogaus skambučio.
Tarnybos neįgalios
Paaiškėjo, kad nė viena tarnyba nieko negali padaryti, kad gaištantis barsukas nebegulėtų mieste.
Policijos pareigūnai aktyviai informavo visus, kurie turėtų šioje situacijoje kažką padaryti. Jie patys barsuko paimti ir išgabenti iš miesto negalėjo, nes tai ne jų jurisdikcijoje.
Laukinius sužalotus ar negyvus gyvūnus kaimo teritorijoje surenka medžiotojai.
Biržų miestas yra ne medžioklės plotai. Be to, barsukas buvo gyvas. O jis šiuo metu nemedžiojamas. Tad medžiotojai nieko daryti negalėjo. Juolab kad mieste pagal taisykles panaudoti ginklo ir pribaigti besikankinančio žvėrelio jie negali.
Miesto teritorijoje negyvus gyvūnus surenka komunalininkai. Bet jie savaitgalį nedirba. Be to, gyvūnėlis dar buvo gyvas.
Žmonės turimais telefonais skambino gyvosios gamtos inspektoriams. Tačiau savaitgalį telefonu niekas neatsiliepė.
Laukinių gyvūnų globos centro darbuotojai teigė nespėjantys, nes dirba tik keturi visoje Lietuvoje. Jie pasakė atvykti į Biržus galintys pagal eilę tik ketvirtadienį.
Biržų savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius turi injekcinį ginklą. Tačiau su juo dirbantis specialistas šiuo metu atostogauja. Be to, ginklas skirtas ne laukiniams sužalotiems gyvūnams migdyti, o valkataujantiems šunims ir katėms.
Išsprendė neabejingi gyventojai
„Čia barsukas. Bet kas būtų, jei po miestą vaikščiotų, tarkim, afrikiniu kiaulių maru užsikrėtęs šernas? Ar jis irgi platintų užkratą, keltų grėsmę žmonėms, o tarnybos aiškintųsi ir stumdytų viena nuo kitos?“ – klausė į redakciją skambinę susirūpinę biržiečiai.
Jie domėjosi, ar vis tik atsirado bent viena tarnyba, kuri šeštadienį išsprendė šį laukinės gamtos atsiradimo urbanizuotoje teritorijoje klausimą?
„Nebėra barsuko. Aktyvūs, pareigingi ir atsakingi asmenys jį sugrąžino į gamtą“.
Taip šeštadienį po pietų redakciją informavo vienas privatus asmuo.
Su tarnybomis, apipintomis daugybe instrukcijų, nei jis, nei barsuką utilizavę asmenys nieko bendro neturi.