Į svetimų interesų painiavą kadaise patekęs ir per dvejus metus „pasenęs“ jaunas specialistas pripažįsta jaučiantis ne pinigų, o teisybės trūkumą.
Už Biržų rajono ligoninės išlikimą kovojantys medikai, politikai, o sykiu bet kokia proga „panaudojami“ populistinės pakraipos piliečiai žino vieną tiesą – ligonei būtinas Chirurgijos ir traumatologijos skyrius bei atitinkamas operacijų skaičius. Visi įsisąmoninę ir nuolat girdimą informaciją, kad katastrofiškai trūksta operacijas atlikti galinčių chirurgų.
Tačiau ligonei ir steigėjui (savivaldybei) ne tik nepavyksta rasti į rajoną atvykstančių naujų chirurgų, bet ir skirti deramą dėmesį jau dirbančiam jaunam geram specialistui.
Gydytojas atvyko truputį per anksti, o dokumentas pavėlavo?
Savivaldybės vadovai ne pirmą sykį gauna savivaldybės viešosios įstaigos – Biržų ligoninės – direktoriaus Petro Bimbos prašymą, kad finansiškai būtų skatinamas gydytojas chirurgas Nerijus Ubartas. Prašymai neišpildomi, priežastys tyliai „atgula“ pasitarimų ir posėdžių popieriuose. Juose nurodyta, kad gydytojo N. Ubarto skatinti negalima, nes jis jau „atvykęs“. O skatinimo tvarka esą galiojanti tik atvykstantiems.
Skatinimo tvarka trūkstamiems specialistams pritraukti buvo parengta ir patvirtinta 2020 metų birželį. Gydytojas N. Ubartas ligoninėje buvo pradėjęs dirbti 2020 m. kovo 2 dieną.
Vis tik patvirtinus skatinimo tvarką ligoninės vadovas birželio 30 dieną kreipėsi į savivaldybę dėl galimybės skatinti gydytoją N. Ubartą.
Komisija, sukurta dėl skatinimo priemonių trūkstamiems specialistams, atvykstantiems į rajono savivaldybės įstaigas, susirinko tik rudenį, spalio mėnesį. Tuo metu valdančiajai koalicijai „Vieningi Biržai“ priklausančios tarybos narės „valstietės“ Stasės Eitavičienės vadovaujama komisija (nariai – koalicijos atstovas liberalas Dalius Drevinskas ir savivaldybės Personalo skyriaus vedėja Inga Kučienė) priėmė nutarimą nesiūlyti tarybai finansiškai skatinti N. Ubarto.
Susitarė žodžiu, kuris neturi galios?
Ligoninės direktorius P. Bimba prašė, kad gydytojui būtų suteikta galimybė pasinaudoti tvarkoje nustatyta skatinimo priemone – 3 metus kas mėnesį gauti 300 Eur (prieš mokesčius) išmoką. Gydymo įstaigos vadovas nurodė, kad gydytojas N. Ubartas būtinas ligoninės Chirurgijos ir ortopedijos traumatologijos skyriui, kuriame dirba trys chirurgai, o du iš jų – jau pensinio amžiaus.
Veltui direktorius P. Bimba tada komisijai aiškino ir raštu priminė, kad apie gydytojo skatinimą savivaldybėje buvo tartasi dar prieš N. Ubarto įdarbinimą. Tokiu susitarimu, kad gydytojui bus taikoma finansinė paskata, gydytojas ir pradėjęs dirbti.
Tačiau komisija laikėsi savo – negalima taikyti finansavimo jau pradėjusiam dirbti gydytojui. Tai nenumatyta dokumente (tvarkoje), kurį surašyti pavėluota.
Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius tame posėdyje tikino, kad tas dokumentas buvo ruošiamas dar kovo mėnesį, tačiau darbus sutrukdžiusi COVID – 19 pandemija.
Personalo skyriaus vedėja I. Kučienė akcentavo, kad žodinis susitarimas nėra raštiškas dokumentas ir neturi jokio teisinio pagrindo.
Taip gydytojas N. Ubartas ir negavo savivaldybės finansavimo, kurio mėnesinis dydis vėliau buvo pakeltas iki 500 Eur, o nuo 2023 metų siūlomas 700 Eur. Tokias išmokas ir apmokėjimą už studijas gauna ne vienas Biržuose dirbantis ar besirengiantis atvykti medikas.
Anksčiau negavo „dėl kompanijos“
N. Ubartas iki šiol negauna jokios savivaldybės nustatytos išmokos, skiriamos kitiems jauniems gydytojams. Gydytojui nebuvo taikoma jokia savivaldybės numatyta skatinimo priemonė.
Savivaldybės komisija, kurioje po koalicijos „Vieningi Biržai“ griūties dabar vadovauja Arūnas Anskinas, vėl netenkino ligoninės direktoriaus prašymo taikyti skatinimo priemonę N. Ubartui dėl išaugusio darbo krūvio. Šių metų birželį posėdžiavusi komisija prašymo netenkino dėl to paties motyvo – nustatyta tvarka tokios galimybės nenumato.
Kai N. Ubartui 2020 metais nebuvo suteikta galimybė gauti savivaldybės išmoką, sklido kalbos, kad tą galimai lėmusi politinė aplinkybė. Kartu su N. Ubartu tuomet dirbti pradėjo ir jauna gydytoja otolaringologė Indrė Dagienė. Ji – tuo metu mero pavaduotojos pareigas ėjusios Astros Korsakienės dukra.
Pavėluotai parengtos skatinimo tvarkos taikymas kone tuo pačiu metu kaip gydytojas N. Ubartas Biržų ligoninėje pradėjusiai politikės dukrai būtų traktuotas kaip interesų painiojimas.
Apie tai girdėjęs ir pats gydytojas N. Ubartas. Pasak gydytojo, jis su kolege gydytoja ir jos šeima neturėjęs jokių sąsajų, tačiau būtent I. Dagienės giminystė tapusi trukdžiu gauti trūkstamiems specialistams skiriamą savivaldybės išmoką.
„Kad jai nebūtų liūdna, tai neskyrė abiem“, – su šypsena sako ŠR kalbintas gydytojas N. Ubartas, girdėjęs šia kolegės skatinimo tema visokių politinių ir finansinių insinuacijų. Tačiau tai likę praeityje, o žinias platinę žmonės jų patvirtinti vėliau nebenorėję.
Darbą myli ne dėl išmokos
„Mes be Nerijaus – kaip be rankų. Iš esmės nėra kam budėti ir operuoti. Kas bus, jeigu jis ims ir išvažiuos? “- nuogąstauja N. Ubarto kolega.
Pats ŠR kalbintas gydytojas N. Ubartas sako kol kas niekur iš Biržų važiuoti nesirengiantis. Dėl profesionalumo ir požiūrio į žmogų puikiai užsirekomendavęs gydytojas pripažįsta operuojantis daug. Dažni ir budėjimai. Kitos išeities nėra – vieni atostogauja, kiti gydosi ir pan. Gydytojas neakcentuoja finansinio klausimo.
„Kiek ligoninė gali, tiek stengiasi už darbą mokėti. Svarbiausia, aš dirbu mylimą darbą. Dėl pinigų nesiskundžiu, tačiau būna skaudu dėl neteisybės, kaip ir minimu savivaldybės poelgio atveju. Juk tada man sakė, kad tik pradėčiau dirbti, o savivaldybė esą jau pažadėjusi skirti išmoką, kai tik patvirtins tvarką. Tai kai ją patvirtino, aš per kelis mėnesius jau buvau nebe atvykęs dirbti jaunas, o pasenęs gydytojas – kaip senbuvis kolega skyriaus vedėjas“, – su liūdnu sarkazmu sako gydytojas N. Ubartas.
Dar gydytojui liūdna, kad viešumoje žinias apie rajono valdžios paramą jauniems medikams skaitantys žmonės galvoja, kad išmokas gauna ir jis.
„Iš kur jiems žinoti, jeigu ir sveikatos sritį kuruojanti mero pavaduotoja nustebusi paklausė, ar aš tikrai negaunu jokios išmokos“, – sako gydytojas.
Jis mena, kad jam iš pradžių buvo žadėta parūpinti ir būstą. Tačiau ir šis pažadas nebuvo išpildytas. Anot gydytojo, būstas jam buvęs pasiūlytas gal praėjus pusantrų metų, kai jis jau buvo įsikūręs kitur.
Laikomasi dokumento nuostatų
Ką apie skatinimo tvarką ir galimybę skirti išmoką jau dirbantiems gydytojams mano mero pavaduotoja A. Garšvaitė, rengiant publikaciją sužinoti nepavyko. Į telefono skambučius politikė neatsakė – jai buvo atostogos.
ŠR kalbinta praėjusią savaitę laikinai ligoninei vadovavusi ligoninės direktoriaus pavaduotoja Vitalija Jukonienė teigė, kad įstaiga stengiasi pagal išgales vertinti gydytojo chirurgo N. Ubarto darbą.
„Jis tik nusivylęs, kad trūksta teisybės“, – sako gydytoja V. Jukonienė apie N. Ubarto reakciją į savivaldybės nuostatas dėl išmokos.
ŠR teiravosi, ką apie gero ir gyvybiškai reikalingo specialisto skatinimą mano tam sukurtos komisijos nariai.
„Pagal Trūkstamų specialistų pritraukimo Biržų rajono savivaldybėje tvarkos aprašą, trūkstamos specialybės specialistas – aukštąjį universitetinį ar jam prilygintą išsilavinimą įgijęs specialistas, pradėjęs dirbti pagal įgytą specialybę įstaigoje po to, kai apie šio specialisto reikalingumą įstaiga informuoja savivaldybės merą, pateikdama motyvuotą prašymą. Pagal šį aprašą, išmokos neskiriamos įstaigoje jau kurį laiką dirbantiems specialistams“, – S. Eitavičienė cituoja dokumentines nuostatas.
Tokio pat požiūrio laikosi ir A. Anskinas.
Gal yra galimybė skirti vienkartinę išmoką?
„Kaip savivaldybė galėtų prisidėti prie ligoninėje jau dirbančio chirurgo (be kurio, pasak kolegų, chirurginis skyrius – kaip „be rankų“) skatinimo dirbti ant išlikimo ribos balansuojančioje rajono ligoninėje?“ – ŠR klausė minėtų politikų.
Konservatorius A. Anskinas: „Pirmiausia ir labiausiai tuo turėtų rūpintis pats ligoninės vadovas. Jo pareiga – ieškoti vidinių rezervų ir kitų galimybių išlaikyti, skatinti gerai dirbantį, įstaigai labai svarbų specialistą“.
„Valstiečių“ atstovė S. Eitavičienė: „ Mano asmenine nuomone, labai gerai užsirekomendavusiam ir jau kurį laiką įstaigoje dirbančiam specialistui, ant kurio pečių, kaip tvirtinama, laikosi visas skyrius, savivaldybės taryba atskiru sprendimu galėtų skirti vienkartinę skatinimo priemonę“.
Tai gal iš tikro ligoninės ir savivaldybės vadovų bendra iniciatyva būtų galima skirti, pavyzdžiui, vienkartinę įsikūrimo išmoką. Tokia tvarkoje ji yra numatyta. Galimas išmokos dydis – iki 15 000 eurų. Terminas dėl šios išmokos gavimo – 3 metai nuo darbo įstaigoje pradžios. Gydytojas N. Ubartas tiek Biržų ligoninėje dar nedirba.
Galima diskutuoti apie paramos dydį, pavadinimą, tačiau gal nereikėtų diskutuoti apie kažkada savivaldybės duoto ir neišpildyto žodžio vertę.