Trečiadienio nakties įvykiai Biržų rajono ligoninėje rodo, koks pavojingas yra kasdienis medikų darbas.
Iš ketvirtojo aukšto krito baldai ir įranga
Nakties iš antradienio į trečiadienį įvykis Biržų ligoninėje, galima sakyti, baigėsi laimingai. Žmonių aukų nėra – psichozės ištikto paciento agresijos pagrindiniai smūgiai teko daiktams.
Medeikiuose gyvenantis per penkiasdešimtmetį perkopęs vyras dėl paūmėjusių lėtinių ligų į gydymo įstaigą buvo atvežtas artimųjų. Tai buvo antradienio rytą. Po atliktų tyrimų ir suteiktos būtinos pirminės pagalbos vyras buvo paguldytas į ligoninės I Vidaus ligų skyrių.
Redakcijos žiniomis, į gydymo įstaigą atvežtas pacientas elgėsi adekvačiai – simptomų apie galimus psichikos sutrikimus nebuvo. Jie pasireiškė vėliau, kai ligonis, kuriam buvo taikoma intraveninė terapija (lašinės), ėmė siautėti. Tai buvo apie vidurnaktį. Iš palatos vyras atbėgo į procedūrinį kabinetą, veržėsi prie lango. Jį stabdyti bandžiusiai medikei ligonis trenkė į veidą. Smūgio, redakcijos žiniomis, būta stipraus ir moterį akimirksniu trumpam apsvaiginusio.
Tada vyras atplėšė langą ir ėmė pro jį mėtyti visa, kas pakliuvo po ranka.
Į ligoninę buvo iškviesta apsauga, atvyko policija.
Psichozę išprovokavo alkoholinė abstinencija?
Iš ligoninės ketvirtojo aukšto lėkė stalas kėdės, lašinės stovas. Daiktai krito ant kieme stovėjusių budinčių medikų automobilių. Vienas iš jų buvo ypač stipriai suniokotas. Trečiadienio rytą matėsi iš automobilio priekinio stiklo kyšanti stalo koja. Prie pat automobilio priekinių ratų gulėjo kritęs stalas, netoli tįsojo kitos baldų detalės, lašinės stovas. Redakcijos žiniomis, suniokotas budėjusios slaugytojos padėjėjos automobilis BMW.
Visai šalia stovėjęs budėjusio gydytojo chirurgo automobilis, atrodo, nukentėjo nedaug.
„Mane pakvietė apie 1 valandą, kad pažiūrėčiau, kas nutiko automobiliui“, – sakė ŠR kalbintas gydytojas Leonidas Sologubovas.
Vidaus ligų skyrių vedėja gydytoja Vida Gasiūnienė teigė, kad nuo paciento agresijos budėjusi slaugytoja nukentėjo nestipriai. Tuo, pasak budėjusios gydytojos, tereikia guostis. Mat panašių įvykių tikimybė ir pavojai – medikų kasdienybė.
Pasak kalbintų kitų medikų, labiausiai tikėtina, kad ligonio veiksmus išprovokavo alkoholinės abstinencijos sukelta psichozė. Vyras nuolat vartojo alkoholį, į gydymo įstaigą esą pateko po daugiadienių išgertuvių. Psichozę dažniausiai lydi lytėjimo, klausos ar regos haliucinacijos, kliedesiai, todėl žmogus, ko gero, nesuvokė, ką darantis.
Bendruomenė gaili žūstančio žmogaus
„Medeikiuose jį vadiname Arūnėliu – jis tokios geros širdies ir auksinių rankų žmogus. Apie jį negalėčiau pasakyti nė vieno blogo žodžio“, – kalbėjo žinią apie kaimo žmogaus išpuolį išgirdusi bendruomenės pirmininkė Vida Vigelienė. Moteris pasakojo apie jo gerumu besinaudojusius, tačiau sykiu į pražūtį stūmusius kai kuriuos žmones. Jie, už įvairius meistrystės darbus alkoholiu atsilyginę, tik dar labiau klampinę vyrą į priklausomybių liūną.
V. Vigelienė pasakojo, kad vyras esantis ligų kamuojamas sunkus ligonis, kuris pats gelbėtis nebegali. Moters manymu, jam būtina pagalba, kuriai jis priešinasi. Tačiau šiuo atveju, kai žmogaus veiksmai signalizuoja apie jo pavojingumą, bendruomenės pirmininkės manymu, galima būtų imtis priverstinio gydymo.
Šeimą turėjęs vyras gyvena vienas. Po praėjusiais metais jo namų stogą sunaikinusio gaisro bendruomenės žmonės aukojo pinigus. Pasak V. Vigelienės, aukos buvo renkamos ir bendruomenės šventės metu. Stogo tvarkymui tą dieną buvo surinkta daugiau nei 600 eurų.
„Gal todėl, kad Arūnėlis kitiems buvo geras, žmonės taip geranoriškai aukojo“, – sakė bendruomenės pirmininkė.
Vyras savo namo stogą aptvarkė, iškėlė stogo gegnes, o tolimesni darbai sustojo. Žmogus, kaip ir anksčiau, gyvena lauko virtuvėje.
Dėl įvykio ligoninėje policija pradėjo ikiteisminį tyrimą. Galima įvykio kvalifikacija – viešosios tvarkos pažeidimas. Pasak policijos komisariato viršininko Deivido Valtario, nukentėjusioji medikė apie tai, kas įvyko, kalbėti nenori, pretenzijų ligoniui nereiškia.