Papilyje gyvena bitininkai, savo veiklą pavadinę skambiai – „Medaus imperija“. Nors šiuo metu pats kalėdinių pasiruošimų šurmulys, įmonės savininkė Asta Milkerienė su sutuoktiniu Ryčiu jau mažina apsukas. Paskutinę savaitę prieš Kalėdas nebepriėmė užsakymų, o skyrė laiką sau ir artimiausiems žmonėms. Į papiliečių namus atvažiuoja draugų šeimos, vaikai ir suaugusieji žaidžia gamindami žaisliukus iš bičių vaško.
Nulėmė ilgesys
Pagrindinis „Medaus imperijos“ variklis ir protas yra papilietė Dalia Vildžiūnienė, Astos mama. Nuo jos prasidėjo visa su bitėmis, medumi ir jų produktais susijusi veikla.
Bitininkės dešinioji ranka ir jėga yra žentas Rytis. Pastarasis save vadina meilės imigrantu, nes yra kilęs iš Šakių.
Papilietė Asta būsimą sutuoktinį sutiko gyvendama Anglijoje, Londone. Šiame mieste ji praleido dešimtį metų.
Asta ir Rytis Londone turėjo ir darbus, ir buvo susikūrę namus. Bet vieną dieną viską paliko ir išvažiavo gyventi į Lietuvą, į Papilį, arčiau Astos artimųjų.
„Viską nulėmė ilgesys. Norėjome sugrįžti atgal“, – sako Asta.
Moteris pripažįsta, kad jų sprendimo nesuprato daugelis draugų ir giminaičių. Kiti svarstė, kodėl jie grįžta į kaimą, o ne kur nors į miestą.
„Kai buvau vaikas, sakydavau, kad į Papilį jokiais būdais negrįšiu.
O dabar esame laimingi ir patenkinti – arčiau gamtos ir artimiausių žmonių“, – sako Asta.
Namai su aura
Šeima Papilyje įsigijo mamos kaimynystėje gyvenusios dailininkės sodybą. Pačių susikurti namai su didžiule terasa šiandien yra tikra šeimos tvirtovė.
Papilyje Milkeriai jau gyvena dešimtį metų. Augina du vaikus – 7 metukų Roką ir 4 metukų Godą. Rokas eina į pirmąją Papilio skyriaus klasę, dukrytė lanko vaikų darželį. Tėvai labai džiaugiasi mokykla ir rūpestingais pedagogais.
„Aplink mus gyvena daug jaunų žmonių. Biržai ranka pasiekiami. Giminės gyvena didesniuose miestuose, jei nori pasikultūrinti, nuvažiuoji į didmiesčius. Praskalauji smegenis ir nori grįžti į namus, į savo kaimelį“, – kalba Asta Milkerienė.
Diktuoja rinka
Papilyje įsikūrę Asta ir Rytis Milkeriai nutarė steigti įmonę pavadinimu „Medaus imperija“. Toks pavadinimas pasirinktas todėl, kad nutarta orientuotis į didmeninę prekybą medumi.
Tiesa, moteris pripažįsta, kad pastaraisiais metais medaus gamintojams gana sudėtinga. Kainą muša Europos Sąjungą užtvindęs iš Kinijos atvežtas medus. Tad lietuvišką medų sudėtinga didmena parduoti, nes siūloma kaina yra itin maža.
„Vyras kiek nusivylęs, nes jie su mama labai daug su bitėmis dirba, kartais po keliolika valandų per dieną. Kai taip dirbi, norisi grąžos“, – kalba Asta.
Tad iki šiol intensyviai vystyto bičių verslo plėtrą šeimos nariai šiek tiek pristabdė. Mato, kad kol kas nėra tikslo investuoti į plėtrą, jei sunku realizuoti produkciją.
Šeimos bitutės medų renka daugiausia Papilio krašte – Skrebiškiuose, Kvetkuose, Raikėnuose. Bitininkai yra įsigiję kelias negyvenamas sodybas, tariasi su ūkininkais, atokių sodybų savininkais, kad į jų teritoriją priimtų bitutes.
„Visi bičiuliškai vieni su kitais bendraujame“, – kalba moteris.
Renkasi vaško papuošalus eglutei
Asta šeimos narius užkrečia pozityvumu. Ji sako visus išjudinanti ir matanti gerus dalykus net ten, kur kiti galbūt jų ir neįžvelgtų.
Gaminiai iš bičių vaško yra Astos veikla žiemą, kai bitutės miega. Šeimos nariai ją palaiko, nes žino, kaip jai tai svarbu.
Tuo metu Astos mama su sutuoktiniu tvarko korius, lydo vašką. O ji, kaip pati sako, žaidžia.
Įsigijusi specialias formeles Asta vašką sušildo iki tam tikros temperatūros ir jį lieja. Taip gimsta natūralūs, vašku ir medumi kvepiantys rankų darbo gaminiai – žvakės, suvenyrai, žaislai.
Prieš šventes patys perkamiausi yra žaisliukai eglutei. Jie vis dažniau domina norinčius puoštis natūraliais, ekologiškais rankų darbo gaminiais. Vaškinukus mugėse ir internetu perka natūralumo išsiilgę pirkėjai.
Asta kuklinasi sakydama, kad kalėdinių žaisliukų kūrimas yra paprastas – tereikia formelę lieti vašką ir įdėti specialų siūliuką.
Moteris sako, kad ji žaisliukus šiek tiek padailina. Natūralaus bičių vaško gaminiai „apšerkšnija“. Ji perka iš bitininkystės reikmenų parduotuvės specialų laką ir gaminius nudailina. Jie labiau blizga, akį traukia.
„Eglutė, ant jos vaško žaisliukai – tai tiesiog tobula“, – džiaugiasi moteris.
Kelerius metus jų namuose tik taip būdavo puošiama eglutė. Bet šiemet nusileido vaikų prašymams ir vieną eglutę papuošė blizgančiais žaisliukais. Bet Astos dirbtuvėse stovi kita, papuošta rankų darbo gaminiais.
Svajoja tik žiemą
Ateityje Milkerių sodybos teritorijoje planuojama įrengti pirtį. Čia Asta norėtų vaikams rengti edukacinius užsiėmimus.
Sako, jei Biržuose yra „Alaus kelias“, tai kodėl Papilyje negali būti „Medaus kelio“?
Dar turi idėją pastatyti viešbutį, kur apsilankantieji galėtų rinktis ekologišką nakvynę tarp bičių avilių. Tai būtų ir poilsis, ir gera relaksacija.
Asta sako, kad jie su sutuoktiniu svajoja žiemą. O ateina vasara, prasideda pats darbymetis, kai tenka važiuoti į bitynus, sukti medų – ir svajonės palieka… kitai žiemai.
Vis tik moteris sako, kad kada nors, kai bus sutvarkytas visas gerbūvis namuose, jie tikrai šias svajones įgyvendins.
Svarbiausia – tikėjimas ir šeima
Asta sako, kad visa šeima labai laukia Kūčių ir Kalėdų. Tuomet į Papilį suvažiuos Astos seserys su šeimomis. Visi sės prie bendro stalo, vėliau važiuos į mišką, maudysis kubile.
Antrą Kalėdų dieną Milkeriai važiuoja lankyti Ryčio šeimos.
„Kalėdos – tai šiltas ir jaukus laikas su vaikais, šeima, kai galvoji apie tikėjimą ir Jėzaus gimimą. Man tai yra labai svarbu“, – sako papilietė.