Jauna medikė biržietė pagalbą turėjo teikti nepaisydama girtos kompanijos užgauliojimų. Tai dar kartą primena, kad gelbėjantys žmones medikai nuolat rizikuoja patys tapti aukomis.
Užgauliojo medikus, spardė įrangą ir medikamentus
Ankstų pirmadienio rytą skubios medicinos pagalbos šaukėsi biržietis T. J. ( gimęs 2003 m.) Medikams pranešta apie kojos traumą. Nors medikams buvo nurodyta atvykti prie parduotuvės MINIS, pagalbos besišaukusiojo teko ieškoti.
„Radome bute. Jie buvo trise. Atrodo, kad visi trys broliai ir visi neblaivūs. Vienas skundėsi ištinusios kojos skausmu, šaukė, kad jam nupjaus koją“, – pasakojo jauna greitosios pagalbos medikė.
Belaukdama, kol kolega paramedikas atneš kojos įtvarą, slaugytoja skausmu besiskundusio devyniolikmečio klausė būtinų duomenų, kuriuos turėjo įrašyti į dokumentą.
Tuo metu vaikino brolis ėmė šaukti ant medikės, įžeidinėjo, reikalavo greičiau važiuoti į ligoninę.
T. J. rėkė niekur nevažiuosiantis be brolių.
Pasak medikės, nekreipiant dėmesio į užgauliojimus ir įmobilizavus koją T. J. kartu su vienu iš brolių sėdo į greitosios medicinos pagalbos (GMP) automobilį. Kitas brolis sakė važiuosiantis taksi.
Medikų automobilyje vyrukas tiesiog pašėlo. Sveikąja koja spardė visa, ką galėjo pasiekti. Spyriai kliudė spinteles, skriejo medikės krepšys, nuspirta dėžutė su tvarsliava ir kt. Visą šitą siautėjimą lydėjo keiksmai.
Pasiekus ligoninę vienas iš „palydos“ pagarsino medikei: „Jeigu per tave mano broliui nupjaus koją, tu pasigailėsi“.
GMP medikai agresyvų ligonį atvežė į ligoninės Priėmimo skyrių. Kaip vėliau paaiškėjo, budintis ligoninės gydytojas iškvietė policiją. Pareigūnai surašė protokolą dėl nederamo elgesio ir neblaivumo viešoje vietoje.
Pareiškimo policijai nerašė
ŠR kalbinta medikė teigė apie įvykį policijai nepranešusi. Pasak GMP slaugytojos, tai esantis vienas iš daugelio įvykių, nuolat jai ir kolegoms nutinkančių skubią pagalbą teikti turinčių medikų darbe.
„O, Jėzau! Jeigu tik viską rašytume dėl keiksmų, įžeidinėjimų, stumdymosi, grūmojimo ar spjaudymosi, tai nebeturėtume laiko dirbti. O ką ir dabar rašyti, jeigu žala nepadaryta, viskas tik apspardyta ar išversta?“ – kalbėjo slaugytoja.
Anot jos, laimė, kad kartu dirbantis paramedikas yra ir pagalba, ir apsauga. Medikei tekę išsisukinėti nuo smūgių, patirti agresiją ligonės, norėjusios slaugytoją pasmaugti.
GMP medikų darbe rizika – nuolatinė būsena. Todėl, pasak kalbintos medikės, ji ir kolegos labai laukia įstatymo, kad atsakomybės sulauktų ne tik realius sužalojimus medikams padarę, bet ir įžūliai besielgiantys pacientai.
Gelbėjantys neturi patys tapti aukomis
Seime kelią tik skinasi įstatymo pataisos, kad už viešąsias paslaugas teikiančio asmens – medikų, socialinių darbuotojų – garbės ir orumo pažeminimą, įžeidimą grėstų bauda. Tokios Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) pataisos suteiktų galimybę tramdyti prieš medikus agresiją demonstruojančius asmenis. Smurtas prieš medikus, kai užpuolimo metu jie sužalojami, sulaukia baudžiamosios atsakomybės ir atpildo. Tačiau ne mažiau svarbi yra nuolat ties smurto riba turinčių dirbti ir agresyvų elgesį kęsti turinčių medikų įžeidinėjimai ir netgi grasinimai.
Tokių administracinių nusižengimų tyrimą atliktų ir administracinių nusižengimų protokolus surašytų policijos pareigūnai. Šiuo metu viešąsias paslaugas teikiančių medikų, socialinių darbuotojų garbė ir orumas nėra saugomi jokia specialia ANK norma, priešingai nei, pavyzdžiui, pareigūnų.
„Gelbėjantys neturi patys tapti aukomis“, – tvirtino šalies valdžios atstovai po išpuolio sostinėje prieš paramediką.
Įstatymo, tramdančio įžūliai besielgiančius ligonius ar jiems artimus asmenis, laukia ir Biržų greitosios medicinos pagalbos tarnybos darbuotojai.