Savivaldybės taryboje du kartus balsuota už žemės mokesčio lengvatą. „Valstiečių“ lyderis įžvelgė mero pataikavimą populistinius siūlymus teikiančiai opozicijai.
Supranta kaip ekonominio teisingumo atstatymą
Biržų savivaldybės taryba sumažino 10 proc. žemės mokestį žemės ūkio paskirties sklypams. Dėl tokios nuolaidos ir 0,9 žemės mokesčio tarifo buvo susitarta derybose su ūkininkų ir žemdirbių organizacijomis. Iš pradžių prašę 25 procentų lengvatos žemės ūkio verslu užsiimantys žmonės sutiko su kompromisiniu variantu. Dėl to savivaldybės biudžetas negaus apie 100 tūkst. Eur. Nesusitarus dėl kompromisinio varianto savivaldybės piniginė būtų netekusi 250 tūkst. eurų.
„Mes suprantame, kad tų pajamų reikia ir rajonui“, – apie kompromisą sakė tarybos posėdyje dalyvavusi rajono Žemdirbių asociacijai vadovaujanti Vaidutė Stankevičienė.
Ūkininkė kalbėjo apie iš tikro sudėtingą žemės ūkio situaciją. Nors šių metų naujausi duomenys apie pajamas dar tik preliminarūs, bendra situacija žemės ūkyje, pasak V. Stankevičienės, esanti tragiška.
„Absoliutus nemokumas, niekas negali atsiskaityti. Žemė – pagrindinis mūsų turtas. To nėra buvę, kad ūkininkas žemes išmestų pardavimui, kad gautų lėšų apyvartai“, – kalbėjo V. Stankevičienė. Bendrą žemės vertę sukėlė vėjo jėgainių statybai brangiai išnuomoti sklypai. O žemdirbiams ir ūkininkams skiriamos išmokos mažėjančios.
„Jos skiriamos Europos Sąjungos programoms saugoti gamtą, o ne parama ūkininkams“, – atsakė V. Stankevičienė politikams į pastabas dėl gaunamų išmokų. Tarybos suteiktą kompromisinę lengvatą, dėl kurios 2023 metų žemės mokesčio tarifas sumažėtų nuo 1,0 iki 0,9, ji vadino ekonominio teisingumo atstatymu.
Vieni – apie istorinį susitarimą, kiti – apie lengvatos menkumą
„Biržų atgimimo“ frakcijos nario Liutauro Variakojo išsakyta nuomone, 10 proc. lengvata žemės ūkio situacijos nepagerins.
Socialdemokratų frakcijos lyderis Audrius Jukna džiaugėsi: „Turbūt pirmą kartą per visą savivaldos istoriją vyko tikras dialogas su ūkininkais“.
„Atgimietis“ Kęstutis Isakas pasakė manantis, kad 10 proc. lengvata per maža. Jis pasiūlė 25 proc. – tokią, kokios ūkininkai norėję prieš derybas.
„Logiškas ir teisingas sumažinimas“, – derybose pasiektą kompromisą vertino „valstiečių“ frakcijos pirmininkas Audrys Šimas. Ir pabrėžė, kad tokį variantą pasiūlė „valstiečiai“.
„Verta palaikyti šį kompromisinį sprendimą“, – sakė liberalų frakcijos vadovas Justas Greviškis. Demokratų lyderis Dalius Drevinskas džiaugėsi: „Per 8 darbo metus taryboje pirmą kartą priėjom bendrą sutarimą“. Derybų su ūkininkais ir žemdirbiais darbo grupėje jis dirbęs kartu su A. Jukna.
„Baikit užsiiminėti „pijarais“, – visus perspėjo socialdemokratas Nerijus Ubartas.
Atgimimo frakcijos pirmininkė Indra Drevinskaitė sakė pritarianti konservatoriaus Daliaus Barkausko pastebėjimui, kad derybose dalyvauja tik valdantieji, o opozicijos atstovai nekviečiami.
Pataikavimas opozicijai „valstiečių“ lyderiui atrodo perteklinis
Meras Kęstutis Knizikevičius paskelbė balsavimą dėl K. Isako siūlomos 25 proc. mokesčio lengvatos. Siūlymas palaikančios balsų persvaros nesulaukė. Tik tada jau balsuota už visas puses, išskyrus „atgimiečius“, tenkinantį sprendimo projektą dėl 10 proc. lengvatos.
„Manau, kad šis balsavimas buvo perteklinis. Neturėtumėte pataikauti opozicijai. Stebina perteklinis jūsų nuolankumas“, – kreipėsi A. Šimas į merą. Šis paaiškino, kad vienas komitetas neturėjo galimybės K. Isako pasiūlymo išgirsti, todėl už siūlymą reikėjo balsuoti tarybos posėdyje.
Už 10 proc. lengvatą balsavo 23 tarybos nariai. Susilaikė tik darbietė Alė Pocienė.