Gegužės 4 d. Ančiškių bendruomenės namuose vyko popietė „Mamos prijuostė“, skirta Motinos dienai paminėti.
Atėjusioms į popietę mamoms, močiutėms sveikinimus skyrė Ančiškių kaimo vaikai, įteikė gėlių, koncertavo solistė Vilita Vasiliauskienė ir Smilgių moterų vokalinis ansamblis „Smiltis“.
Veikė prijuosčių paroda. Moterys į parodą atnešė savo mėgstamas prijuostes. Buvo prijuosčių, kurios susijusios su prisiminimais. Kai kurios buvo specialiai pasiūtos parodai. Suskaičiuoti 23 eksponatai. Parodoje puikavosi ir Aukštaitijos regionui būdinga prijuostė – balta su raudonais įaudimais prijuostės apačioje.
Moterys buvo pakviestos ateiti į šventę pasipuošusios prijuostėmis. Aštuonios į kvietimą atsiliepė. Popietės metu po prijuostę buvo padovanota bendruomenės pirmininkei Rasai Lelienei ir koncertavusioms viešnioms.
Kodėl prijuostė pasirinkta popietės tema?
Tai bene dažniausiai naudojamas aprangos atributas. Prijuostę galima rasti beveik visuose namuose. Ją ryši moterys, ruošdamos maistą, ją dovanoja, derina prie progos, nuotaikos ir aplinkos.
Buvo laikas, kai prijuostę ryšėti buvo privaloma, nedėvėti jos būdavo nepadoru. Raštų deriniai bylojo apie merginos ar moters darbštumą, mokėjimą austi, turtingumą bei grožio supratimą. Tradicinės lietuvių moterų prijuostės – viena iš seniausių tautinių drabužių dalių.
Literatūroje rasta informacijos, kad prijuostės buvo saugomos visą gyvenimą ir perduodamos iš kartos į kartą. Tikėta, kad paveldėti daiktai turi apsauginę-maginę galią.
Legendos pasakoja, prijuostė atsirado dar Adomo ir Ievos laikais. Adomas ir Ieva, paragavę uždrausto vaisiaus, suprato esantys nuogi. Tada juodu supynė figmedžio lapus ir pasidarė „prijuostes“…
Popietės dalyvės prisiminė tradiciją, kai per vestuves jaunajai antrą dieną dovanodavo prijuostę kaip naujo šeimos moters gyvenimo simbolį, dalinosi kitais prisiminimais.
Pabendravusios prie tradicinio moteriško vaišių stalo, fotografavosi prie bendruomenės pirmininkės rankomis papuoštos sienelės, stabteldavo ir įsiamžindavo prie aukštaitiškais tautiniais rūbais papuoštos „lietuvaitės“.
Bendruomenės pirmininkė Rasa Lelienė dėkojo moterims už išradingumą, pagalbą, organizuojant popietę, šiltais žodžiais pasveikino susirinkusias mamas, močiutes.
Renginį organizavo Biržų kultūros centro Ančiškių skyrius ir Ančiškių kaimo bendruomenė.
Rokas Baltrušaitis