„Šiaurės rytai“ rašė apie Norvegijoje gyvenančius brolius, kurie Kalėdoms nubraižė ir iškepė meduolinę Biržų pilį. Tąsyk architektūrą ir konditerijos meną studijuojantys Arūnas ir Mantas Dimitrovai sujungė savo sugebėjimus ir pagamino tikslią Biržų Radvilų pilies rūmų kopiją. Praėjusią savaitę pradžiugino žinia, kad Arūnas puikiai pasirodė Prancūzijos nacionaliniame maisto gaminimo konkurse.
Sėkmės istorija
Arūnui Dimitrovui – tik dvidešimt metų, tačiau jo istorija įkvepianti. Biržuose gimęs vaikinas jau 14 metų gyvena Norvegijoje, Sandefjordo mieste. Tačiau Arūno sėk-me džiaugiasi ir Biržai – čia gyvena jo seneliai ir daugybė giminaičių.
Kaip žinia, sėkmė dažniausiai neateina pati savaime – ir Arūnui jos niekas neatnešė ant lėkštutės. Vaikinui teko gerokai paplušėti, ypač pastaruosius trejus metus.
Arūnas pasakoja, kad jis 2018–2019 m. lankė Sandefjordo vidurinę mokyklą, kurios mokytojas Torgeir Øverland supažindino su trejų metų programa. Ją organizavo Institut Français, esantis Osle. Ši programa leido tęsti Sandefjorde pradėtas studijas ir jas baigti Prancūzijoje.
Vaikinas vienas persikėlė į Atlanto vandenyno miestą La Rochelle, kad vidurinėje mokykloje „Lycée Hôtelier de La Rochelle“ galėtų lankyti maisto ruošimo studijas.
Pirmaisiais metais Arūnas gyveno internate, o savaitgaliais ir švenčių dienomis – su studentus priimančia šeima. Antraisiais ir trečiaisiais metais jis jau išsinuomojo butą prie jūros.
„Iš pradžių buvo gana sunku. Žinoma, visos pamokos buvo prancūzų kalba, išskyrus anglų kalbos. Laimei, prieš išvykdamas ten, mėnesį Osle lankiau parengiamuosius prancūzų kalbos kursus, todėl žinojau kai kuriuos pagrindus“, – sako Arūnas.
Po trejų metų iš Biržų kilęs jaunuolis jau buvo geriausias klasėje. „Turėjau trejus nuostabius metus, nors juos paveikė korona.
Išmokau naują kalbą, pažinau naują kultūrą ir valgiau daug skanaus ir gero maisto“, – pasakoja Arūnas.
Dalyvauti konkurse paragino mokytojas
Praėjusiais metais Arūno virtuvės mokytojas Alexis Trouiller pakvietė jį dalyvauti nacionaliniame maisto gaminimo konkurse „Concours Général des Métiers“. Šis konkursas apima visus dalykus, kurių mokomasi vidurinėje mokykloje – nuo kalbos iki fizikos ir meno, iš viso 48 sritis.
Pirmiausia rengiami regioniniai konkursai, vėliau – nacionalinis, kur 12 dalyvių patenka į finalą Paryžiuje. Tada iš 12 atrenkami tik 3, kurie kartu su švietimo ministru dalyvauja ceremonijoje didžiuliame Sorbonos amfiteatre Paryžiuje.
„Mokytojas pamatė manyje potencialą ir užregistravo dalyvauti konkurse“, – sako Arūnas.
Nugalėtojo laurai
Iš Biržų kilęs vaikinas triumfavo regioniniame konkurse įveikęs 6 konkurentus. Drauge su kitais 11 regionų atstovų jis pateko į finalą, kuris gegužės 17 d. vyko Paryžiuje. Arūnas atstovavo L’académie de Poitiers.
Finalas buvo įspūdingas – iš 170 Prancūzijos šefų buvo išrinkti trys geriausi, tarp kurių skambėjo ir lietuviškas vardas. Visi trys nugalėtojai liepos 7 d buvo pakviesti į ceremoniją Paryžiuje.
„Šiandien grįžau į Sandefjordą su prancūzišku maisto gaminimo sertifikatu. Kitais metais aš būsiu Norvegijos karališkajame laivyne. Galų gale planuoju keliauti po pasaulį, tyrinėti įvairias virtuves ir grįžti į Norvegiją mokyti kitas kartas puikios kulinarijos profesijos!“ – džiaugiasi sėkme ir ateities planais dalijasi Arūnas.
Žada aplankyti Biržus
Šią vasarą Arūnas ketina aplankyti ir Biržus. Nors jis gimtąjį miestą paliko būdamas darželinukas, čia liko vaikystės prisiminimų ir, žinoma, visas būrys jį mylinčių žmonių.
Broliai Arūnas ir Mantas Dimitrovai Biržus lankydavo kasmet, tačiau koronavirusas šias keliones buvo sutrikdęs.
Broliai anksčiau yra pasakoję, kad grįžę į Biržus jie visuomet nueina prie pilies. Taip pat aplanko istorinius objektus, net tuos, kurie neatlaikė istorijos ir laiko kataklizmų.
Architektūrą studijavusį Mantą asmeniškai itin domina Biržų krašto dvarai. Apie juos daug skaito, o kai kuriuos bando atkurti savo brėžiniuose.
M. Dimitrovas pagal seną ikonografiją buvo parengęs Balandiškių dvaro maketą.
Todėl neatsitiktinai broliams buvo gimusi idėja sukurti Biržų pilį, sujungus konditerio ir architekto talentus.
Arūnas ir Mantas namuose bendrauja tik lietuvių kalba.
„Lietuviškomis ir biržietiškomis šaknimis mes visada didžiuojamės, jų nesigėdijame ir neslepiame“, – yra sakę sako broliai.
„Mes turtingi savo istorija, kuri yra spalvinga. Ja galima didžiuotis prieš kitus kraštus. Istoriją turime skelbti, rodyti, gaivinti“,- kalbėjo svetimoje šalyje gyvenimus kuriantys biržiečiai.