Namų sauga – aktuali tema tiek dar tik įsirenginėjant namus, tiek juose jau gyvenant. Būtina užsitikrinti, jog būstui negres pavojai: gaisrai, įsibrovėliai ar kitos nelaimės. Tad kokias saugos taisykles pravartu žinoti?
Dūmų detektorių svarba
Įsigalioję teisės aktai reglamentuoja, jog visuose gyvenamuosiuose būstuose privalo veikti autonominiai dūmų detektoriai. Tai – patikrinta priemonė, padedanti išvengti gaisro nelaimės. Autonominis dūmų signalizatorius yra prietaisas, atliekantis tokią pačią funkciją kaip dūmų detektorius, tik nejungiamas prie apsaugos sistemos. Jie rengiami patalpose, kuriose nėra priešgaisrinės signalizacijos. Skatinama įrengti dūmų detektorius visuose kambariuose, kur miega žmonės, kiekviename namo aukšte, katilinėje, virtuvėje ir kitose patalpose, kuriose gali kilti gaisro pavojus. Detektoriaus veikimą privalu patikrinti bent kartą per mėnesį, paspaudžiant testavimo mygtuką.
Autonominio dūmų detektoriaus veikimui reikia įdėti bateriją ir pritvirtinti įrenginį prie lubų, sienos ar pastatyti norimoje vietoje. Šis prietaisas nelaimės atveju signalo gaisrininkams neduoda, tačiau, aptikęs dūmus, skleidžia garso signalą. Skirtingi autonominių dūmų detektorių modeliai pasižymi skirtingomis savybėmis: jie yra pritaikyti veikti tam tikrose patalpose – virtuvėje, rūsyje, svetainėje, koridoriuose ir kitose vietose, dūmus aptikti gali fotoelementais, o perspėti apie pavojų – optiniu signalu. Modeliai, skirti koridoriams bei išilgoms patalpoms, dažnai turi pavojaus apšvietimą, kuriuo galima vadovautis evakuojantis.
Kitos gaisrinės saugos priemonės
Pastatuose pravartu naudoti daugiau nei vieną gaisrinės apsaugos sistemą. Be gesintuvo turėjimo, būstuose naudojamos dviejų tipų gaisrinės saugos priemonės – pasyviosios ir aktyviosios. Pastarosios pradeda veikti įsiplieskus gaisrui. Tai gali būti automatiniai purkštuvai, avarinis apšvietimas, gaisro aptikimo ir signalizavimo sistema, dūmų šalinimo sistema, automatinės sklendės ir užsklandos. Svarbu turėti omenyje, kad bet kurios iš išvardintų priemonių sklandžią veiklą gali sugadinti įvairūs vandens tiekimo mechanizmo pažeidimai.
Pasyviosios priemonės paprastai būna integruojamos į konstrukciją. Jos apsaugo žmonių gyvybes bei turtą, neleisdamos gaisrui plisti. Šios priemonės užtikrina evakuacinių takų saugumą ir konstrukcijos stabilumą. Pasyviosios priemonės gali būti patogi ugniagesių prieiga prie būsto, kambarių suskirstymas į gaisrinius skyrius, atskirų namo konstrukcijų apsauga, saugūs evakuacijos takai.
Namų apsaugos sistema
Vertėtų apsaugoti savo būstą ir artimuosius įsirengiant namų apsaugos sistemą. Turint tokią apsaugą, tikimybė, kad vagys brausis į namus, smarkiai sumažėja. Įsibrovėliai dažnai iš anksto išsiaiškina apie galimas kliūtis ir apsaugotų būstų vengia. Apsaugos sistemos užtikrina namų saugumą, informuoja apie grėsmes ir gali būti valdomos nuotoliniu būdu.
Gausu skirtingų apsaugos sistemų tipų. Pagal informacijos kaupimo būdą ir perdavimo formatą jos skirstomos į vaizdo stebėjimo ir elektronines sistemas, pagal duomenų perdavimo būdą – į laidines ir belaides sistemas, o pagal montavimo vietą – į lauko bei vidaus apsaugos sistemas.
Belaidė apsaugos sistema yra greitas ir pigus sprendimas. Jai naudoti reikia įsigyti belaidę GSM signalizaciją su judesio jutikliu, į įrenginį įdėti SIM kortelę, įjungti prietaisą į elektros lizdą bei sutvarkyti nustatymus. Tokią apsaugos sistemą geriausia tvirtinti taip, kad judesio jutiklis būtų nukreiptas į pagrindinį įėjimą. Į namą patekus įsibrovėliams, signalizacija apie tai praneš skambučiu į telefoną ir SMS žinute. Norintiems stebėti namus, rekomenduojama analogišku principu įrengti belaides vaizdo stebėjimo kameras. Jų veikimui būtina sąlyga yra būste veikiantis belaidis internetas.
Idealu, jei galima skirti pakankamai lėšų ir laiko kompleksinei apsaugos sistemai. Ji nustato ne tik įsibrovimo, bet ir vandens nutekėjimo, gaisro, stiklo dūžių atvejus. Ši sistema apie įvykį informuoja ne tik būsto savininką, bet ir atitinkamas tarnybas. Kompleksinę apsaugos sistemą gali sudaryti įvairūs elementai, tokie kaip centralė, sirena, signalo perdavimo įranga, valdymo pultas, detektoriai ir t.t.
Bene populiariausia ir patikimiausia apsaugos sistema yra elektroninė. Ji užtikrina, kad objektai būtų saugomi ištisą parą, o vos suveikus signalizacijos sistemai informuoja savininką, pasiunčia į įvykio vietą ekipažą ar net iškviečia specialiąsias tarnybas.
Kokybiškas boilerių įsirengimas
Vandens boileriai užtikrina pastovų karšto vandens ruošimą. Tai talpykla, kurioje be perstojo cirkuliuoja vanduo. Šie įrenginiai naudojami ir gyvenamuosiuose namuose, ir sodybose. Jų yra įvairių tipų: kombinuoti, momentiniai, elektriniai ir greitaeigiai. Kai kurie jų montuojami atskirai, kiti – jungiami prie šildymo įrenginio. Skiriasi ir tipų montavimo ypatumai – boileriai gali būti montuojami vertikaliai, horizontaliai arba pastatomi. Efektyviausi yra būtent vertikaliai montuojami, nes juose vanduo ilgiau išlaiko šilumą. Renkantis prietaisą, svarbu atsižvelgti į galią, talpą ir iškart derinti su šildymo įrenginiu. Sau tinkamiausią ir kokybišką vandens šildytuvą galite rasti www.adma.lt/168-vandens-sildytuvai-boileriai.
Kad vanduo toliau šiltų sparčiai ir nebūtų eikvojama per daug elektros, svarbu profilaktiškai atlikti boilerio priežiūros darbus. Jei pastebite prastą apsauginio boilerio vožtuvo darbą, vandens sunkimąsi ar dažną apsauginės rėlės nuo perkaitimo suveikimą, būtina kreiptis į meistrą. Boilerio viduje yra magnio anodas, apsaugantis teną bei sieneles nuo korozijos.
Dažniausios boilerių problemos būtent ir yra susijusios su anodo susidėvėjimu, užkalkėjimu, tarpinių gumelių elastingumo praradimu. Į boilerio priežiūros darbus įeina kruopštus vidaus išvalymas bei reikiamų detalių pakeitimas. Jei vandens šildytuvas nebus valomas reguliariai, jo tarnavimo laikas žymiai sutrumpės dėl korozijos. Dėl korpuso korozijos ir jo sandarumo pažeidimo boilerį tenka keisti kitu, nes šių prietaisų korpusai neremontuotini.
Įsirenginėjant ar jau kurį laiką gyvenant būste, būtina pasirūpinti jo saugumu. Priešgaisrinės saugos priemonės, namų apsaugos sistemos ir kokybiškų boilerių įsirengimas užtikrins, kad gyvensite patogiai ir saugiai.