Aplinkos ministerija praneša, kad nuo sausio pradėjo veikti Nuotekų tvarkymo informacinė sistema (NTIS). Jos pagrindinis tikslas – turėti apskaitytą nuotekų sistemų registrą, kad būtų galima operatyviai reaguoti ir užtikrinti, jog į aplinką nepatektų nevalytos ar nepakankamai išvalytos nuotekos. Naudojant šios sistemos sukauptus duomenis bus didinamas individualių nuotekų tvarkymo sistemų kontrolės efektyvumas.
Tikslas – individualių nuotekų įrenginių kontrolė
Ši sistema skirta tiems miesto ir kaimo gyventojams, kurie nėra prisijungę prie centralizuotų nuotekų tinklų, o turi nuotekų talpyklas ar individualius nuotekų valymo įrenginius. Būtent jų nuotekoms kontroliuoti ir sukurta ši sistemą.
Prie šios sistemos turės prisijungti vandentvarkos įmonės bei nuotekų vežėjai. Nuotekų vežėjai šios sistemos duomenų bazėje turės fiksuoti nuotekų paėmimo faktą, vietą, paimtų nuotekų tipą ir jų perdavimą nuotekų tvarkymo įmonėms. O nuotekų tvarkytojai turės patvirtinti paimtų nuotekų kiekį ir tipą.
Informacinėje sistemoje taip pat turi registruotis ir individualių nuotekų tvarkymo įrenginių montuotojai bei įmonės, vykdančios tokių įrenginių techninio aptarnavimo darbus.
Pažeidėjai turėtų sukrusti
Ar tai kažkaip palies nuotekų talpyklas ar individualius nuotekų valymo įrenginius turinčius žmones? Ir taip, ir ne. Jei jūsų nuotekų įrenginiai tvarkingi ir laiku ištuštinami, galite nesukti sau galvos.
Tačiau jei esate linkę nusižengti aplinkosaugos reikalavimams ir talpyklos turiniu laistote daržiuką, turite nepastebimą vamzdelį į griovį, upę ar ežerėlį arba jūsų talpyklą išsiurbia koks geras žmogus, visą turinį išvežantis nežinia kur, verta sunerimti. Kaip sarkastiškai sako kai kurie nuotekų tvarkytojai, būtent tokie piliečiai ir privertė sukurti minimą sistemą. Joje fiksuojami visi nuotekų išvežimai, kiekiai, tarpai tarp išvežimų ir kita informacija. Prie sistemos prieeigą turi aplinkosaugininkai ir savivaldybių atsakingi pareigūnai. Todėl nesudėtinga duomenų analizė iškels įdomių klausimų – kodėl, pavyzdžiui, piliečio X šeima jau metus nė sykio neišvežė savo nuotekų talpyklos turinio, nors pagal žmonių skaičių ir talpyklos dydį tai turėtų daryti bent kartą per ketvirtį. Atsakymai galimi du – arba yra kažkur kažkoks vamzdelis į šoną, arba naudojasi nelegalaus vežėjo paslaugomis. Todėl aplinkosaugininkų ir savivaldybės pareigūnų vizitas į šią valdą beveik garantuotas.
Ką turi daryti gyventojai
Prie šios sistemos prisijungti, jei nori, gali ir gyventojai, individualiai tvarkantys savo nuotekas, tačiau tokios prievolės nėra. Tiesa, kokia situacija pas kaimyną talpykloje, prisijungę jie nematys, tačiau galės matyti savo individualių nuotekų tvarkymo įrenginių aptarnavimo informaciją, įsitikinti, ar nuotekas išvežė legalūs vežėjai.
NTIS internetinėje svetainėje adresu: https://ntis.am.lt/ esančiame interaktyviame žemėlapyje rutuliukais sužymėtos valdos, turinčios individualius nuotekų tvarkymo įrenginius. Spragtelėjus pele ant jo, galima sužinoti vietos adresą ir įrenginių tipą.
Kaip sakė UAB „Biržų vandenys“ direktorė Edita Barkauskienė, kol kas žemėlapyje dar daug netikslumų, duomenys yra preliminarūs ir tikslinami.