Vytauto gatvėje esantis daugiabutis namas, kuriame įsikūrusios „Iki“ ir „Biržų duonos“ parduotuvės, turi problemą – prie laiptinių ir laiptinėse besirenkančius moksleivius, kurie drumsčia gyventojų ramybę ir tvarką.
Lenda rūkyti į laiptinę
„Nebeįmanoma atsiginti mokinių. Tai prie laiptinės, tai į laiptinę lenda, kai lauke šalta. Rūko savo elektronines cigaretes, prišiukšlina, gumą spjaudo. Net pašto dėžutės buvo nukentėjusios. Panašu, kad reikalui prispyrus, net gamtinius reikalus atlieka ant namo sienos“, – į redakciją atvykusi pasakojo namo gyventoja.
Anot jos, mokiniai į pastabas nereaguoja, o ir sudrausminti nelabai yra kam – dauguma namo gyventojų – pensininkai.
„Daugiausiai jų būna prie laiptinių, kur yra parduotuvių rampos. Pasislėpti ten jiems gal geriau. Name daug pensininkų, žmonės bijo jaunimą sudrausmint, pabart. Dar mašiną apgadins supykę. Neduokdie, filmuosi – iškart apie savo teises rėkia. Kažkada bandžiau pamokyt, tai per visą kiemą užbliovė č…pk tu. Pasikeitėm laiptinės durų kodą, bet tai padėjo tik trumpam. Problemos tęsiasi ne pirmi metai, anksčiau dar policija atvažiuodavo…“, – bėdojo moteris.
Pasak namo gyventojos, į laiptinę renkasi aplinkinių mokyklų moksleiviai. Juos nesunkiai atpažinti galima iš uniformų. Sako, daugiausiai būna gimnazistų, bet yra ir iš „Aušros“ pagrindinės mokyklos.
Nusiskundimų mokyklos negavo
Biržų „Saulės“ gimnazijos vadovas Marius Skardžius teigia, kad jokių nusiskundimų mokykla šiais mokslo metais nėra gavusi.
„Esame gal prieš metus gavę skambutį, kad galimai gimnazijos moksleiviai rūko ar drumsčia tvarką viešojoje erdvėje. Pastaruoju metu jokių skambučių, o juo labiau faktų – pranešimų iš policijos ir kitų institucijų – nesu gavęs. Jei panašaus pobūdžio informaciją gauname, tai reaguojame, būna teminės paskaitos apie elgesį ar sveikatai žalingus dalykus“, – sakė „Saulės“ gimnazijos direktorius.
Gimnazijos vadovas taip pat pažymėjo, kad mokykla ir mokytojai nei teisiškai, nei fiziškai nėra pajėgūs kontroliuoti, ką moksleiviai veikia už mokyklos teritorijos.
„Mokyklos teritorijoje rūkymas ir panašūs dalykai yra griežtai draudžiami. Ką mūsų ar ne mūsų mokyklos moksleiviai daro už mokyklos teritorijos – sunku sukontroliuoti. Iš esmės pedagogai nėra tiesiogiai atsakingi už tai, kaip vaikas elgiasi viešosiose erdvėse. Vyresniųjų klasių moksleiviai į mokyklą atvyksta automobiliais, tai pertraukos metu jie gali atsidurti ir kažką veikti net už kelių kilometrų nuo mokyklos. Apie deramą ar nederamą elgesį viešojoje erdvėje sprendžia ir prižiūri policija. Verta prisiminti, kad jaunų žmonių mokymas ir ugdymas yra ne tik mūsų, pedagogų, bet ir visos bendruomenės užduotis, – kalbėjo M. Skardžius.
Anot „Aušros“ pagrindinės mokyklos direktorės Saulės Venckūnienės, apie nederamai besielgiančius moksleivius pastaruoju metu pranešimų taip pat nebuvo.
„Apie dalykus, kuriuos kalbate, nesame gavę jokios informacijos. Mokykloje visiems žalingiems įpročiams yra nulinė tolerancija. Tikrai su tuo kovojame. Gavę informaciją apie nederamą elgesį imamės veiksmų pagal tam tikrą tvarką, informuojame tėvus. Be to, bendradarbiaujame su policija ir jie mums teikia visą informaciją apie moksleivių pažeidimus. Iš jų šiuo klausimu žinių taip pat neturime. Už mokyklos ribų sunkiai ką galime padaryti, bet kaip minėta, gavus informaciją iš mūsų pusės galimi tam tikri veiksmai“, – kalbėjo mokyklos direktorė.
Nėra pranešimo – nėra problemos
Biržų policijos komisariato viršininkas Deividas Valtaris taip pat teigia, kad pastaruoju metu apie jaunimo pažeidimus negirdėjo ir esant problemai paragino gyventojus būti aktyvesnius.
„Prieš metus, o gal dvejus tikrai buvome gavę tokios informacijos. Reagavome, patruliai prasukdavo pro kiemą.
Dabar informacija apie minimą problemą nebuvo manęs pasiekusi, nors esu informuojamas apie daugumą aktualesnių įvykių. Visgi, šimtu procentų teigti, kad per metus nebuvo jokio pranešimo, negaliu, nes reiktų analizuoti visus pranešimus. O tai kruvinas darbas“, – sakė D. Valtaris.
Anot jo, jei problema yra, reikia pirmiausia į ją reaguoti, kol ji aktuali, tam yra bendras pagalbos numeris.
„Geriausia kviesti pareigūnus tada, kuomet įvykiai dar vyksta. Tam yra pagalbos numeris 112. Nėra pranešimo – nėra ir problemos, nes niekas apie ją nežino. Abejoju, ar atšilus orams jaunimas belįs į laiptines, jeigu jie tą iki šiol darė. Šaltuoju laikotarpiu problemų daugiabučių namų laiptinėse buvo, bet jas kėlė benamiai asocialūs asmenys. Jas sprendėme“, – sakė policijos komisariato vadovas.