Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus sukurta keliaujanti paroda „Kino teatras – slėptuvė nuo gyvenimo“ (1939–1944) savo kelionę pradėjo 2022 m. lapkritį Vilniuje ir buvo eksponuota įvairiuose Lietuvos miestuose. Birželio 15 d. jūriniame konteineryje įrengta paroda iš Panevėžio atvyks į Biržus, kur mėnesiui sustos Nepriklausomybės aikštėje.
Parodos sumanymas kilo pradėjus tyrinėti muziejuje saugomą nuotraukų rinkinį, kurį sudaro apie 50 Lietuvos kino teatrų nuotraukų. Kino teatrai buvo fotografuojami 1942 m. vokiečių įsakymu, norint juos suregistruoti. Nuotraukų rinkinys unikalus tuo, kad Lietuvoje per daugiau nei šimtą metų kino teatrų specialiai beveik niekas nefotografavo. Nuotraukose užfiksuoti ir senieji kinematografai Biržuose, Alytuje, Telšiuose, Žagarėje, Kybartuose, Marijampolėje, ir naujai pastatytuose šaulių namuose įrengtos kino salės bei modernūs Kauno kino teatrai. Visi jie veikė tarpukario Lietuvoje, pirmos sovietizacijos ir nacių okupacijos metais.
Parodoje norėta parodyti, kad ir laisvoje Lietuvoje, ir istorinių pervartų laiku kino teatrai dirbo, o kinas žmonėms buvo galimybė pabėgti į kitą – iliuzinę tikrovę, suteikusią progą bent trumpam pamiršti dramatiškus išgyvenimus. Kino teatrų savininkai, vadovai, darbuotojai, kaip ir visi žmonės, buvo to paties laiko įkaitai. Vieni ištremti į Sibirą, kalinti ar nužudyti, kitiems jų buvo lemta rodyti kiną visais tais dramatiškais metais. Per karą nemažai kino teatrų nukentėjo, tačiau dalis jų toliau rodė filmus karui pasibaigus.
Parodai sukurtame animuotame nuotraukų filme galima pamatyti 29 Lietuvos kino teatrų istorijas. Tarp jų – pirmas Biržuose kinematografas, kuris buvo atidarytas dar 1921 m. Kanauninkų g. 9 (dabar Respublikos g. 12). Jo šeimininkas buvo Vaitiekus Vasiliauskas. Salė neoficialiai buvo vadinama jo vardu, tačiau 1933 m. pavadinta „Žvaigžde“. Salė talpino apie 350 žiūrovų. V. Vasiliausko salėje vykdavo ir teatro spektakliai, pasirodydavo gastroliuojantys Kauno, Šiaulių, Panevėžio teatrų artistai. Buvo rengiami šokiai, gimnazistų šventės. „Žvaigždė“ kiną rodė ir karo metais, tačiau 1944 m. pastatas sudegė. 1951 m. Vytauto g. pastatytas naujas kino teatras „Žvaigždė“.
Paroda „Kino teatras – slėptuvė nuo gyvenimo“, kuri įrengta transformuotame jūriniame konteineryje, suteikia galimybę šiandienos žmonėms ne tik susipažinti su Lietuvoje buvusiais kino teatrais, bet ir nusikelti į praeities laiką. Ekrane rodomas 1939–1944 m. istorinius įvykius, nuotaikas atspindintis 15 minučių filmas. Paroda sumanyta kaip seansas, kuriam pasibaigus įsijungia šviesa ir per pertrauką galima patyrinėti laiko liniją, skirtingų metų kino afišas, repertuarą, susipažinti su kino teatrų brėžiniais, reklama, istorinių įvykių fiksuotojais – kino operatoriais.
Paroda veiks ištisą parą, todėl apžiūrėti ją galima ne tik specialiai, bet tiesiog einant pro šalį. Ji prieinama visiems ir yra nemokama.
Biržiečius ir miesto svečius pakviesime į dvi nemokamas ekskursijas – birželio 23 d. 12 val. vyks ekskursija parodoje, kurią ves istorikas, vienas iš parodos kuratorių Audrius Dambrauskas, o šventinę Liepos 6-ąją 13 val. Biržų gidas Dalius Mikelionis supažindins su buvusiais miesto kino teatrais, aplankant jų vietas.
Paroda Biržuose viešės nuo birželio 15 d. iki liepos 17 d. Nepriklausomybės aikštėje. Parodos atidarymas – birželio 15 d. 17 val.
Parodos organizatorius – Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, partneris Biržuose – Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka.
Šį projektą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kino centras, Biržų rajono savivaldybė.