Įsibėgėja žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas – tradicinis ir labai svarbus procesas žemdirbiams. Nuo šių metų pradedamas įgyvendinti naujo laikotarpio 2023 – 2027 metų Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginis planas, todėl deklaravime atsirado daug naujovių.
Kaip ir anksčiau, savivaldybės Žemės ūkio skyriaus bei seniūnijų darbuotojai konsultuos paramos gavėjus, padės jiems užpildyti, patvirtinti paraiškos elektroninę formą bei elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje.
Nacionalinė žemės tarnyba dar kartą primena, kad deklaravimas valstybinėje žemėje galimas tik turint galiojančius valstybinės žemės naudojimo ar valdymo dokumentus – nuomos sutartis arba leidimus laikinai naudoti valstybinę žemę žemės ūkio veiklai vykdyti.
Šiais metais deklaravimo taisyklės gerokai pasikeitusios, atnaujinta ir deklaravimui skirta paraiškų priėmimo informacinė sistema.
Anot savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjos Sandros Balčiūnienės, pasikeitimų iš tiesų daug. Nebeliko pasėlių žalinimo, atsirado ekoschemos ir kiti dalykai. Natūralu, kad visi pokyčiai sukėlė tarp ūkininkų nemaža nerimo – kur jiems dalyvauti, ar jie atitiks kriterijus, kokie bus įsipareigojimai. Vyko mokymai, tačiau, S. Balčiūnienės nuomone, kai kurie mokymus vedę Žemės ūkio ministerijos specialistai tai darė atsainiai ir formaliai. Mokymai ir konsultacijos vyksta ir dabar, apie juos skelbiama ministerijos tinklalapyje. Anot vedėjos, kaip veikia atnaujinta deklaravimo sistema, iki galo sunku pasakyti, nes kol kas paraiškų negalima tvirtinti. Bėda ta, kad nepabandžius tvirtinti, sistema neduoda pranešimo apie deklaracijoje esančias klaidas. Tokia situacija tęsis dvi savaites. Pasak S. Balčiūnienės, ministerija skelbia, jog sistema dar testuojama. Situacija nėra gera, akivaizdu, jog sistemos kūrėjai su produkto pristatymu vėluoja.
Deklaravimas turi būti baigtas iki birželio 20 dienos, tačiau jei dėl naujovių ir sistemos trikdžių bus nesuspėta, terminas gali būti pratęstas.
Turbūt daugiausia apie deklaravimo naujoves dabar žino seniūnijų darbuotojai, kurie padeda pildyti žemdirbiams deklaracijas. Anot S. Balčiūnienės, jiems buvo nuotoliniai mokymai, šie žmonės buvo susirinkę savivaldybėje, kalbėta, kokie yra pagrindiniai klausimai ar neaiškumai, kuo galėtų padėti Žemės ūkio skyrius. Vedėjos nuomone, per likusius du mėnesius visiems pavyks tinkamai susitvarkyti su deklaravimo prievole.
Žemdirbiai gali deklaruoti žemės ūkio naudmenis bei pasėlius ir savarankiškai, prisijungę savo kompiuteriu prie deklaravimo sistemos. Tačiau tokių pasiryžėlių nėra daug. Anot S. Balčiūnienės, pernai taip deklaravo gal pora dešimčių žmonių. Visi kiti – o tokių rajone yra per 2000 – deklaracijas pildo seniūnijose arba Žemės ūkio skyriuje.
Geriausiai naują tvarką įvertino vienas specialistas, nenorėjęs įvardinti savo vardo ir pavardės: „Nauja tvarka skirta pašalinti iš rinkos tuos kolūkiečius, kurie atėję deklaruoti sako – kaip norėjau, taip sėjau, kaip norėsiu, taip ir sėsiu. Mažiesiems ūkininkams, turintiems iki 10 hektarų, niekas smarkiai nesikeičia, bazinę išmoką gauti nesudėtinga. O tie, kurie dirba daugiau žemės, kad gautų didesnes išmokas, turės pasukti galvą, paplanuoti, atsižvelgti į įvairius reikalavimus ir direktyvas. Valstybė už dyką pinigų nedalina, ir norint gauti didesnes išmokas, reikia paplušėti ir galva.“