Liepos 10 dieną, pirmadienį, Parovėjoje įvyko UAB „Biržų vėjas“ projekto pristatymas. Projektą pristatė UAB „Sweco Lietuva“, kuri suteikė interesantams galimybę gyvai stebėti pristatymą ir Nemunėlio Radviliškio seniūnijos salėje. Deja, gausaus lankytojų dėmesio nebuvo sulaukta.
Projekto esmė – UAB „Biržų vėjas“ numato Nemunėlio Radviliškio ir Parovėjos seniūnijose statyti 37 vėjo jėgaines, daugumą jų – Parovėjos seniūnijoje, kelios stovėtų aplink Suostą (galbūt todėl ir nebuvo mūsų seniūnijos gyventojų anšlago).
Naudodamasis proga rašau keletą pastebėjimų, kurie buvo pateikti. Žinoma, nenukęsiu nepridėjęs ir savo komentarų.
Pirma. Vėjo jėgainė negali būti pastatyta arčiau nei 180 metrų nuo gyvenamojo namo. Ta proga statant vėjo jėgaines bus nugriautos berods 4 sodybos, jų gyventojams išmokant sutartą sumą. G. K. komentaras. Ar neprimena sovietinės melioracijos, kai buvo išnaikinti ne tik vienkiemiai, bet ir ištisi kaimai? Čia tik kelios sodybos, bet principas labai jau panašus.
Antra. Vėjo jėgainės stovas bus iki 180 m aukščio, o su sparnuote sieks 277 m. G. K. komentaras. Eifelio bokštas Paryžiuje – 300 m aukščio. Pastatome siaurame regione pradžiai 37 statinius, menkai nusileidžiančius aukščiu Eifelio bokštui, ir manome, kad nepasikeis kraštovaizdis?
Trečia. Ornitologai tyrė ir rado jėgainių veikimo zonoje 111 paukščių rūšių ir 8 rūšis šikšnosparnių. Projekto vadovas Vytautas Belickas užsiminė, jog jėgainės bus aprūpintos kameromis, kurios užfiksuos skrendantį paukštį ir vėjo jėgainę… sustabdys. „Tai brangi technologija“, – konstatavo V. Belickas. G. K. komentaras. Jei brangi, jos statytojai gali ir neįdiegti, o jei kokį juodąjį gandrą ar mažąjį erelį rėksnį ir „nuplos“ sparnuotė, tai technologinio progreso nesustabdys. Nekalbant apie „nuskintų“ šikšnosparnių skaičiavimą.
Ketvirta. Pradžioje susirinkimo buvo pasakyta, kad visas abejones dėl šių jėgainių statymo galima buvo išsakyti likus 20 dienų iki šios studijos pristatymo, o dabar bus galima tik užduoti klausimus. G. K. komentaras. Normalu yra keisti statinio parametrus ar lokaciją atsižvelgiant į gyventojų siūlymus ar nuogąstavimus, tačiau šiuo atveju statytojui susitarus su žemę nuomojančiais asmenimis visuomenės balsai liko nei girdimi, nei norimi girdėti. Žinoma, buvo informacija ir „Šiaurės rytuose“, ir seniūnijos skelbimų lentose pateikta, tačiau iš esmės viešinimo buvo mažoka.
Penkta. Vėjo jėgainių statytojų sudaryta žemės nuomos sutartis su žemės savininkais – 35 metai, vienos jėgainės statybai ir priežiūrai reikia apie 20 arų žemės. G. K. komentaras. Esu girdėjęs, jog vienos tokio aukščio vėjo jėgainės pamato įrengimui reikia 500 – 700 kubinių metrų betono. Įdomu, kaip pasibaigus žemės nuomai tokį „dantį“ žemės savininkui reiks pašalinti?
Šešta. Labai minimaliai buvo užsiminta apie mūsų kraštuose aktyvų karsto regioną. G. K. komentaras. Antradienį seniūnijoje lankėsi žurnalistai iš Bauskės. Jie domėjosi šiuo projektu, nes tai liečia ir gretimą valstybę bei jos gyventojus. „Karsto regione statyti tokio dydžio objektus? Oho. O kaip vibracija, kas ištyrė jos poveikį požeminiams vandenims ir apskritai karsto regionui?“ – klausė kaimynai latviai. Tikslaus atsakymo, manau, nežino niekas, nes vėjo jėgainės karsto regione – visiška naujiena, prilygstanti bandymų poligonui.
Septinta. Rugpjūčio 3 dieną 18 valandą Nemunėlio Radviliškio seniūnijos salėje vyks UAB „Biržų vėjas“ projekto pristatymas. Projekto esmė – dar 35 vėjo jėgainių statymas. Šįkart jau Nemunėlio Radviliškio seniūnijoje, pradedant nuo Svidžių kaimo ir statant Kukulių, Velykionių, Spingučių, Padvariečių, Arlavos, Leitiškių, Jasiškių, Bliūdžių, Šilagalos, Jokūbiškio, Nausėdžių kaimų ribose. G. K. komentaras. Laisvai kiekvienam prieinamoje informacijoje pažymima, jog didžiausi vėjo jėgainių minusai – priklauso nuo vėjo stiprumo, darko kraštovaizdį, skleidžiamas triukšmas trukdo žmonėms. Be to, kas ištyrė vėjo jėgainių poveikį dirvožemio erozijai? Ar per 35 metus sparnuotieji eifeliai nenupustys derlingojo dirvožemio sluoksnio?
Mane asmeniškai neramina vėjo jėgainių dislokacija, vyraujantys vėjai ir jų koncentracija.
Giedrius Kubilius