Biržietis, apsilankęs jam nuosavybės teise priklausančiame žemės sklype, nustėro. Per sklypą buvo iškastas griovys ir jame pakloti kanalizacijos vamzdynai.
Nežinojo, kur kreiptis
„Suprantu, kad žmonės gal skubėjo atlikti darbus. Bet juk nebe sovietiniai laikai, kai viskas buvo bendra ir valdiška. Reikėjo pasidomėti, kur ir kieno nuosavybė yra, suderinti, turėti planus. Jei manęs būtų paklausę, tikrai nebūčiau sutikęs, kad mano nuosavame sklype tokie įrengimai stovėtų“, – kalbėjo į redakciją kreipęsis sklypo savininkas.
Tuo pačiu metu redakcija sulaukė Vyšnių gatvės gyventojų telefonų skambučių. Jie stebėjosi, kaip buvo galima taip iškasinėti gatvę, kad užvertus griovius nebegalima pravažiuoti. Automobiliai klimpo duobėse.
Gyventojai manė, kad tie, kas gatvę iškasinėjo, turi ją ir sutvarkyti, tik nežinojo, kur ieškoti darbų užsakovo. Pakalbinta garbaus amžiaus namo savininkė, kuriai vedamas vandentiekis, sakė nieko nežinanti, viską tvarkantis Panevėžyje gyvenantis giminaitis.
Aiškinosi, kas atliko darbus
Minėta teritorija yra Biržuose, Vyšnių gatvėje, už buvusios parduotuvės „Žibutė“. Žemė kasinėta ir vamzdynai kloti dalyje gatvės ir sklype, kuris priklauso privačiam asmeniui.
Žmogus šioje vietoje negyvena, tik kartais atvažiuoja, nes prižiūri išnuomotą parduotuvės pastatą.
Pradėjęs aiškintis, kas jo sklypą iškasinėjo, sužinojo, kad kanalizaciją vedė vienos garbaus amžiaus gyventojos giminaitis, gyvenantis Panevėžyje. Dalį darbų atliko UAB „Apaščia“, kitą dalį – sklypo, į kurį vedamos nuotėkos, savininkai.
„Biržiečių bendrovė ne pirmus metus dirba tokius darbus. Negi jie kasinėjo neturėdamai jokių planų ar dokumentų, jei įlindo į svetimą sklypą?“ – klausė į redakciją kreipęsi žmonės.
Parodė šeimininkas
„Yra, kaip yra. Mums šeimininkas parodė, kur kasti ir kur pakloti vamzdynus. Mes iškasėme nesigilindami, kur kieno nuosavybė. Negalvojome, kad Vyšnių gatvės dalis yra privatizuota“, – sakė UAB „Apaščia“ direktorius Rimantas Kėželis.
Kai kilo skandalas, direktorius pasižiūrėjo senus 1942 metų brėžinius. Pagal juos mano, kad į svetimą nuosavybę įlindo tik 90 centimetrų. Naujų geodezinių matavimų aplinkinių namų gyventojai nėra atlikę.
„Vamzdis giliai, 1,80 metrų gylyje. Kalbant žmoniškai, negi savininkui taip trukdys?“ – svarstė pašnekovas.
Po kurio laiko privataus sklypo, kuriame pakloti vamzdynai, savininkas redakciją informavo, kad su juo susisiekė darbus užsakęs panevėžietis ir pasiūlė susitikti pasikalbėti.
Biržietis pareikalavo savavališkai pastatytą prisijungimo šulnėlį ir vamzdynus pašalinti iš jo teritorijos.
„Panevėžietis tikino visus suderinimus turintis. Skundėsi, kad norint viską perdaryti jam reikės įdėti daug darbo. Bet aš pasakiau, kad reikėjo atlikti derinimus prieš viską pradedant“, – sakė privataus sklypo savininkas.
Po kurio laiko privataus sklypo savininkas susitiko su darbus atlikusiu R. Kėželiu. Buvo susitarta, kad bendrovės darbininkai pažemins šulinį ir sutankins iškasinėtą žemę, kad per ją būtų galima važiuoti. Tuomet sklypo savininkas pretenzijų sakė niekam neturėsiantis.
Po visko susiderino
Kanalizacijos tiesimo darbus užsakęs Vyšnių gatvės gyventojos giminaitis pripažino, kad privataus sklypo savininką jis pastatė prieš faktą – pirma atliko darbus, po to pradėjo su juo derintis. Visa tai įvyko tik po to, kai ši istorija išlindo į viešumą.
„Savininkas susitarė su R. Kėželiu. Jei būtų nesusitarę, savo lėšomis buvau pasiruošęs dalį vamzdynų iškasti. Sutankinome ir sutrombavome gatvės žemę. Beliko tik liežuviu ją išlaižyti“, – kalbėjo darbų užsakovas.
Turi būti leidimas kasti
Norint kasti gatvėje ir svetimoje valdoje žemę, turi būti leidimas kasinėjimui. Taip pat projektas.
Taip informavo Biržų rajono savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus vyriausiasis specialistas Petras Januškevičius.
„Atliekant darbus reikalingas suderinimas su sklypų, per kuriuos vedama trasa, savininkais. Taip pat reikia Savivaldybėje gauti žemės kasinėjimo darbų leidimą“, – sakė P. Januškevičius.
Dabar, pasak specialisto, leidimo jau nėra dėl ko imti: visi žemės kasinėjimo darbai baigti.