Pastaraisiais metais daug Biržų rajono įstaigų ir daugiabučių namų atlieka pastatų renovaciją. Žinoma, tai yra gera žinia. Tačiau akivaizdu, kad ne visais atvejais renovacija yra gėris.
Renovuotų pastatų savininkai ir naudotojai dažniausiai sutaria, kad koją kiša viešieji pirkimai. Laimėtoju dažniausiai tampa tas, kas pasiūlo mažiausią kainą. Tai neturėtų lemti atliktų darbų kokybės, tačiau realybė kartais būna kitokia, nei tikimasi. Juolab kai daug kas priklauso ir nuo tiekėjų sąžiningumo bei techninių prižiūrėtojų atsakingumo.
Rytinis šokas – ne kartą
Nors atrodo, kad Biržų vaikų lopšelio – darželio „Genys“ renovacija įvykdyta neseniai, prieš 10 metų, ir didelių bėdų nebeturėtų kilti, tačiau situacija rodo ką kita.
Jau buvo ne vienas atvejis, kai į darbą ryte atėję įstaigos darbuotojai rasdavo pirmojo aukšto koridorių pilną vandens, nuo drėgmės pertekliaus nukritusias pakabinamų lubų plokštes ir iškritusias jose buvusias elektros lemputes.
Paaiškėjo, kad pirmojo aukšto koridoriuje renovacijos metu sudėti nekokybiški vamzdynai. Jie nuolat trūkinėja.
Darželio direktorė Laimutė Špokienė sakė, kad renovacija buvo vykdyta tada, kai įstaigai vadovavo kitas asmuo. Ugdymo įstaiga į naujai sutvarkytas patalpas persikėlė 2013 metais, o L. Špokienė pradėjo dirbti po pusantrų metų.
Direktorė L. Špokienė pasakojo, kad problemas dėl vamzdynų jie pastebėjo jau pirmaisiais jos darbo metais. Ryte atėjusius darbuotojus ne kartą buvo ištikęs šokas, kai rasdavo baisius trūkusių vamzdynų avarijos padarinius. Juos tekdavo likviduoti, sutrikdavo įstaigos darbas.
Kadangi penkerius metus dar galiojo garantinis remontas, renovaciją atlikę įmonės „Biržų montuotojas“ darbuotojai be atsikalbinėjimų atvykdavo suvirinti trūkusių vamzdžių, pakeisti lubų.
Tačiau po penkerių metų garantinis remontas baigėsi, darbus atlikusi įmonė baigė savo veiklą. O problema liko.
Tad toliau vykusius avarinius remontus įstaigai teko tvarkyti savo lėšomis.
Situacija suprastėjo tiek, kad dalį šalto vandens vamzdynų įstaigai teko pakeisti.
Tai ji padarė savo lėšomis. Tačiau nekokybiški vamzdynai prakiurdavo kitoje vietoje.
Direktorė pradėjo domėtis, kaip reikėtų išspręsti tebesitęsiančią ir daug lėšų bei darbuotojų nervų kainuojančią problemą. Ją konsultavę Savivaldybės ir vienos bendrovės darbuotojai paaiškino, kad reikėtų pakeisti visus šalto ir karšto vandens vamzdynus į presuoto metalo. Tuomet bėdos turėtų pasibaigti.
Tiesa, šis malonumas kainuotų 40 000 eurų. Tokia suma reikalinga pastatui, kuris neseniai buvo renovuotas.
Spręs įsisenėjusias problemas
„Genio“ direktorė L. Špokienė kreipėsi į Biržų rajono savivaldybės administraciją. Prašyta darželiui lėšų formuojant šių metų Savivaldybės biudžetą.
Direktorė džiaugėsi, kad rajono vadovai į šią problemą pasižiūrėjo geranoriškai. Jai pasiūlyta parengti remonto darbų projektą, pažadėta numatyti lėšų remontams.
Už Biržų rajono švietimo įstaigas atsakinga mero pavaduotoja Astra Korsakienė apgailestavo, kad rajono valdžiai teks spręsti problemas, kurios, atrodo, jau turėjo būti išspręstos atlikus renovaciją, jei įranga būtų sudėta kokybiška.
A. Korsakienė minėjo, kad šiais metais iš rajono biudžeto lėšų tikimasi išspręsti ir kitą jau įsisenėjusią bei ankstesnių valdžių nespręstą problemą. Planuojama skirti lėšų Biržų ikimokyklinių įstaigų šaligatvių remontui. Mat prie įstaigų tokia situacija, kokios neturėtų būti, – ten bet kada gali įvykti nelaimės.
„Tokios situacijos ir vaizdo prie ikimokyklinio ugdymo įstaigų neturėtų būti“,- kalbėjo mero pavaduotoja.
Apgavo tiekėjai?
Biržų rajono savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas Giedrius Neviera sakė girdėjęs apie „Genio“ problemas dėl nekokybiškų vamzdynų. Jis pasiūlė įstaigai parengti remonto darbų sąmatą.
G. Neviera įsitikinęs, kad vykdant renovaciją galėjo tiekėjai suklastoti vamzdynų dokumentus, o gal ir rengiant projektą mažai aprašyta tam tikra įrangos specifikacija.
„Kai dirbau statybose, pats ne kartą buvau susidūręs su problemomis. Gauni iš tiekėjų vamzdynus, su jais atitikties sertifikatus, deklaracijas – viskas atitinka. O problema išlenda vėliau, kai blogas metalo lydinys pradeda tirpti ir pro kiaurymes teka vanduo“, – sakė G. Neviera.
Pasak skyriaus vadovo, ar vamzdynai atitinka pateiktus dokumentus, galima būtų įsitikinti juos testuojant atitinkamose laboratorijose. Tačiau paprastai to niekas nedaro, pasitikima tiekėjų pateiktais dokumentais. O „Genio“ atveju tokia problema galėjo vėliau ir išlįsti.
Kodėl paaiškėjus, jog vamzdynai nekokybiški, šios problemos nesprendė techninis prižiūrėtojas, G. Neviera sakė nežinantis. Jis tiksliai negalėjo pasakyti ir to, kas konkrečiai šį projektą prižiūrėjo.
Įmonės, kuri renovavo „Genį“, nebėra, ji likviduota.