Jau prasidėjo prekyba pirmosiomis Biržų krašte išaugintomis braškėmis ir šparagais (smidrais).
Kaina negąsdina – uogas perka noriai
Miesto centre prie prekybos centro IKI pasirodė pirmosios biržiečių išaugintos braškės. Kvepiančiomis ankstyvosiomis „Flair“ veislės gražuolėmis uogomis prekiauja jų augintojai – Suoste gyvenanti Tado ir Erikos Bėliakų šeima. Jų ūkio „Suosto uoga“ braškyne pirmasis derlius nokinamas moderniame erdviame šiltnamyje. Netrukus ant prekystalio bus ir „Magnum“ veislės barškės.
Penktadienio rytą ką tik nuskintomis uogomis prekiavusi augintoja Erika džiaugėsi, kad žmonės vertina savam krašte išaugintas braškes ir šiuo metu už jų kilogramą moka 12 eurų. Tokia kaina už nenuginčijamą naudingų medžiagų šaltinį daugeliui neatrodo gąsdinanti. Braškėse daug kalio, mineralų, mažinančių širdies priepuolių ir insulto riziką. Be to, braškėse yra ir folatų, o tai pagrindinis komponentas raudonųjų kraujo kūnelių gamybai.
Šparagai – iš karališkų produktų sąrašo
Biržuose skubama nusipirkti pirmųjų šparagų. Jie išauginti Zastaučiuose Gabijos Pranaitytės ūkyje. Daugybę naudingų medžiagų turintys šparagai kulinarijos ekspertų yra traukiama į karališkų produktų sąrašus. Tai atsispindi ir jos kainoje. Lietuvoje už pavasarinių šparagų kilogramą mokama nuo 15 – iki 30 eurų. Biržuose už jų kilogramą prašoma 12 eurų.
Po 250 gramų sveriančių šparagų ryšulėlių galima nusipirkti buvusio viešbučio rūsyje esančioje daržovių parduotuvėje, pas ūkininkus Styras prie mažojo IKI prekybos centro, taip pat pas senajame turguje prekiaujančią Astrą.
Smidrų auginimu besirūpinanti ūkio savininkės Gabijos mama Rasa Ambrazevičienė sako, kad šių daržovių tenka vežti ne tik į Biržus, bet ir Papilį, Pandėlį, siųsti į Panevėžį, Klaipėdą ir kitus didesnius miestu.
Smidrai – itin naudinga daržovė. Juose esantys fenolio rūgšties junginiai didina kraujagyslių sienelių tvirtumą ir elastingumą. Neturi riebalų ar cholesterolio.
Tai taip pat yra puikus ląstelienos šaltinis. Nekaloringas, todėl tinka norint numesti svorio. Šparaguose daug baltymų, ląstelienos, vitaminų (A, B, C, T, K) ir mineralų (vario, mangano, magnio) ir karotino.
Šparagai nuo seno garsėjo kaip afrodiziakai, turintys gausybę maistinių savybių. Dėl pailgos formos jau senų senovėje smidrais vaišindavo nuotakas. Buvo tikima, kad tai pavers pirmąją naktį vaisinga ir aistringa. Gal dėl to šiais laikais kulinarai noriai renkasi šį garnyrą prie gurmaniškų patiekalų.