Andrius Girnis iš Zarasų rajono Dusetų krašto save vadina gatvės kryžiažodininku. Jei yra gatvės muzikantai, tai, anot vyro, yra ir gatvės kryžiažodininkai. Jis keliauja po Lietuvos miestus, važiuoja į miestų šventes ir kviečia spręsti neįprastus kryžiažodžius. Biržai – vienas iš pirmųjų miestų, kuriam A. Girnis sukūrė kryžiažodį. Spręsti jį buvo galima praėjusį savaitgalį Biržų pilies kieme. Kas nesuspėjo, gali neliūdėti – kryžiažodininkas atvažiuos į Biržų miesto šventę.
Kryžiažodžius sudarinėja 30 metų
Andrius Girnis pagal specialybę – kultūros darbuotojas, tačiau šio darbo nedirbęs. Anksčiau dirbo vaikų globos namuose, šiuo metu patarnauja Zarasų rajone Antazavės Dievo Apvaizdos bažnyčioje. Kryžiažodžius sudarinėja jau daugiau kaip 30 metų. Save vadina tikru profesionalu. Iš pradžių sudarinėjo klasikinius kryžiažodžius, braižydavo juos juodu tušu ir siųsdavo į laikraščius bei žurnalus, kurie mielai juos spausdindavo. Paskui atsirado kompiuteriai ir vyras brėžinius pradėjo kurti kompiuteriu. „Tačiau net šiais laikais kompiuteris kryžiažodžio užpildyti negali“, – šypsojosi A. Girnis.
Gatvės kryžiažodininkas sprendėjų nevargina – labai sudėtingų klausimų nepateikia. „Užduotims suformuoti dažnai pasitelkiu žodynus. Ir dabar turiu su savimi žodyną, nes, jei iškyla ginčas, parodau, kad užduotis ne iš piršto laužta. Vat, visai neseniai pasitaikė žodis „ylius“. Jei kas netiki, kad toks žodis yra, galima pasitikrinti žodyne ar telefone“, – aiškino vyras.Ir kas gi tas ylius? Geležis, kalama į lazdos galą.
Kryžiažodį-Lietuvos žemėlapį tekdavo statyti trise
Andrius Girnis Biržuose ne pirmą kartą. 2019 m. į Biržų miesto šventę buvo atvežęs kryžiažodį – Lietuvos žemėlapį, kurio aukštis 3 metrai, plotis – 5 metrai. Pastatyti tokio dydžio kryžiažodį prireikė dviejų pagalbininkų. Lietuvos rajonai, kaip „puzzle“ figūrėlės, prie skydo su žemėlapiu tvirtinosi magnetais.
Kadangi Biržų rajonas yra žemėlapio viršuje, jį skyde būtų galima pasiekti tik kopėčiomis ir ant jų užsilipus spręsti kryžiažodį. Kad to daryti nereikėtų, Biržų ar kito rajono „puzzle“ detalę buvo galima nuo skydo nusiimti, pasidėti ant stalo ir spręsti kryžiažodį. Su šiuo žemėlapiu-kryžiažodžiu A. Girnis apvažiavo dvylika rajonų ir suprato, kad vežiotis ir skydą, ir pagalbininkus jam pastatyti, per sudėtinga.
„Pandemijos laikotarpiu faktiškai niekas nevyko. Tuo metu ir sugalvojau, kad pasidarysiu kryžiažodį atskiromis raidėmis ir sudėliosiu ant metalinės konstrukcijos. Viską sumąsčiau ir pasidariau pats, išskyrus metalinės konstrukcijos virinimo darbus. Suvirinti padėjo kaimynas. Dabar į miestus, šventes galiu vykti vienas, be pagalbininkų“, – pasakojo A. Girnis.
Kol kas gatvės kryžiažodininkas yra padaręs dviejų miestų – Biržų ir Anykščių bei Naisių miestelio pavadinimus-kryžiažodžius. Dabar kuria kryžiažodį Trakams. Biržų miesto pavadinimą sudaro 2011 žodžių kryžiažodis, susijęs su Biržais ir visa Lietuva.
Kol kas A. Girnis nėra padaręs savo krašto – Zarasų kryžiažodžio. Kodėl? Todėl, kad savo krašte pranašu nebūsi. O jei rimtai, tai tokiems dideliems kryžiažodžiams spręsti reikia patrauklios vietos ir daug žmonių.
A. Girnis sakė, jog žirgo formos maketą-kryžiažodį buvo sudaręs Sartų šventei.
Pasak gatvės kryžiažodininko, kryžiažodžių sudarinėjimas ir keliavimas po miestus yra jo didelis pomėgis, kuris jokio pelno neatneša: „Aš taip leidžiu savo atostogas, poilsiauju. Kai kam patinka vartytis Palangos pliaže, o man bendrauti su žmonėmis“.
Ant kryžiažodininko kabliuko užkibo ir Biržų rajono meras
Gatvės kryžiažodininkas stengiasi atsakymo nerandantiems žmonėms padėti – užveda ant kelio.
Biržuose kryžiažodį sprendusiai latvei pasitaikė žodis „rasa“. Kryžiažodininkas kaip galėdamas aiškino, kad tai vandens lašeliai ant žolės. O latvė kad sušuks: „Lygiai tas pats žodis ir Latvijoje, tik ne ten kirtis dedamas“.
„Biržiečiams klausimas apie monsinjorą Kazimierą Vasiliauską nesukeltų sunkumų, nes monsinjoras gimęs Biržų krašte. Tačiau kai kuriems turistams – nelengvas. Neįkandamas turistui iš Šakių buvo ir klausimas, suformuluotas taip: „Biržuose tyvuliuoja Širvėnos…?“ Atsakė, kad vanduo, nes nežinojo, kad yra toks ežeras“, – juokėsi A.Girnis.
Ant kryžiažodininko kabliuko užkibo ir mūsų rajono meras Vytas Jareckas. Jam teko toks klausimas: „Upė Biržų rajone, Mūšos dešinysis intakas“. Iš pradžių meras pagalvojo, tačiau pamatęs, kad viename langelyje yra raidė „l“ iš karto atsakė: „Tatula“.
„Spręsdamas kryžiažodį žmogus ne tik pramogauja, bet ir sužino daug naujų dalykų“, – kalbėjo A. Girnis.
Editos Mikelionienės nuotr.
Edita Mikelionienė, Biržų krašto muziejaus „Sėla“ muziejininkė