Praėjusio šeštadienio popietę Biržuose pristatyta pirmoji kraštiečio Vidmanto Striužo knyga „Prabyla raštuose gulėję žodžiai“.
Spaliui artėjant į pabaigą, pasak renginio vedėjos Liudos Prunskienės, į tėviškę, į Biržus sugrįžo broliai Striužai. Valdas savo kraštiečiams atvežė dar spaustuve kvepiančią šviesaus atminimo brolio Vidmanto pirmąją knygą „Prabyla raštuose gulėję žodžiai“. Šį rudenį ją jau spėta pristatyti Vilniuje, kur Vidmanto eilių ir Valdo dainų paklausyti buvo susirinkę ir iš Biržų kilę kraštiečiai.
Praėjusį šeštadienį į Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešąją biblioteką atėjo Striužų giminaičiai, draugai, bendramoksliai, kiti poezijos mylėtojai.
Pirmasis žodį apie poetą, filosofą, poliglotą ir puikų stalių dailidę Vidmantą Striužą tarė jo brolis Valdas. Jis paatviravo, jog ilgai niekas nežinojo, jog Vidmantas rašo eiles. Valdas yra pastebėjęs, jog tuomet, kai jis ruošiasi išeiti į darbą, Vidmantas po naktinio rašymo tik skuba ilsėtis. Poezijos sąsiuvinius po Vidmanto mirties šeimai perdavė jo bičiulė.
Valdas Striužas kalbėjo, jog kapinėse brolio amžino poilsio vietą, kaip įprasta reformatams, ženklina mažas paminkliukas. Knyga – rašytinis paminklas. Vidmanto poezija yra „lyg gyvenimo supoetinta tėkmė“.
Pastebėta, jog Vidmantui Striužui labai svarbi buvo knygų poligrafija, todėl stengtasi, kad jo pirmasis rinkinys būtų kokybiškas.
Padėkos žodį susirinkusiems telefonu perdavė Striužų sesuo Vida Bodendorfienė iš Švedijos.
Šiltais prisiminimais apie dėdę Vidmantą pasidalijo sūnėnas Linas Bodendorf, į knygos pristatymą atvykęs su žmona Jolanta iš Mažeikių. Jis sakė, jog dėdė jam padarė nemažą įtaką. Iki šiol Linas prisimena vasaras, praleistas kartu Biržuose, Kaziuko kermošių Vilniuje ir Vilniaus universitete Vidmanto darbo kambarėlį, žavėjusį pilnomis knygų lentynomis. Būtent dėdė sūnėną pirmą kartą vedžiojo universiteto koridoriais, tolimą praeitį menančiais mediniais laiptais, įkvėpė meilę istorijos mokslui, kalboms, gimtajam žodžiui.
Vidmanto Striužo draugas Edvardas pastebėjo, jog draugas ne tik rašė eiles, bet ir puikiai piešė.
Renginio dalyvius maloniai nuteikė knygos pristatymą vainikavęs koncertas, kuriame biržiečiams dainavo Valdas Striužas, jam akomponavo koncertmeisterė Jurgita Umaraitė.
Gražinos Dagytės nuotraukos
Rašyk ir rašyk
Ašaromis per skruostą,
Per nuoskaudą
Drėgnais pirštais,
Per vakardienos
Laikrodžių atmintį,
Spygliuota viela
Rašyk ir rašyk,
Karštais delnais
Per sausą smėlį
Pykčio dykumoj,
Paniekintas už
Aistrą nekasdienę
Mylėt medžius, nenutylėt į akis
Karčius žodžius.
Rašyk ir rašyk
Pirštu lange,
Sniegu lauke,
Neviltį ir negalią
Šalčiu apglėbk,
Arba atstumk.
Rašyk ir rašyk,
Savim laike.
Vidmantas Striužas, 1977 m.