Po sunkios ligos Panevėžio ligoninėje mirė viena jauna Biržų rajono gyventoja. Moteris jau buvo gydoma reanimacijos skyriuje, kai jai sukako trisdešimt metų.
Liko penki šios moters nepilnamečiai vaikai. Atsakingos institucijos spręs dėl tolesnio našlaičių likimo.
Vaikai buvo paimti iš šeimos
Viename Biržų rajono kaime gyvenanti moteris turėjo penkis vaikus. Jų amžius – nuo 2 iki 14 metų.
Šios moters šeima buvo įtraukta į socialinės rizikos šeimų sąrašus.
Paskutiniu metu motina savo vaikų neaugino. Mažiausią vaikutį pasiėmė prižiūrėti tėvas. Kiti gyveno pas laikinuosius globėjus.
Laikinieji globėjai ir vaikus mokantys pedagogai kraupo nuo vaikų pasakojimų, ką jie matė šeimoje, su kokiomis patirtimis augo. Tai lėmė ir jų pačių elgesį – vaikai buvo linkę į agresiją, be socialinių įgūdžių, o kai kurie ir linkę save žaloti.
„Sugadino vaikams gyvenimą“, – apie moters gyvenimo būdą ir tai, su kokiomis patirtimis augo vaikai, kalbėjo juos ugdantys pedagogai.
Biržų rajono savivaldybės Socialinių paslaugų centro direktorė Jolanta Jasinskytė sakė, kad vaikai šiuo metu gyvena pas laikinuosius globėjus. Kaip jie bus globojami ateityje, spręs vaiko teisių apsaugos specialistai.
„Visi vaikai nuo skirtingų tėčių. Gali būti, kad bus sprendžiama, ar jie bei kiti artimieji nepaimtų vaikų nuolatinei globai. Jei tėvai pareikš norą auginti vaikus, jie turės tokią teisę“, – sakė J. Jasinskytė.
Kad nesijaustų vieniši
Panevėžio apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Žaneta Ginaitė sakė, kad liūdna, kai skaudžią artimiausio žmogaus netektį tenka išgyventi vaikams.
„Suprantame, kad jiems tai nepaprastai didelis sukrėtimas. Todėl šiuo metu vaiko teisių gynėjai kartu su Biržų rajono savivaldybės Globos centro darbuotojais rūpinasi, kad vaikams būtų teikiama psichologo pagalba – būtų pasirūpinta jų emocine sveikata“, – sakė Ž. Ginaitė.
Pasak vaiko teisių gynėjos, vaikai su mama pastaruoju metu negyveno – dėl šeimoje vis iškildavusių sunkumų vaikai buvo apgyvendinti saugioje aplinkoje – jiems nustatyta laikinoji globa. Kol kas vaikais ir toliau rūpinsis jiems jau pažįstami emociniais ryšiais susiję žmonės.
Artimiausiu metu Tarnybos specialistai aiškinsis, ar vaikų tėčiai yra pajėgūs jais rūpintis, užtikrinti saugią, augti ir ugdytis tinkamą aplinką. Surinkus reikalingą informaciją vaiko teisų gynėjai išklausys vaikų nuomonę ir tik tuomet priims geriausius vaikų interesus atliepiančius sprendimus.
„Netekties akimirką svarbu, kad vaikas suprastų, jog nėra vienišas, kad yra, kas juo rūpinasi, jį myli. Jei leidžia vaiko amžius, reikia kalbėti apie netektį su vaiku. Vaikai niekada nėra per maži žinoti“, – kalbėjo vaiko teisių sergėtoja.
Padidėjo globėjų poreikis
Jolanta Jasinskytė minėjo, kad pastaruoju metu rajone itin padidėjo budinčiųjų globėjų poreikis. Šiomis dienomis net teko priimti papildomai vieną žmogų.
Šiuo metu pas budinčius globėjus gyvena dvylika vaikų.
Globėjų pritrūko po to, kai iš vienos seniūnijos reikėjo skubiai paimti globoti šešis nepilnamečius vaikus. Jų mama ilgam laikui išvyko į reabilitaciją gydytis nuo priklausomybių.
Deja, likęs vienas namuose tėvas girtavo ir vaikais nesirūpino.