Biržų technologijų ir verslo mokymo centro mokiniai, paprašyti įvardyti geriausią mokytoją, šiltai atsiliepia apie Liną Kučinskaitę – Masonienę.
„Tai pati geriausia, nuoširdžiausia, artimiausia jaunimui mokytoja, kokią tik teko sutikti“, – taip atsiliepia kalbinti moksleiviai.
Tokius apibūdinimus išgirdusi pedagogė stebisi, nes mokymo centre jaunimą ugdo daug puikių kolegų, kurie verti padėkos ir gražiausių atsiliepimų, tačiau džiaugiasi, kad sulaukia jaunų žmonių įvertinimo.
Pastebėti kiekvieną mokinį
Lina – Biržų vaikas. Ji sako labai mylinti savo kraštą. Daug kur tenka išvažiuoti, pakeliauti, bet visuomet labai gera sugrįžti į gimtus namus.
Lina baigė Biržų „Atžalyno“ tuomet vidurinę mokyklą. Džiaugiasi, kad ją mokė nuostabūs mokytojai – Irutė Varzienė, Giedrė Zlotkienė, Rimantas Mikoliūnas, Aurelija Padvariškienė ir kt.
„Tai tokie mokytojai, kurių pamokos buvo pačios įdomiausios ir laukiamiausios. Tarp mokinių ir mokytojų buvo šiltas ir pagarbus ryšys. Taip stengiuosi daryti ir aš – pirmiausia su mokiniais bandau užmegzti ryšį ne tik kaip dalyko mokytoja“, – kalba L. Masonienė.
Ji įsitikinusi, kad labai svarbu atkreipti dėmesį į kiekvieną. Moksleiviai tai labai vertina – kai suvokia, jog yra svarbūs ne tik kaip mokiniai, bet ir kaip asmenybės.

Jauni žmonės neleidžia užsisėdėti
Lina baigė Šiaulių universiteto Viešojo administravimo bakalauro studijas.
Prieš aštuonerius metus pradėjo dirbti Biržų technologijų ir verslo mokymo centre.
„Patinka tai, ką darau – dirbu su jaunimu. Tai prasminga ir įdomi veikla, mes padedame jaunimui plėtoti įgūdžius, spręsti socialines ir emocines problemas bei skatiname sąmoningai kurti profesinį gyvenimą“, – sako Lina.
Profesijos mokytoja dėsto profesinius dalykus būsimiems viešbučių darbuotojams, kambarių tvarkytojams bei verslo ir administravimo specialybės moksleiviams. Turi auklėtinių grupę bei kuruoja mokinių tarybos veiklą. Su mokinių taryba organizuoja įvairius renginius, dalyvauja gerumo akcijose, projektuose, bendrauja su kitų mokyklų mokinių savivaldos institucijomis. Mokytojos teigimu, visada smagu drauge su jaunimu kurti ir džiaugtis pasiektais rezultatais.
„Visos veiklos man labai svarbios. Jos padeda surasti daugybę bendraminčių, užmegzti naujus ryšius, tobulėti ir eiti į priekį“, – sako pedagogė.

Būti šalia jaunų žmonių
Darbas su jaunimu reikalauja lankstumo, empatijos, kantrybės ir motyvacijos. „Džiaugiuosi, kad manimi jaunimas pasitiki, dalinasi savo jausmais ir problemomis“, – sako pašnekovė.
Biržų technologijų ir verslo mokymo centro (BTVMC) mokytoja džiaugiasi, kad vis daugiau jaunų žmonių renkasi mokymąsi šioje ugdymo įstaigoje, nes profesinis mokymas populiarėja. Mokymasis profesinėje mokykloje suteikia praktinių įgūdžių, reikalingų darbo rinkai, padeda tapti kompetentingais savo srities specialistais.
„Į centrą ateina mokytis skirtingų poreikių ir gabumų vaikai. Kai kurie save „atranda“ profesinėse veiklose, kiti save realizuoja įvairiuose būreliuose ar veiklose. Smagu stebėti, kaip mūsų mokiniai per tuos metus „užauga“, surimtėja, įgyja daugiau drąsos, tampa savo srities specialistais, asmenybėmis“, – sako L. Masonienė.
Pašnekovė teigia, kad visa BTVMC bendruomenė labai stengiasi, kad čia mokytis ir dirbti būtų gera. Svarbiausias visų tikslas – suteikti galimybę save realizuoti saugioje, jaukioje ir modernioje aplinkoje.
„Visada smagu prisiminti sėkmės istorijas, susijusias su mūsų absolventais, pasidžiaugti jų tolimesniu profesiniu keliu. Vieni sėkmingai tęsia studijas kolegijose ar aukštosiose mokyklose, kiti randa darbą pagal savo profesiją. Dalis moksleivių išvažiuoja dirbti į užsienį, dalis gilina žinias mokydamiesi kitų profesijų“, – pasakoja profesijos mokytoja Lina.
Vaikai nepasitiki savimi
Mokytoja pripažįsta, kad stengiasi kuo dažniau būti empatiška ir pozityvi. Todėl ją glumina pikti ir negatyvūs žmonės. Pašnekovė pastebi, kad jauniems žmonėms trūksta atsakingumo, pozityvumo ir pasitikėjimo. Daugelis jaunuolių jaučiasi neįvertinti. Mokytoja mano, kad tokią jauno žmogaus savijautą lemia socialinių tinklų įtaka, draugų požiūris, nepilnavertiški santykiai šeimoje.
Lina įsitikinusi, kad šeimoje reikia daugiau laiko skirti vienas kitam. Tėveliai galvoja, jei vaikas neklausinėja ir „įbedęs akis į telefoną“, jam viskas gerai. Tačiau vaikai turi daug paslapčių ir problemų. Jie dažnai jaučiasi atskirti, skundžiasi, kad tėvai su jais mažai bendrauja, neturi bendrų veiklų. Pedagogės manymu, kartais tereikia tiek nedaug: pasikalbėti ir pabūti kartu.
„Mokinių savivertė maža, jie nepasitiki savimi. Dažnai tenka juos padrąsinti – „jūs galit“, „nebijokit“, „bandykit“, – kalba pedagogė.
Vieną iš pasitikėjimą skatinančių būdų mokytoja įvardija Erasmus + programą, kurioje galimybę dalyvauti turi ir BTVMC mokiniai bei mokytojai. Stažuotėse mokiniai tobulina profesines žinias, plečia pasaulėžiūrą ir ugdosi asmenines kompetencijas.
Brangiausia, ką turi
Lina teigia, kad pats brangiausias dalykas jos gyvenime yra šeima ir artimieji.
Sūnus Orestas yra Biržų „Saulės“ gimnazijos dvyliktokas, sutuoktinis Marius dirba Norvegijoje.
„Šeima ir artimieji mano gyvenime yra „saugumo uostas“, kuriame visada galiu rasti supratimą, meilę ir paramą. Šeima man suteikia stiprybės sunkiausiomis akimirkomis, džiaugiasi mano pasiekimais ir dalijasi kasdienybės akimirkomis. Todėl dažnai sau kartoju: „Džiaukis mažais dalykais. Jie suteikia galimybę pajusti didelę laimę. Tai poetės Pam Brown mintys“.
Lina mėgsta skaityti knygas, keliauja, lankosi spektakliuose ir koncertuose. Vasara – mėgstamiausias jos metų laikas, kai gali aktyviai leisti laisvalaikį gamtoje.
Anot pašnekovės, Biržai – tobula vieta gyventi: „Turime tiek nuostabių vietų, kur galime eiti pasivaikščioti, leisti laisvalaikį su draugais“.
Svarbiausias dalykas, kad jai brangūs žmonės būtų sveiki ir laimingi. O norams lemta pildytis.
„Visi norime taikos ir ramybės. O visa kita įgyvendinama ir pasiekiama. Visi norai tikrai išsipildo, jei mes susikuriame pamatuotus tikslus, kuriuos gebame įgyvendinti“ – sako mokytoja Lina Masonienė.