Biržuose susiklostė paradoksali situacija. Po daugiabučių gyvenamųjų namų renovacijos praėjus penkeriems metams tenka juos remontuoti. Šįkart – keisti ar pjaustyti vandentiekio vamzdynus. Mat kokybiškus ir modernius vamzdžius paveikia biržietiškas kalkėtas vanduo. Tokia padėtis šiuo metu yra mažiausiai keturiuose Biržų mieste esančiuose daugiabučiuose.
Į redakciją kreipėsi viena Biržuose, Vytauto gatvės 60 name, gyvenanti moteris. Ji skundėsi, kad renovuotame daugiabutyje nešyla vadinamieji gyvatukai, tačiau už juos reikia kas mėnesį mokėti. Maža to: iš karšto vandens čiaupo bėga šaltas.
Moteris sakė, kad problemas žino visos namą prižiūrinčios institucijos, žadama kažką daryti, bet niekas nesikeičia.
Biržų miesto namus prižiūrinčios bendrovės „Mano būstas“ administratorė Aida Kulbienė sakė gerai žinanti situaciją.
„Visi namai po renovacijos turi tokią bėdą. Visos sistemos plautos nuo kalkėto vandens. Bet tai ne visuomet padeda. Renovaciją vykdantys rangovai mums net rašo raštus, kad neprisiima atsakomybės dėl kalkėto Biržų vandens“, – sakė A. Kulbienė.
Vytauto gatvės 60 namo šilumos punkto ir sistemos prižiūrėtojas Eugenijus Balčiūnas sakė, kad tokia problema jau yra keturiuose jo prižiūrimuose namuose – Vilniaus 92, Vilniaus 93a, Vėjo 26 ir Vytauto 60.
„Mūsų vanduo yra kietas. Praėjus penkeriems metams po restauracijos užkalkėjo vamzdžiai, dalį jų reikia pjaustyti. Niekas negalvojo, kad taip atsitiks“, – kalbėjo E. Balčiūnas.
Pasak pašnekovo, renovacijos metu buvo įdėti modernūs plastikiniai vandentiekio vamzdžiai. Tačiau prie modernių vidinių sienelių kalkės prilimpa. Vėliau keičiantis temperatūrai kalkės atšoka, jos susirenka vamzdžių kampuose ir užkemša vamzdynus.
E. Balčiūnas atliko bandymus ir nustatė, kad viename biržietiško vandens litre yra 430 miligramai kalkių. Nekalkėto vandens norma – 120 miligramų kalkių litre vandens. Taigi, biržietiškame vandenyje kalkių kiekis viršija 2 – 3 kartus.
„Daug kas kaltina „Biržų vandenis“, bet jie nieko nepadarys, nes kalkės yra ištirpusios vandenyje. Nebent karšto vandens linijoje daugiabutyje statyti vandens filtrą. Bet jo kaina 3000 eurų, klausimas, ar žmonės norėtų tiek mokėti“, – sakė E. Balčiūnas.