„Savivaldybės darbuotojas pasakė, kad nėra ko rūpintis laukinėmis katėmis. Bet čia esmė ne ta, kad katės laukinės, o kad Savivaldybės darbuotojai dirba kaip laukiniai“. Tokią nuomonę išsakė Skrebiškių kaime gyvenanti aktyvi visuomenininkė Marytė Undzėnienė.
Moteris ir jos sesuo, Meilūnų kaime gyvenanti seniūnaitė Sandra Bieliauskienė, žinomos kaip aktyvios gyvūnų mylėtojos. Jos savo namuose yra priglaudusios daugybę bešeimininkių gyvūnų. Taip pat rūpinasi išmestais bei pasiklydusiais naminiais augintiniais.
Tačiau po susidūrimo su bešeimininkiais gyvūnais besirūpinančiu Savivaldybės darbuotoju jos teigia labai nusivylusios.
„Šio žmogaus paslaugomis tikrai nebesinaudosime. Įsigysime spąstus ir bešeimininkius gyvūnus gaudysime patys bei sterilizuosime savo lėšomis. Tokioje vietoje turi dirbti gyvūnams neabejingas, juos mylintis žmogus“,- kalbėjo S. Bieliauskienė.
Siūlė geriau pasirūpinti vaikais
Netoli Meilūnų esančiame Lamokėlių kaime, netoli sandėlių, atsirado katė. Žmonės sprendė, kad ją kažkas atvežė ir išmetė prie kaimo kapinaičių. Katė atsivedė kačiukų, ieškojo maisto ir pradėjo ateiti į vieną sodybą. Kadangi joje žmonės būna tik vasarą, katės priglausti negali.
Gyventojai rūpinosi, kad katė neprisivestų naujų kačiukų vadų.
S. Bieliauskienė kreipėsi į Biržų savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus darbuotoją Joną Čeponį. Savivaldybė vykdo programą, pagal ją sterilizuoja ir kastruoja bešeimininkes kates. Jas paima toje vietoje, kur buvo rastos, o po procedūros parveža ir paleidžia ten pat. Taip daroma todėl, kad nedaugėtų bešeimininkių gyvūnų populiacija.
Pasak kaimo žmonių, J. Čeponis atvyko su pilna mašina spąstų. Tačiau S. Bieliauskienę nustebino, kad jis neturėjo bokso gyvūnams vežti.
„Jei Savivaldybė teikia tokią paslaugą, nejaugi negali įsigyti bokso, kuriuo turėtų būti pagal gyvūnų gerovės taisykles gabenami gyvūnai“,- stebėjosi S. Bieliauskienė.
Moterį nustebino ir tai, kad J. Čeponis pirmiausia išsakė priekaištus, kodėl čia toks didelis rūpestis gyvūnais, geriau jau gyventojai vaikais tesirūpina. Išsakęs mintį, kad esą seniau žmonės patys su benamiais gyvūnais susitvarkydavo, visokių tarnybų nereikėdavę.
„Tegul jis manęs nemoko, pas mus seniūnaitijoje su vaikais viskas gerai. O kaip seniau su katėmis buvo rūpinamasi, žinome – į vandens kibirą, ir viskas“,- baisėjosi Sandra.
Paleido iškart po operacijos
Baikšti katė buvo gaudoma kelias dienas. Vieną kartą į spąstus įkliuvo ežiukas, kitą kartą – kačiukas.
Katė į spąstus įkliuvo ketvirtadienį, o penktadienį buvo pakviestas J. Čeponis.
Savivaldybės specialistas pasakė, jog katę veterinarui nuveš su tais pačiais spąstais.
Moteris davė katei nugabenti savo turimą boksą ir paprašė parvežus po operacijos jai paskambinti, kurį laiką ji dar palaikys ir pasirūpins, kol ši atsigaus nuo narkozės.
Po kurio laiko Sandra pradėjo rūpintis, kada jai atveš katę. Paaiškėjo, kad J. Čeponis katę jau atvežęs ir paleidęs toje pačioje vietoje, kur sugavo.
Savivaldybės darbuotojas katę išsivežė 11 valandą, o ją atvežė ir išleido jau 13.30 valandą. Ar ji tikrai galėjo būti visiškai atsigavusi po narkozės?
„Taip daryti negalima. Gyvūnus būtina bent parą prižiūrėti po narkozės, kad jiems kas nors neatsitiktų. Nesuprantu tokio Savivaldybės darbuotojų elgesio, jei nemoka dirbti su gyvūnais, tegul nedirba“,- piktinosi M. Undzėnienė.
Jai pritarė ir Sandra. Moteris pati ne kartą rūpinosi gyvūnų sterilizacija ir kastracija, todėl žino, jog kartais jie svyrinėja, yra nesąmoningi ir gali bet kur įkristi.
„Būčiau palaikiusi bokse, vandens įdėjusi ir po to paleidusi. Bet šitaip nežmoniškai negalima daryti. O kaip būna, kai šalta – jie išpjausto gyvūnus ir paleidžia mirčiai?“- svarstė S. Bieliauskienė.
Elgėsi pagal taisykles
Biržų rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vyriausiasis specialistas Jonas Čeponis sakė, kad Savivaldybė su veterinarijos gydytoju M. Šulniumi turi sutartį. Jam atveža gyvagaudžiais spąstais sugautus gyvūnus, gydytojas juos „sutvarko“, palaukia, kol gyvūnas atsigaus, ir jie grąžinami į tą vietą, kur buvo sugauti.
„Vežame su tais pačiais spąstais, juose vietos yra. Atgal parvežant M. Šulnius dar įklotuką įdeda, nors, mano nuomone, nematau nieko blogo, jei ir nepaklotų“,- sakė J. Čeponis.
Taip buvo ir šįkart. Meilūnietė jam davė specialią dėžutę katei vežti. Į ją įdėjo sugautą gyvūną.
Kai specialistui paskambino sterilizaciją atlikęs veterinarijos gydytojas, J.Čeponis tikino paėmęs katę, užvažiavęs pas S. Bieliauskienę į namus. Jos neradęs, tad katę nuvežęs ir paleidęs toje vietoje, kur ir sugavęs. Ten pat palikęs ir dėžutę, kurią jam davusi meilūniškė.
„Gyvūnas bešeimininkis. Jis buvo jau atsigavęs po narkozės. Jokio laikymo, jį paleidžiame ten, kur suradome. Jei pradėsime visų norus pildyti, neturėsime, kada dirbti. Kitąkart taip susitvarkyti savo gyvūnus bando ir jų šeimininkai. O mes viską darome pagal taisykles“,- teigė Savivaldybės specialistas.