Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka pažymėdama Biržų krašte gimusio kanauninko, tautosakininko, vertėjo, poeto Adolfo Sabaliausko-Žalios Rūtos 150-ąsias gimimo metines, visus biržiečius ir miesto svečius kvietė į pažintinę-kultūrinę ekskursiją Nemunėlio Radviliškyje „Savu keliu…“.
Renginio organizatorės bibliotekininkės Ritos Venskūnienės teigimu, toks renginio pavadinimas buvo pasirinktas neatsitiktinai. Tokiu pat pavadinimu yra ir kun. kan. A. Sabaliausko-Žalios Rūtos poema, simbolizuojanti lietuvių tautos istoriją, kuri pagaliau baigiasi laisve, išsivadavus iš visų okupacijų. Poema išleista 1923 m., o ji buvo pradėta rašyti autoriui gyvenant ir kunigaujant Nemunėlio Radviliškyje (1907–1915 m.).
Teminė kelionė prasidėjo stabtelėjimu Biržuose, prie paminklo, skirto suomių ir lietuvių tautosakininkui prof. Augustui Robertui Niemiui atminti, kuris, beje, buvo pastatytas pažymint 150-ąsias jo gimimo metines (2019 m.). Paminklo sukūrimu ir pastatymu Biržuose rūpinosi buvęs Seimo narys Viktoras Rinkevičius. Jis susirinkusiems pasakojo, kad prof. A. R. Niemis ir kun. kan. A. Sabaliauskas-Žalia Rūta buvo labai geri draugai, pažįstami dar iš Nemunėlio Radviliškio laikų, kuriuos vienijo bendri darbai – tautosakos ir folkloro dalykų rinkimas. Būtent kun. kan. A. Sabaliauskas-Žalia Rūta, 1916-1918 m. gyvendamas Suomijoje pas savo bičiulį prof. A. R. Niemį, jo padedamas, gerai išmoko suomių kalbą ir į lietuvių kalbą išvertė jų tautos garsųjį epą „Kalevala“. Anot V. Rinkevičiaus, jie vienas kitą puikiai papildė. Prof. A. R. Niemis buvo mokslo žmogus, o kun. kan. A. Sabaliauskas-Žalia Rūta – labiau savamokslis entuziastas, užsiiminėjęs kraštotyra laisvu po darbo metu arba per atostogas. Jų bendras darbas davė labai gerų rezultatų. Vėliau ekskursantai V. Rinkevičiaus buvo pakviesti apsilankyti jo namuose-muziejuje, kuriame eksponuojama surinkta ąsočių kolekcija iš viso pasaulio.
Kiek vėliau, lydimi renginio organizatorės, ekskursantai judėjo pagrindinio kelionės tikslo link – Nemunėlio Radviliškio. Viešnagė čia prasidėjo Švč. M. Marijos bažnyčioje laikytomis Šv. Mišiomis. Susirinkusieji kartu su naujuoju parapijos vikaru kun. Raimundu Zimka meldėsi už šviesaus atminimo kun. kan. A. Sabaliauską-Žalią Rūtą ir už visus mirusiuosius.
Po Šv. Mišių visų laukė staigmena – šventinis koncertas, įkvėptas kun. kan. A. Sabaliausko-Žalios Rūtos palikimo. Jį dovanojo Biržų kultūros centro Germaniškio skyriaus folkloro ansamblis „Vijoklis“ (vad. Zita Beliakienė). Šventiniame minėjime kartu dalyvavo ir netolimi kun. kan. A. Sabaliausko-Žalios Rūtos giminaičiai – biržiečiams gerai pažįstami broliai Linas ir Tomas Ladigos bei Regina Vajegaitė-Zibolienė. Jie visi pasidžiaugė organizatorių iniciatyva ir dėkojo už kun. kan. A. Sabaliausko-Žalios Rūtos atminimo puoselėjimą. Renginio organizatorei gražių žodžių negailėjo ir ilgametis mokytojas, dabar senjoras, kraštotyrininkas Manfredas Bridžius, visiems susirinkusiems kalbėjęs apie individo tautinio identiteto svarbą, tautinę savimonę ir patriotiškumą, kun. kan. A. Sabaliausko-Žalios Rūtos gyvenimo ir tarnystės pavyzdį, taip gražiai paliudytą amžininkės radviliškietės tautodailininkės Birutės Natkaitės-Mozūrienės (1921-2014), kurios tėvas Petras Natka, gyvenęs Jasiškiuose, artimai bičiuliavosi su garsiuoju kunigu senovės muzikos instrumentų klausimais, ir ne tik.
Po trumpos meninės dalies ir svečių pasisakymų visi norintys buvo pakviesti į pažintinę-teminę ekskursiją „Kun. kan. A. Sabaliausko-Žalios Rūtos keliais Nemunėlio Radviliškyje“, kurią vedė šių eilučių autorius. Ekskursijos metu buvo aplankytos Nemunėlio Radviliškio vietos, kurios yra reikšmingos čia 1907-1915 m. gyvenusio, dirbusio ir kūrusio kun. kan. A. Sabaliausko-Žalios Rūtos biografijai ir, žinoma, mūsų pačių gyvenimui, dvasinio ir kultūrinio tobulėjimo kelyje. Visas pasakojimas apie kun. kan. A. Sabaliauską-Žalią Rūtą iliustruotas keletu nuotraukų ir kitais daiktais, saugomais Biržų „Aušros“ pagrindinės mokyklos Nemunėlio Radviliškio pagrindinio ugdymo ir daugiafunkcio centro muziejuje „Šiaurinė santaka“.
Įdomi ekskursija ir įsimintinos istorijos, keliaujant pėsčiomis po Nemunėlio Radviliškį, tikrai neprailgo. Po ekskursijos visi pageidaujantys ir norintys buvo pakviesti apsilankyti vietos mokyklos muziejuje ir pabendrauti.
Įspūdžių kupina diena Nemunėlio Radviliškyje baigėsi lankant gražiai tvarkomą ir prižiūrimą Juodelių-Rinkuškių piliakalnį, dar kitaip vadinamą Velniakalniu. Istorija pasakoja, kad būtent čia, sėdėdamas ant vaizdingo Apaščios upės kranto, kun. kan. A. Sabaliauskas-Žalia Rūta apie 1912 m. parašęs vieną iš savo poemų „Velnio kalnas“. Buvo perskaitytos kelios jos ištraukos. Po to prie šventinės ugnies keliauninkams teko ir smagiai paskudučiuoti. Renginio organizatorė bibliotekininkė R. Venskūnienė pasidžiaugė, kad šioks toks „muzikavimas“ buvo vykęs ir pavykęs – sukėlė tikrą furorą. Dar šiek tiek pasibuvę ir pabendravę, kun. kan. A. Sabaliausko-Žalios Rūtos linksmumo kupini, sugrįžome namo.
Evaldas Timukas, bibliotekininkas, muziejininkas, gidas