Juridinių asmenų registre nebėra Biržų pagyvenusių žmonių asociacijos (PŽA) – kovo 23 dieną ji oficialiai baigė veiklą. Asociacijos vadovė ir nariai tiki, kad atsiras, kas tęstų organizacijos puoselėtas tradicijas.
Praėjus 15 metų – kitokios veiklos poreikis
„Tą dieną, kai dėl asociacijos uždarymo padėjau paskutinį parašą, net lengviau atsidusau“, – sako Biržų pagyvenusių žmonių asociacijai (PŽA) 15 metų vadovavusi Danutė Martinkėnienė. Ji 2006 metų lapkritį kartu su Mykolu Taujansku, Aldona Vaitaitiene, Albertu Vaitaičiu, Broniumi Kairiu, Algirdu Rubinsku, Saigūnė Rožėniene, Aloyzu Paužoliu pasirašė Biržų pagyvenusių žmonių asociacijos steigimo sutartį.
Oficialiai veikusios nevyriausybinės organizacijos išregistravimo procedūras D. Martinkėnienė vadina sunkiu darbu. PŽA pirmininkė sako, kad dvi savaites, kol vyko dokumentų parengimo ir teikimo procedūros, ji į visas įstaigas eidavusi kaip į darbą.
Pasak D. Martinkėnienės, tiesiog atėjęs laikas, kai dirbti darėsi per sunku. Tam įtakos turėjo ir 2020 metais atsiradusios bėdos dėl sveikatos, ir visus užklupusi pandemija, ir, aišku, bėgantys metai. Narių gretos smarkiai retėjo ir dėl ligų, netekčių, ir dėl sprendimo iš asociacijos sąrašo braukti daugiau nei dvejus metus nemokančius nario mokesčio.
„Reikėjo keisti ir organizacijos veiklos pobūdį. Žmonės paseno – reikėjo globos, lankymo, socialinės pagalbos. Mes patys, pagrindiniai veiklos organizatoriai, irgi pasenome. Nebėra taip, kad norėtume pasijuokdami, su humoru pašokt, padainuot, pabendraut. Atsirado socialinės reikmės“, – sako ŠR kalbinta D. Martinkėnienė.
Dabar jau buvusi PŽA vadovė sako, kad balsavimas dėl organizacijos veiklos nutraukimo buvęs nelengvas – balsuoti už tai narių rankos kilusios be galo sunkiai…
D. Martinkėnienė dėkinga valdybos nariams Albinai Petrauskienei, Alinai Kairienei, Broniui Kairiui, Saigūnei Rožėnienei, Alfonsui Mikelėnui, Reginai Jukonienei, Bangai Aukštikalnienei. Iki vyro Alberto mirties aktyviai ir nuoširdžiai prie veiklos prisidėjo Aldona Vaitaitienė, kol jėgos leido – šį pasaulį jau palikę Aloyzas Paužolis, Mykolas Taujanskas, neseniai Anapilin išlydėti Olga ir Petras Kalkiai. Organizacijos bičiulis buvo, apie PŽA jos veiklą daug rašė anksti miręs politikas Kęstutis Slavinskas.
Ir toliau aktyvūs bei reikalingi
Buvo ir priežastis PŽA nariams lengviau įveikti liūdesį dėl asociacijos uždarymo. Pasak buvusios pirmininkės, padėjęs žinojimas, kad yra veiklos perėmėjai – „Senjorų arbatėlė“. Šis bibliotekos projektas, kurio renginiuose dalyvauja ir pati D. Martinkėnienė, – galimybė norintiems ir galintiems bendrauti toliau.
D. Martinkėnienė turi veiklos ir kaip savivaldybės tarybos narė, ir kaip močiutė. Aktyvi moteris turi šešis anūkus, iš kurių jauniausiajai Evai 9 mėnesiai, o vyriausioji Linutė ištekėjo. Lina – vyriausiojo p. Danutės sūnaus Ričardo dukra. Politikė pasidžiaugė ir anūkės vyro – mados kūrėjo, Vilniaus dailės akademijos dėstytojo Dainiaus Bendiko – įvertinimu. Jis buvo nominuotas „Auksiniam scenos kryžiui“ už kostiumus spektakliui „Miegantys“ (Lietuvos nacionalinis dramos teatras).
Iš PŽA istorijos
Pirmasis susitikimas dėl PŽA kūrimo vyko „Senajame rūsyje“ 2006 – ųjų rugsėjį. Tada į susitikimą su svečiu – Biržuose dirbusiu Alfonsu Bernotu atėjo 9 žmonės. PŽA įkurta, kai rajonui vadovavo Regimantas Ramonas.
2006 metais PŽA nariais tapo 7 biržiečiai, o 2007 organizacija jau turėjo 72 narius. 2011 metais gretos išaugo iki 330, o 2015 metais jose buvo 405 nariai.
Svarbiais PŽA rėmėjais buvo valdybos nariai, Biržų rajono savivaldybė, Valdemaras Valkiūnas, Arūnas Vaitaitis, Petras ir Sigitas Kalkiai, Rimantas Čygas, Valdas Lapėnas.