Šiuolaikinės literatūros forumas „Šiaurės vasara“ Biržų krašto muziejuje „Sėla“ vyksta nuo 2013 metų. Šiųmečio tridienio (rugpjūčio 18 – 20 d.) tema buvo „Pasikalbėkime apie siaubą“. Be abejo, pirmiausia tai susiję su karo Ukrainoje siaubu. Kalbėta, diskutuota ir apie melą, smurtą kasdienybėje, socialinių tinklų galią, istoriko situaciją blogio akivaizdoje. Kaip visada, netrūko ir smagių improvizacijų, filmų peržiūrų. Vis dėlto bene labiausiai įstrigo aktualijos – istorijos, kultūros ir dabarties sąsajos, pilietinės visuomenės kūrimo formos.
Sulaukta daug komplimentų Biržams – svečius ypač džiugino tiltas per pylimus, sutvarkytos erdvės, žaluma, lankytojų srautas muziejuje, kasdienybės gyvybė ir ramybė vakarop. Svarbus tas savumo jausmas, kai grįžtama kaip namo, kai atsisveikinama iki kitų metų.
Pirmąją forumo dieną tradiciškai įteikta Tropo premija. Ją pelnė poetas Antanas Šimkus už metaforą „Pačiam miesto centre susidegino namas/ Su vaizdu į gražiausius mano metus“ (iš eilėraščio „Pelenų giesmė“).
Palikti praeitį kaip galima labiau atvirą
Vienas iš renginio organizatorių istorikas Aurimas Švedas pranešime „Istorikas blogio akivaizdoje“ kalbėjo apie „kruvinų žemių prakeiksmą“, besikartojančią kovą už laisvę, nepriklausomybę, tiesą. Anot A. Švedo, dėmesys praeičiai yra ir gera proga suaktualinti svarbias dabarties idėjas, ir spąstai, pvz., komunikacinis triukšmas dėl Justino Marcinkevičiaus. Socialiniai tinklai ne tiek kalbasi, kiek rėkia, nes labai skiriasi tiesos registrai. Svarbu turėti drąsos ne tik uždavinėti klausimus apie praeitį, nes praeities žmonės irgi turi klausimų mums: Justinas Marcinkevičius tarsi klausia – ką jūs su manim darysit? Svarbu yra istorinės empatijos ugdymas, dialogo su praeities žmogumi paieškos. Svarbu palikti praeitį kaip galima labiau atvirą.
Politinis siaubas ir jo įveika
Itin aktualiai nuskambėjo dr. Simo Čelutkos pranešimas apie blogio įveikos galimybes Lietuvoje mažai žinomo čekų filosofo Jano Patočkos (1907 – 1977) filosofijoje. Politinis siaubas tarptautinės svarbos filosofą, vadinamą čekų Sokratu dėl moralinio nuoseklumo, lydėjo visą gyvenimą, jis mirė 1977 metais po Čekoslovakijos saugumo tarnybos tardymo, jo seminarus lankė Vaclavas Havelas.
Pagal J. Patočką, yra trys žmogaus egzistencijos judėjimai: įsišaknijimas, darbas (materialinis apsirūpinimas) ir transcendencija arba savęs peržengimas. Svarbiausia – rūpestis siela, tačiau Europoje esmė užmiršta, viskas nukreipta į techniką, mokslą. Žmonės gyvena inertiškai ir pasyviai. Vis mažiau pasiaukojimo: pabudimo, laisvės, atsakomybės. Pasiaukojimas – tai sukrėstųjų solidarumas, egzistencinio apsisprendimo situacijoje gimusi bendrystė.
Pasiaukojimas primena, kad gyvenime yra svarbesnių dalykų už patį gyvenimą. Bendrystės pojūtis gimsta iš egzistencinio apsinuoginimo, pažeidžiamumo ir absoliučios laisvės patyrimo. Istorija – laisvė ir apsisprendimas, o ne dėsningumai ir pasyvi būties tėkmė.
Jeigu po revoliucijos ar karo nepasikeičia požiūris, viskas grįžta į senas vėžes, viskas sumenksta. Vakarai dar nepasiekė sielos, ten vis dar ekonominis pasaulio suvokimas. Jano Patočkos gyvenimiškoji laikysena sutapo su jo filosofija, būtent todėl jis vadinamas čekų Sokratu. Į klausimą, ar Lietuvos politikoje yra tikrojo pasiaukojimo, dr. Simas Čelutka atsakė, kad mūsų politikoje dar yra pilkoji zona, nes mes nekariaujame. Dar nėra sukrėtimo, kuris gimdo sukrėstųjų solidarumą. Politikai dar nepatikrinti.
Tarsi į kalbą būtų pataikęs sviedinys (Viktorija Amelina)
Šiemet rašytojų, poetų, literatūrologų virtos uogienės parduotos labai sėkmingai, nes lėšos bus perduotos Ukrainai per Lietuvos rašytojų sąjungos literatūros fondą. Marius Burokas taip ir skaičiavo – du turniketai, trys turniketai… Surinkta 2389 eurai (praėjusias metais 1500 eurų). Tradicinį uogienių aukcioną sumaniai vedė Alvydas Šlepikas. Brangiausiai parduota uogienė „Mėlynbraš“ už 150 eurų, svogūnų džemas nupirktas už 130 eurų.
Apskritai, forumo dalyviai aktyviai renka paramą Ukrainai, verčia literatūros, publicistikos tekstus, rengia kūrybos vakarus, leidžia ukrainiečių knygas, todėl ir Biržuose nuolat skambėjo Ukrainos karo tema ir raginimas/pažadas nepavargti remti.
Kaip sakė filosofas Kristupas Sabolius, „Šiaurės vasaroj“ esu pirmą kartą. Šiaurės nėra. Tik vasara. Karšta ir smagu“. Ogi yra tokių, kurie kasmet dalyvauja literatūros forume Biržuose – Rūta Elijošaitytė – Kaikarė, Uršulė Gedaitė, Marius Burokas, Antanas Jonynas, Rūta Kačkutė, Laima Kreivytė. Belieka viltis, kad daugiau biržiečių prisijaukins šį renginį, nes temas galima rinktis, nes tai tokia unikali proga išgirsti karščiausias kultūros naujienas iš profesionalų.
Irutė Varzienė, Biržų krašto muziejus „Sėla“
Eglės Frank ir Petro Gudo nuotr.