Po metų pertraukos Biržų muziejaus „Sėla“ parodų salėje įvyko tradicinės tautodailininkų darbų parodos atidarymas. Ir svečiai, ir patys tautodailininkai pastebėjo: karantinas išėjo ir į gera: darbai ypač kruopščiai atlikti, dailūs, subtilūs. Tai dėl to, kad kūrėjų negainiojo laikas ir skubėjimas.
Kaip jau įprasta, tautodailininkų darbų paroda sulaukė didžiulio susidomėjimo ir būrio lankytojų. Pilies menėje eksponuojama net 2016 darbų, kuriuos parodai pristatė 37 autoriai. Tai ir tapyba aliejumi, akvarelė, grafiniai piešiniai, medžio drožyba, karpiniai, nėriniai, mezginiai, papuošalai, kūriniai iš šiaudelių, kalvystės, siuvinėjimo menas, lėlės, albumai, keramika, juostų pynimas ir t. t.
Biržų tautodailininkų vadovas Kęstutis Preidžius pasidžiaugė, kad kūrėjams susikaupti nesutrukdė pandemija ir karas, jie parodai pateikė įspūdingų darbų.
Parodą savo darbais papildė ir būsimieji tautodailininkai: Eugenija ir Rimantas Gaidukai, Vaida Baltrašiūnienė, Edita Braždžiuvienė, Rima Jakutienė. Tradiciškai parodos atidarymo metu buvo pasveikinti jubiliatai: Vitenė Repšienė ir Danguolė Mačienė. Jubiliates padėkos raštais apdovanojo meras Vytas Jareckas, kuris taip pat yra tautodailininkas.
Biržų rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo E.Januševičiaus padėkos raštu tradicinių amatų meistrę, daugybės apdovanojimų ir įvertinimų sulaukusią Zitą Kumpelienę apdovanojo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Vireliūnienė.
Kaip visada, biržiečių tautodailininkų atvažiavo pasveikinti kaimynai. Šį kartą parodos atidaryme apsilankė panevėžiečiai, kupiškėnai ir rokiškėnai. Jie gyrė biržiečius už darbų gausumą, kruopštumą, išradingumą ir grožį.
Biržų krašto muziejaus „Sėla“ vadovai ne tik sveikino kūrėjus, bet ir nustebino. Muziejaus direktoriaus Gintaro Butkevičiaus pavaduotoja Edita Lansbergienė dar prieš pandemiją vykusioje parodoje tautodailininkams įteikė virbalus ir pradėtą megzti mezginį, linkėdama jiems neprarasti ryšio ir megzti toliau. Per šį parodos atidarymą mezginys jau buvo susuktas į didelį kamuolį. E. Lansbergienė pasiūlė jį išvynioti ir pažiūrėti, kokio jis ilgio. Sakė, pas ką mezginys sustos, tas jį ir pratęs. Atsitiko taip, jog mezginys sustojo ties kupiškėnais. Dar kartą palinkėjusi neprarasti ryšio, ji kupiškėnams ir įteikė virbalus. Lauksime tęsinio…
Bendraudami tarpusavy parodos dalyviai vis grįždavo prie pandemijos temos. Užsidarę namuose jie patyrė daug atradimų. Štai grupelė moterų – Stanislava Grigaravičienė, Loreta Kujelienė, Banga Joneliūkštienė, Genovaitė Malakauskienė ir Laima Aukštuolienė „susirgo“ albumų kūrimu ir dekoravimu.
Gydytoja Edita Braždžiuvienė daugelį nustebino savo tapybos talentu. Net sunku suprasti, kaip rankdarbiams laiko randa ūkininkė Vaidutė Stankevičienė. Jos siuvinėti paveikslai atima žadą. Tikrai ne vienas nustebo farmacininkės Eugenijos Gaidukienės talentu tapyti, o Rimanto Gaiduko – medžio drožinių išskirtinumu. Antano Ramašausko grafiniai piešiniai, drožiniai taip pat kažkam buvo atradimas, nors tautodailės parodose šis kūrėjas dalyvauja ne pirmą kartą. Birutė Galvelienė numezgė megztinį ir juokais paprašė paieškoti siūlių. Deja, jų nebuvo!
Kaip karalienė salės gale – neįtikėtina eglutė iš šiaudų. Beveik siekianti lubas. Jos kūrėja – Zita Kumpelienė. O kur dar Vitenės Repšienės įžymieji margučiai, Lukovnikovų mediniai ir moliniai instrumentai, Dalios Indrašienės paveikslai, tarsi ne siuvinėti, o nutapyti adata, Vydo Vareikos šaukštai – nuo didžiausio iki mažiausio, gražiausiai ornamentuoti
Visų kūrėjų darbai išskirtiniai, sunku visus paminėti. Nieko nėra geriau, kaip patiems ateiti ir pamatyti, kiek daug mūsų krašte talentingų kūrėjų.
Biržų krašto muziejaus „Sėla“ informacija