Karas Ukrainoje į viešąją erdvę pasikartojančiai iškelia daug aistrų pažeriantį klausimą: „Ar sportas ir politika yra neatsiejami dalykai?“ Vieni teigia, kad nereiktų maišyti sporto ir politikos, o kiti – kad tai neatsiejami dalykai. Pastaruoju metu pasaulinėje arenoje emocijas dar labiau įkaitino Tarptautinės bokso organizacijos sprendimas grąžinti Rusijos ir Baltarusijos atletus į ringą. Ką apie sporto ir politikos artumą mano sportu gyvenantys jauni biržiečiai?
Mindaugas Butkus – Lietuvos sporto universiteto studentas, futbolo treneris, Spikeball žaidimo Lietuvoje pradininkas:
– Sportas ir politika gali gyventi ir kartu, ir atskirai. Visgi, ar bus naudinga, ar bus pasiekti geri rezultatai, jeigu sporto nepalaikys ir neparems politinės jėgos? Ar sporte be jokios politikos bus sukoreliuotas geras rezultatas – labai abejoju. Manau, kad politika sporto valdyti jokiu būdu neturėtų, tai negali tapti tam tikros galios parodymo įrankiu, tačiau suprasti sportą ir eiti koja kojon kartu – turi. Į tai įeina visi rėmimai, pagalba, viešinimai ir kita.
Sportas yra tokia industrija, kurios dėka tu parodai pasauliui savo šalį, leidi kitiems ją geriau pažinti. Jeigu pasauliui save rodytume vien tik politiniu kampu, tai mus kur kas mažiau kas žinotų. Lietuva yra itin maža valstybė, todėl sportas yra puiki saviraiškos galimybė. Būtent dėl to politika ir sportas turėtų eiti vienas šalia kito, bet politika neturėtų valdyti sporto instrumento galiai parodyti. Manau, kad yra daug žymiai geriau apie sportą nusimanančių žmonių nei dalis politikų.
Kiekviename sporte pasitaiko negerų dalykų, tačiau, kai sportas ir jo grožis yra pasitelkiamas kaip įrankis parodyti savo galią ir pranašumą kitų atžvilgiu – tai jau nukrypimas nuo pačios sporto esmės. Jeigu kalbame apie įtakos parodymą, tai sportas ir politika turėtų būti atskiri.
Dėl Ukrainoje vykstančio karo beveik visas sportas atsiribojo nuo Rusijos. Iš vienos pusės, kalbant apie priimtus sprendimus, draudžiančius įvairiose varžybose dalyvauti Rusijos sportininkams ir klubams, manau, yra aiškiai ir teisingai parodoma, kad pasaulis nepalaiko ir netoleruoja agresyvių karo veiksmų. Iš kitos pusės, mes galime pastebėti, kad kenčia įvairūs Rusijos sportininkai, kurie gyvena Europoje, puikiai supranta situaciją ir visiškai nepalaiko karo veiksmų. Dėl šių sportininkų tikrai gaila.
Sportas ir politika dažniausiai yra neatsiejami dalykai. Vienais atvejais tai gali būti naudinga, bet kitais – visiškai nepriimtina.
Arnas Ikamas – Kvetkų kaimo gyventojas, abiturientas, Biržų kūno kultūros ir sporto centro lengvaatletis, planuojantis studijuoti Lietuvos sporto universitete:
– Sportas ir politika yra gana glaudžiai susiję tarpusavyje. Nesvarbu, koks užsiėmimas vyktų, dauguma atvejų šalia sporto galima interpretuoti ir politinius reikalus. Visgi sportas ne visuomet išnaudojamas kaip varžymosi terpė, kur privalu įrodyti savo pranašumą. Tai taip pat yra puiki sfera draugiškų ryšių ir vieningumo stiprinimui.
Manau, kad sportas padeda pritraukti žmonių dėmesį, taip atverdamas daugybę galimybių idėjų sklaidai. Sportas yra lyg tarptautinė kalba, kurią visi supranta, tad šiomis dienomis tai puiki priemonė skleisti taikos žinutę. Mano nuomone, dėl karo Ukrainoje Rusijos sportui taikomos sankcijos yra reikalingos, kad žmonės suprastų, jog už nusikaltimus reikia sumokėti. Nors ir patys sportininkai tiesiogiai neprisideda prie karinių veiksmų, tačiau viso to ignoravimas taip pat yra nepriimtinas.
Ukrainoje vyksta žiaurūs dalykai, kurie liečia visą pasaulį. Tad šiuo atveju žmonės turėtų aktyviai reikšti palaikymą Ukrainai, ne išimtis ir sporto sritis. Šiuo atveju sportas eina kartu su politika.