Amžiuje, kai praktiškai kiekvienas pilnametis šeimos narys turi savo automobilį, garažas ar stoginė nuosavame kieme – neatsiejama nuo namo projekto. Šie statiniai ne tik suteikia komforto subjurus orui, bet ir leidžia gerą transporto priemonės būklę bei išvaizdą išlaikyti kur kas ilgiau.
Tiesa, į klausimą – stoginės automobiliui ar garažai galėtų geriau atitikti jūsų poreikius, atsakyti nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Todėl ilgus metus vienareikšmišku sprendimu laikytus garažus šiandien vis dažniau keičia prie namo arba kaip atskiras statinys suprojektuota stoginė.
Stoginės ar garažai?
Viena vertus, sunku paneigti, kad žiemos metu garažas yra tikrai patogus sprendimas, šaltais rytais leidžiantis išvengti sniego valymo, ledo gramdymo bei variklio šildymo. Kita vertus, vis dažniau pastebima, kad reikšmingas temperatūros pokytis automobiliui paliekant garažą žiemą transporto priemonei gali pakenkti netgi labiau nei jos pašildymas užkūrus įšalusį variklį. Verta akcentuoti ir tai, jog stoginė transporto priemones taip pat puikiai saugo nuo kritulių praktiškai kiekvienu metų laiku. Vasarą automobilis nėra įkaitinamas saulės, o žiemą bei rudenį – puikiai apsaugomas nuo sniego ir lietaus.
Mažesnė stoginės kaina
Nesunku suprasti, jog nusprendus savo automobiliui rinktis ne garažą, o stoginę, sutaupysite ne mažai finansų. Akivaizdu, jog mediniai nameliai su stoginėmis pareikalaus mažiau statybinių medžiagų ir darbo nei mediniai garažai. Stoginės automobiliui dažniausiai susideda iš laikančiųjų konstrukcijų ir stogo, kai garažo statybos savo procesu ir išlaidomis dažniausiai prilygsta medinio gyvenamojo namo statyboms.
Norint naudotis visais garažo teikiamais privalumais, neužtenka pastatyti paprastos keturkampės dėžutės. Kokybiški garažai reikalauja profesionalaus darbų atlikimo, geros izoliacijos, tinkamo durų ir langų parinkimo bei sumontavimo. Kokybiško medinio garažo kaina paprastai svyruoja nuo 4000 iki 10000 eurų, kai stoginę vienam automobiliui galima įsirengti vidutiniškai už 1700 eurų (neskaičiuojant stogo dangos).
Stoginės privalumai
• Visapusiška transporto priemonės apsauga nuo kritulių tiek žiemos, tiek vasaros laikotarpiu.
• Mažesnė kaina, kurios dėka automobilio apsauga prieinama mažesnes pajamas gaunantiems gyventojams.
• Paprastesnis projektavimas – stoginė suprojektuojama ir pritaikoma jūsų sklypui kur kas paprasčiau ir greičiau nei garažas.
• Neribojamas plotas, priešingai nei garažo patalpos. Dėl šios priežasties po stogine galima laikyti ne tik automobilį, bet ir rečiau naudojamus daiktus.
• Stoginės plotas nėra skaičiuojamas į bendrą patalpų plotą. Todėl, siekiant tilpti į pastatui be leidimo taikomus reikalavimus, stoginės pasirinkimas sukelia kur kas mažiau problemų nei garažas.
Kiek kainuoja stoginės įrengimas?
Stoginės, skirtos transporto priemonių apsaugai, kainą dažniausiai lemia jos išmatavimai bei medžiagos, iš kurių ši pagaminta. Akivaizdu ir tai, jog stogines automobiliui kaina ypač dažnai tampa lemiamu faktoriumi pasirenkant sklype stoginę statyti vietoj garažo. Verta žinoti, jog jei garažo statybų atveju jo kvadrato įrengimo kainą galime prilyginti gyvenamojo ploto kvadrato įrengimo kainai, stoginės atveju – kaina gali varijuoti. Remiantis šių dienų rinkos kainomis, paprasčiausio modelio stoginės vienam automobiliui kaina prasideda vidutiniškai nuo ~1700 eurų, o tai yra ženkliai pigiau nei to paties ploto garažo įrengimas.
Kalbant apie stoginės automobiliui statyboms naudojamas medžiagas, verta akcentuoti tai, jog gana ekonomišką ir optimalų stoginės automobiliui variantą galite pasistatyti medžiagų pagrindu pasirinkę medieną, pasižyminčią universalumu ir praktiškumu. Tokiu atveju orientacinė stoginės kaina galėtų siekti nuo 150 eurų už m2 (skaičiuojant grindų plotą).
Jei ketinate stoginę automobiliui derinti prie namo eksterjero – jos statybos gali pareikalauti gerokai daugiau išlaidų. Visų pirma, norint, kad šių stilius sutaptų su tuo, kuriuo pasižymi sklype jau stovintys mediniai sodo nameliai, dažnai reikia įdėti ne mažai pastangų. Siekiant sutaupyti tiek finansus, tiek laiką derinant stoginės ir medinio namelio statyboms naudojamas medžiagas, šiuos statinius rekomenduojama projektuoti ir statyti tuo pačiu metu.
Ką būtina žinoti renkantis stoginę?
Tam, kad savo automobiliui įsigytumėte maksimaliu efektyvumu pasižyminčią stoginę, verta žinoti keletą esminių faktų. Visų pirma, automobilių stoginės funkcionalumas stipriai priklauso nuo jai parinktos vietos. Remiantis specialistų praktika, sklypuose dažnai galima rasti vietų, kurias žiemą mažiau užpusto, jos taip pat sulaukia sąlyginai mažai lietaus.
Antra, jei nusprendėte stoginę tvirtinti prie namo, pasikonsultuokite su meistru, kokį stoginės tvirtinimą rinktis. Stoginės įrengimui ypač svarbu tai, kas yra po fasadu – jei siena dengta storesniu nei 25 cm apšiltinimo dangos sluoksniu, o po fasadu yra netrupanti statybinė medžiaga, tokiu atveju stoginė prie kito pastato gali būti pritvirtinama atitinkamomis detalėmis.
Jei medžiaga, esanti po pastato apšiltinimu – trapi, tokiu atveju prie sienos papildomai turi būti statomas rėmas, tokiu būdu stoginę projektuojant atskirai. Galiausiai ji tik pritvirtinama prie namelio, kad mažiau judėtų.
Stoginės automobiliams: kaip išsirinkti tinkamiausią?
Stoginės, kaip ir mediniai sodo nameliai, gali būti įvairaus ploto, dydžio ir formos, kuriuose projektuodami pastatą renkamės pagal savo asmeniniu poreikius. Visų pirma, verta žinoti, jog šiuolaikinės stoginės gali sutalpinti net keletą transporto priemonių bei būti naudojamos didesnių daiktų sandėliavimui. Tai, kokio dydžio stoginė reikalinga jūsų sklype, nesunkiai nuspręsite įvertinę šeimoje esančių automobilių skaičių ir papildomos vietos daiktams poreikį.
Antras svarbus aspektas, į kurį rekomenduojama atkreipti dėmesį renkantis stoginę savo sklypui – stoginės projektas. Šiuolaikinės stoginės automobiliui gali būti vieno šlaito stogu ar dvišlaitės, galimos ir papildomos šių statinių modifikacijos pagal asmeninius pageidavimus. Pavyzdžiui, jei šį statinį nusprendžiama glausti prie namo, dažniausiai pasirenkamos vienšlaitės stoginės arba su vientisu horizontaliu stogu. Atskirai nuo namo statomos stoginės dažniausiai būna dvišlaitės – taip atkartojant namo formas.
Kitos stoginės paskirtys
Svarbu paminėti, jog visapusiškai transporto priemonių apsaugai nuo kritulių ir saulės statomos stoginės gali atlikti ir daugiau funkcijų. Pavyzdžiui, nereikėtų atsisakyti minties, jog stoginė automobiliui, įrengta kieme, gali tapti poilsio zona – po ja galite įsirengti terasą, išdėlioti patogius lauko baldus. Tokiu būdu ne tik užsitikrinsite vietą automobilio laikymui, bet ir sutaupysite finansus, kuriuos skirti buvote numatę atskirai įrengtai pavėsinei jūsų kieme. Verta paminėti, kad stoginė gali atlikti ir sandėliuko funkciją, tik tokiu atveju daiktų sandėliavimui reikėtų palikti papildomos vietos.
Galiausiai, verta dar kartą paminėti, jog stogines automobiliui – tai papildomą ir ypač svarbią funkciją atliekantis statinys, kurio statyba yra pigesnis ir optimalesnis variantas nei garažo statyba. Pasitarus su stogo dangų ekspertais, šis statinys gali tapti viena iš puikiai derančių namo dalių, paversiančia jūsų namą išskirtiniu. Didelis architektūrinių sprendimų pasirinkimas leis sukurti stilingą stoginę, puošiančią namo eksterjerą ir atliekančią ypač svarbią funkciją – saugančią gerą automobilio būklę.
Kodėl būtinas patikimas rangovas?
Specialistų teigimu, pasirinkus patikimą rangovą, daugybę unikalių stoginių projektų, kuriuos galima koreguoti pagal asmeninius užsakovo pageidavimus. Pavyzdžiui, įmonės Meistro Namai specialistai gali pagaminti ilgesnį stoginės modelį, jei norite, kad po ja tilptų ne tik automobilis, bet ir jo priekaba. Stoginės gale galima suprojektuoti nedidelį medinį sandėliuką lauko baldams ar dviračiams laikyti. Taip pat galima suprojektuoti vieną ar dvi stoginės sienas, kad automobilis būtų dar geriau apsaugotas nuo kritulių.