Dėl spaudimo odoje atsiradusi opa vadinama pragula. Ji gali susidaryti, kai odą ir minkštuosius audinius ilgą laiką spaudžia kietesnis paviršius. Pavyzdžiui, kėdė ar lova. Dėl tokio spaudimo sumažėja tos vietos aprūpinimas krauju. Nepakankamas kraujo tiekimas pažeidžia šios srities odos audinius.
Pragulų gydymą apima reguliarus padėties keitimas ir specialių čiužinių, mažinančių spaudimą, bei tvarsčių naudojimas. Tokius produktus galite įsigyti https://sidabra.lt/. Toliau išsamiau nagrinėjame pragulų problemą.
Apie pragulų stadijas
Pragulos grupuojamos pagal simptomų sunkumą.
I stadija: paraudęs, skausmingas odos plotas, kuris paspaudus neapsitraukia balta spalva. Tai ženklas, kad gali formuotis pragula.
II stadija: odoje atsiranda pūslių arba susiformuoja atvira žaizda. Vieta aplink opą gali būti paraudusi ir sudirgusi.
III stadija: odoje atsiranda atvira, įdubusi skylė, vadinama krateriu arba opa. Pažeistas po oda esantis audinys. Opoje gali būti matomi kūno riebalai.
IV stadija: pragulos yra tokios gilios, kad pažeidžia ir sausgysles, ir sąnarius. Kartais – raumenis ir kaulus.
Yra dar dviejų tipų pragulos, kurios netelpa į šias stadijas.
Opos, padengtos negyva oda, kuri yra geltono, žalio arba rudo atspalvio. Dėl negyvos odos sunku nustatyti, kokio gylio yra opos. Šio tipo opos netiriamos.
Opos, kurios atsiranda giliai po oda esančiuose audiniuose. Tai vadinama giliųjų audinių sužalojimu. Ši vieta gali būti tamsiai violetinės arba kaštoninės spalvos. Po oda gali būti kraujo pripildyta pūslė. Tokio tipo odos sužalojimas greitai tampa III arba IV stadijos pragulomis.
Pragulos dažniausiai susidaro ten, kur oda dengia kaulus, ir po oda yra mažiau audinių. Tai šios vietos:
• sėdmenys;
• alkūnės;
• klubai;
• kulnai;
• šlaunys;
• pečiai;
• nugara;
• pakaušis.
Didesnė tikimybė įgauti pragulas yra, jei:
• naudojatės neįgaliojo vežimėliu arba ilgai gulite lovoje;
• esate vyresnio amžiaus;
• be pagalbos negalite judinti tam tikrų kūno dalių;
• sergate ligomis, kurios turi įtakos kraujotakai, įskaitant diabetą;
• sergate Alzheimerio liga arba kita psichikos būklę veikiančia liga;
• turite lengvai pažeidžiamą odą;
• sunkiai kontroliuojate šlapinimąsi.
Suspaustos vietos priežiūra
I arba II stadijos opos dažnai greitai užgyja, jei yra rūpestingai prižiūrimos. Svarbu laikyti žaizdą švarią, kad išvengtumėte infekcijos. III ir IV stadijos gydymas užtrunka ilgiau. Daugumą šių stadijų opų gydo specialistai.
I stadijos pragulas galite atsargiai nuplauti švelniu muilu ir vandeniu. Jei reikia, naudokite barjerą, kad apsaugotumėte vietą nuo kūno skysčių. Pasiteiraukite gydytojo, kokio tipo apsauginį barjerą rinktis.
II stadijos pragulas reikia valyti sūriu vandeniu (fiziologiniu tirpalu), kad pašalintumėte negyvus audinius. Arba gydytojas gali rekomenduoti specialią priemonę. Nenaudokite vandenilio peroksido ar jodo. Jie gali dar labiau pažeisti odą.
Skaudamą vietą laikykite uždengtą specialiu tvarsčiu. Tai apsaugo nuo infekcijos ir padeda išlaikyti opą drėgną, kad ji galėtų gyti. Kaskart keisdami tvarstį valykite žaizdą.
Ką svarbu žinoti apie tvarsčius?
Specialiai sukurti tvarsčiai gali būti naudojami, siekiant apsaugoti odą nuo pragulų ir pagreitinti gijimo procesą, jei opos atsirado. Yra 2 rūšių tvarsčiai:
• alginatiniai, gaminami iš jūros dumblių su natriu ir kalciu, spartinančių gijimo procesą;
• hidrokoloidiniai, kurių sudėtyje yra gelio, skatinančio naujų odos ląstelių augimą opoje.
Yra ir kitų rūšių tvarsčių. Pavyzdžiui, plėvelė, hidropluoštas, geliuojanti medžiaga ir antimikrobiniai tvarsčiai. Marliniai tvarsčiai nepatariami nei profilaktikai nuo pragulų, nei jų gydymui.
Kremai ir tepalai
Vietinio poveikio antiseptiniai arba antimikrobiniai kremai ir tepalai paprastai nerekomenduojami pragulų gydymui. Tačiau barjerinių kremų gali prireikti dėl šlapimo nelaikymo pažeistai ar sudirgusiai odai apsaugoti.
Padėties keitimas
Judėjimas ir reguliarus padėties keitimas padeda išvengti pragulų susidarymo ir sumažinti jau atsiradusių žaizdų spaudimą.
Slaugytojų komanda, įvertinusi riziką atsirasti praguloms, sudarys padėties keitimo grafiką. Jame bus nurodyta, kaip dažnai turite judėti arba būti perkeltas, jei negalite to padaryti pats. Kai kuriems žmonėms tai gali būti atliekama kas 15 minučių. Kitiems gali reikėti persikelti tik kartą per 2-4 valandas.
Čiužiniai ir pagalvėlės
Spaudimui sumažinti naudokite specialias putplasčio pagalvėles, antčiužinį arba dinaminį čiužinį. Kai kurios pagalvėlės yra pripildytos vandeniu arba oru, kad palaikytų ir amortizuotų sritį. Kokią pagalvėlę naudosite, priklausys nuo žaizdos ir nuo to, ar esate lovoje, ar neįgaliojo vežimėlyje. Pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, kokie pasirinkimai labiausiai tiktų.
Jei turite rimtesnę opą, reikės sudėtingesnio čiužinio arba lovos sistemos. Pavyzdžiui, prijungto prie siurblio čiužinio, į kurį nuolat tiekiamas oro srautas.
Kada skiriami antibiotikai?
Antibiotikai gali būti skiriami infekuotai opai gydyti. Arba, jei sergate rimta infekcija. Pavyzdžiui, kraujo užkrėtimu (sepsiu), po oda esančių audinių bakterine infekcija, kaulų infekcija (osteomielitu).
Pažeistų audinių šalinimas (debridementas)
Kartais gali prireikti pašalinti negyvus audinius iš opos, kad ji lengviau užgytų. Tai vadinama debridementu. Jei negyvų audinių nedaug, juos galima pašalinti, naudojant specialiai tam skirtus tvarsčius. Didesnis negyvų audinių kiekis gali būti pašalintas, pasitelkiant aukšto slėgio vandens čiurkšles, ultragarsą, chirurgines priemones. Pavyzdžiui, skalpelį.
Rūpinkitės sveikata
Sveika, subalansuota mityba, kurioje yra pakankamai baltymų ir įvairių vitaminų bei mineralų, gali pagreitinti gijimo procesą. Jei mityba yra netinkama, gali prireikti apsilankyti pas dietologą. Jis sudarys subalansuotos mitybos planą. Taip pat svarbu gerti daug skysčių, kad išvengtumėte dehidratacijos.
Dar keletas patarimų:
• atsikratykite viršsvorio;
• gausiai miegokite;
• pasiteiraukite gydytojo, ar galima atlikti nesunkius tempimo pratimus (tai gali pagerinti kraujotaką);
• kasdien tikrinkite odą, ar joje nėra pragulų;
• nemasažuokite odos šalia opos;
• nenaudokite žiedo formos pagalvėlių. Jos pristabdo kraujo tekėjimą.