„Nukalt“, – taip savivaldybės įstaigos direktoriaus ateitį ryžtingai nusakė Biržų rajono savivaldybės administracijai vadovavęs karininkas. Į „nukaltojo“ vietą rengtasi įdarbinti „naudingo“ politiko bendražygę. Tai ištrauka iš Panevėžio apygardos teisme nagrinėjamos baudžiamosios bylos dėl kyšininkavimo, papirkimo ir piktnaudžiavimo tarnyba.
Apie sąžiningą tarnystę Biržams svaigęs politinis junginys „Vieningi Biržai“ subyrėjo, o nepolitiniais pasivadinę šio darinio likučiai dabar Biržams žada atgimimą. Kai kurie iš jų, įgiję kaltinamųjų statusą baudžiamojoje byloje, lankosi Panevėžio apygardos teismo posėdžiuose. Juose nuskambančios kriminalinės žvalgybos tyrimo medžiagos (pokalbių įrašų) ištraukos signalizuoja, kas šiuo metu bando atgimti mūsų krašte.
Narystę liberalų partijoje suspendavusio politiko moralinės nuostatos
Šią savaitę Panevėžio apygardos teisme tęsėsi baudžiamosios bylos nagrinėjimas. Jau išklausyti liudininkų parodymai. Jie susiję su dviem bylos epizodais – Biržų socialinių paslaugų centro (SPC) buvusio direktoriaus Eivido Šerno atleidimu iš darbo ir Parovėjos seniūnijos seniūno pavaduotojo Edžio Trapiko įdarbinimu.
Pirmajame epizode išklausytas valdančiajai koalicijai „Vieningi Biržai“ priklausiusio Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio (LRLS) nario Manto Visocko liudijimas. Ūkininkaujantis, sporto klubui vadovaujantis savivaldybės tarybos narys šiuo metu narystę partijoje suspendavęs.
Teisme M. Visockas klausinėtas, kas jam žinoma apie tuometinės rajono vadovybės susitarimus dėl SPC centro vadovo atleidimo iš pareigų ir bandymą įdarbinti koalicijos politinio partnerio siūlomą kandidatę Ritą Kuginienę.
Tai turėję įvykti manais už to partnerio balsą sprendžiant mokyklų jungimo klausimą.
M. Visockas tikino jokiuose susitarimuose nedalyvavęs.
„Nesivėliau į diskusijas, esu nusiteikęs prieš tokius dalykus“, – teigė politikas. Kandidatės į SPC direktoriaus pareigas R. Kuginienės jis asmeniškai nepažinojęs. Žinantis tik tiek, kad ji yra sportavusi jo klube.
„Aš gandais nesivadovauju ir jais nenoriu tikėti. Ir spaudoje visokių rašliavų būna“, – sakė M. Visockas, teisėjai paklausus, ar ji žinojęs apie ketinimą R. Kuginienę skirti SPC vadove.
V. Eidukas – apie R. Vaigino „pastatytą“ sąlygą
Prokurorė M.Visockui priminė kriminalinės žvalgybos 2020 metų kovą įrašytą pokalbį su savivaldybės administracijos direktoriumi Vidu Eiduku.
„Žinai, Vaiginas pastatė sąlygą nukalti Šerną ir pastatyti jo žmogų“, – kalbėjęs V. Eidukas.
Prokurorė klausė, ar M. Visockas patvirtina tų pačių metų lapkritį ikiteisminiame tyrime sakęs, jog iš V. Eiduko kalbos suprato, kad tokiu būdu stengiamasi atlaisvinti SPC direktoriaus vietą R. Vaigino žmogui.
M. Visockas sakė visko gerai nepamenantis, tačiau savo parodymų neneigė. Jis tokiems planams pritarti negalėjęs. „Švogerizmas man nepriimtinas“, – sakė politikas.
Į kaltinamųjų gynėjų klausimus, kas buvo jo ir V. Eiduko pokalbio iniciatorius, M. Visockas atsakė, kad pas administracijos direktorių jis tiesiog paprasčiausiai užėjęs pats.
„Buvome tos pačios koalicijos partneriai, tai būdamas savivaldybėje užeidavau ko nors pasiteirauti… Mes ganėtinai gerai sutardavome“, – sakė politikas apie apsilankymą V. Eiduko kabinte, kuriame ir įvyko minėtas pokalbis.
Dėl ko prasidėjo kalba apie E. Šerną ir ar tame pokalbyje minėta apie R. Kuginienę, liudytojas teigė gerai neprisimenantis.
„Tai ne mano gyvenimo dalykai“, – sakė detalių jau neprisimenantis M. Visockas. Politikas išgirdo, kad kai kam tai yra gyvenimo dalykai.
Mažiausiai įtakos turėjusiam – net du gynėjai
Bylos epizode dėl Parovėjos seniūnijos seniūno pavaduotojo E. Trapiko įdarbinimo liudytojų buvo net penki. Visi jie kviesti kaltinamųjų advokatų pageidavimu.
Pats E. Trapikas, dėl kurio įdarbinimo pastangas dėjo kaltinamųjų suole atsidūrę politikai, turėjo net du gynėjus. Iš Panevėžio ir Vilniaus.
Tyrimo metu buvo nustatyta, kad tuometinis Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorius V. Eidukas, būdamas savivaldybės rengiamų konkursų komisijos nariu, galimai neteisėtai veikė su buvusiu Seimo nariu Viktoru Rinkevičiumi, siekdami, kad E. Trapikas būtų paskirtas į Parovėjos seniūnijos seniūno bei seniūno pavaduotojo pareigas. E. Trapikui šioje byloje pareikšti kaltinimai dėl padėjimo piktnaudžiauti tarnyba.
Buvusiam Seimo nariui pareikšti kaltinimai dėl to, kad galimai organizuodamas tuomečio savivaldybės administracijos direktoriaus piktnaudžiavimą, jis siekė padėti savo pažįstamam biržiečiui gauti darbą seniūnijoje.
Ar minėti įtakingi politikai savo veiksmais padėjo, ar tik pakenkė konkurse dalyvavusiam E. Trapikui, vertins teismas. Kitame posėdyje bus pateikti kriminalinės žvalgybos tyrimo metu užfiksuotų pokalbių įrašai.
Apie seniūno pavaduotojo pasiruošimą konkursui
Teisme liudytojai pasakojo apie konkursą į Parovėjos seniūno pareigas bei E. Trapiko ruošimąsi konkursui į seniūno pavaduotojo pareigas.
Pačeriaukštės seniūno pavaduotoja Sigita Strautininkienė sakė, kad E. Trapiką konsultavusi šiam besiruošiant seniūno pavaduotojo atrankai.
„Jis buvo mano vyro bendradarbis, žinojau, kad ieško darbo“, – sakė S. Strautininkienė, su E. Trapiku susitikusi abipusiu susitarimu vienoje Biržų kavinėje. Ten, o vėliau socialinėje erdvėje kalbėję apie galimus konkurso klausimus, pareigybei keliamus reikalavimus. Pasak liudytojos, ji atrankų komisijose nebuvusi, o šiaip žmones konsultuoti jokiais įstatymais nedraudžiama.
Panašiai kalbėjo ir Vabalninko seniūnijos seniūno pavaduotoja Zena Švainauskienė, į kurią prieš konkursą konsultacijų prašė E. Trapikas. Jį liudytoja pažįsta nuo vaikystės – Z. Švainauskienė su E. Trapiko tėvais dirbo pedagoginį darbą, draugavo jų vaikai. E. Trapikas dažnai lankydavosi jų namuose, todėl esą natūralu, kad ir padėti ruoštis konkursui paprašęs jis atėjo į Švainauskų namus.
„Jis jau buvo daug pasiskaitęs, pasiruošęs“, – E. Trapiko žinias vertino kolegė.
Kaltinamųjų advokatų klausimus, kaip sekasi E. Trapikui tarnyboje, abi seniūnų pavaduotojos atsakė, kad tą vertinti galintys tik tiesioginiai vadovai.
Seniūno atrankoje dalyvavo bei E. Trapiką vertino ir seniūnaičiai
„Tikrai patį normaliausią variantą pasirinkom. Tokią seniūnę jau seniai beturėjome“, – kalbėjo Parovėjos seniūno atrankos komisijoje buvusi Medeikių seniūnaitijos seniūnaitė Nijolė Bagamolova. Konkurso rezultatą ji vadino „labai geru pasirinkimu“.
Konkurse į seniūno pareigas tada dalyvavo ir E. Trapikas. Seniūnaitę N. Bagamolovą jis papirkęs nuoširdumu, pasiryžimu dirbti. „Jis man asmeniškai atrodė arčiausiai širdies, artimas kaimo žmonėms“, – liudijo buvusi mokytoja. Ji sakė pažinojusi visus pretendentus į seniūnus, išskyrus Daivą Juozaitienę, kurios paskyrimu labai džiaugėsi. Seniūnės pavaduotoju tapęs E. Trapikas esantis toks pat geras kaip ir seniūnė.
Užušilių seniūnaitijos seniūnaitė Audronė Burbulienė E. Trapiko pasirodymą seniūno konkurse vertino vidutiniškai. Teismo medžiagoje pateikti vertinimo rezultatai rodo, kad ši seniūnaitė pretendentui skyrė mažiausiai balų, nors skirtumas tarp visų dalyvių vertinimo labai minimalus.
Kaip sekasi E. Trapikui dirbti, seniūnaitė sakė nežinanti – nusiskundimų nėra girdėjusi.
A. Burbulienė tvirtino neabejojanti konkurso skaidrumu, komisija dirbusi nešališkai.
Būginių seniūnaitijos seniūnaitis Tadas Micikevičius taip pat sakė jokių abejonių dėl seniūno konkurso neturintis. Ūkininkų sąjungai vadovaujantis ūkininkas pasakojo, kad konkursas vykęs nuotoliniu būdu, prieš konkursą komisija aptarė klausimus.
T. Micikevičius geriausiai įvertino D. Juozaitienę, kuri ir laimėjo konkursą.
„Seniūnės pavaduotojo Edžio Trapiko darbo vertinti negaliu, nusiskundimų negirdėjau. Su pačiu pavaduotoju gal net ir bendrauti neteko“, – sakė Būginių seniūnaitijos seniūnaitis T. Micikevičius.