Ateinantys 2023 metai – Juodojo triušio. Triušiai – ramūs, meilūs ir taikūs gyvūnėliai. Tad prognozuojama, kad kiti metai pasižymės ramybe ir harmonija. Triušiai itin rūpinasi savo mažyliais, todėl spėjama, kad bus tinkamas metas kurti ir puoselėti šeimą.
Vabalninko seniūnijos Šukionių kaime gyvenanti veterinarijos gydytoja ir ūkininkė Regina Mušauskienė sako nežinanti jokio kito gyvūno, kurį būtų taip smagu auginti ir prižiūrėti.
Pridirbdavo blėnių
R. Mušauskienė prisimena, kad triušius augino jos tėveliai, su kuriais gyveno Vaskališkių kaime šalia Nemunėlio. Vaikų pareiga buvo parūpinti triušiukams žolės.
„Ir blėnių su triušiais pridirbdavome. Atsivesdavo triušė, tai triušiukų pridėliodavome visiems, kad vaikučiais galėtų džiaugtis“, – vaikystės išdaigas prisimena moteris.
Reginai ištekėjus ir apsigyvenus Šukionyse, Mušauskų šeima irgi užsiėmė triušių auginimu. Laikė gyvūnėlių daug, vienu metu jų buvo per šimtą.
„Anais laikais už triušius kolūkis duodavo miežių. Tad laikyti apsimokėjo“,- kalbėjo moteris.
Dabar Regina sako triušių turinti jau mažiau – augina tik dėl savęs ir artimųjų. Gyvūnėliai laikomi ir maistui, ir grožiui.
Jau septyneri metai, kai Reginos sutuoktinio nebėra. Trys Mušauskių vaikai su 6 anūkais ir vienu proanūkiu gyvena atskirai. Visa laimė – Lietuvoje. Dar didesnė laimė, kad anūkas su drauge liko Šukionyse, šalia močiutės.
Reikia laikyti švariai ir sausai
Triušių augintoja pasakojo, kad gyvūnėlius laiko tvarte. Tačiau jame jau mažai belikę gyvulių, tad šaltoka. Todėl triušius kergia taip, kad jie mažylius atsivestų vasarą, kai šilta. Juk mažiukams šilumos reikia.
Kokių gudrybių privalu žinoti ir mokėti auginant triušius? Regina sako, kad juos reikia pasaugoti, laikyti švariai ir sausai. Visada jiems turi būti vandenuko.
Kas laiko triušius, saugo juos nuo infekcijų, stengiasi į tvartus neleisti pašalinių žmonių. Tačiau Regina sako triušiukų nevakcinuojanti.
Triušius auginanti moteris mano, kad mišrūnai yra atsparesni ligoms. Be to, ir kaimynai triušių nelaiko, tai labai tikėtina, kad ir koks nors vabzdys neperneš ligos užkrato.
Moters laikomi triušiai yra vidutinio ūgio, Kalifornijos veislės. Iš jų būna nemažai skanios ir sveikos mėsytės.
Triušiai, pasak šukionietės, atskiria svetimus žmones. Kai ji įeina į tvartą, gyvūnėliai atsistoja ant užpakalinių kojyčių ir žiūri į ją, laukia, ką duosianti skanaus.
Triušės atsargios, ypač kai turi mažų triušiukų. Tuomet jos įėjus žmogui į tvartą skuba pasislėpti.
Pati augintoja irgi nelenda prie triušės, kai ji atsiveda vaikų. Mažylius pamato tik tuomet, kai jie patys jau pradeda striksėti po narvą.
O štai patinai būna agresyvūs. Ypač kai būna būryje. Iškastruoti gyvūnai būna ramesni, labiau nusipeni.
Mėsa skani ir sultinga
Šukionietės šeima labai mėgsta triušieną. Mėsa yra ypač sveika, sultinga, skanesnė net už vištieną. Mėgstamiausias triušienos patiekalas – troškinys.
Jį pagaminti nesudėtinga. Sako, reikia apskrudinti pamarinuotą triušio mėsą keptuvėje. Dėti į puodą, pavirti. Ant viršaus krauti bulves, morkas, kitas daržoves. Pabaigoje, kai suverda daržovės, įpilti grietinėlės arba pieno, dėl tvirtumo įplakti miltų.
Metai turėtų būti ramūs
Regina Mušauskienė sako, kad triušio metai turėtų būti ramūs ir geri. Koks gi begali būti meilesnis gyvūnėlis už triušius?
Ji ir vaikams per šventes linkės, kad būtų tokie geri, švelnūs, gražūs kaip triušiukai.
„Triušis – švelnus, gražus gyvūnas. Tai ne tigras ir ne liūtas. Nei spardosi kaip arklys, nei viską graužia kaip žiurkė… Triušis – nekaltas gyvūnėlis, tik daug valgo – skanėstų jam reikia nepagailėti“, – kalba Regina.
Ir padeklamuoja specialiai triušio metams sukurtą savo eilėraštį.
Koks jis mielas, švelnus,
Jis vilioja vaikus,
Akys baikščiai į šonus vis dairos.
Jis nepiktas, jaukus,
Atpažįsta draugus,
Ausys ilgos – lokatoriai puikūs.
Miežius ir kopūstus,
Morkas ir burokus
Skaniai kramto –
Apetitas puikus.
Kas jis toks?
Atspėkite jūs –
Tai valdovas 2023 – ųjų…