Biržų savivaldybės taryboje nepriimtas sprendimas dėl medicinos punktų naikinimo. Skubotai teiktas klausimas politikams sukėlė atmetimo reakciją.
Mobilioji komanda – tai mobilioji slaugytoja
Tarybos pritarimo reikėjo, kad faktiškai nebeveikiantys medicinos punktai būtų uždaryti oficialiai. Tai yra, kad jų nebebūtų poliklinikos struktūroje. Iš panaikinti siūlomų Meilūnų, Medeikių, „Laisvosios žemės“ (Pačeriaukštės) ir Parovėjos medicinos punktų iki šiol veikiantis yra tik paskutinysis iš išvardintų.
Pristatant klausimą daugiausia abejonių kėlė mobilioji pacientų aptarnavimo paslauga. Meras Kęstutis Knizikevičius prašė nemaišyti mobiliosios slaugos komandos ir mobiliosios slaugytojos paslaugų. Slaugos komanda lanko sunkius ligonius, kuriems tokia paslauga skirta pagal nustatytą tvarką. O mobilioji slaugytoja atlieka paslaugas, teiktas kaimo medicinos punktuose. Tik paslauga „atvažiuoja“ pas ligonį į namus. Tai reiškia, kad atvyks ta slaugytoja, kuri pagal šeimos gydytojo paskyrimus gali suleisti vaistus, paimti kraują tyrimui, pastatyti lašinę, perrišti žaizdas. Tai paslaugos, kurios buvo atliekamos kaimo medicinos punktuose.
„Tai kas, panaikinus medicinos punktus, dabar keisis gyventojams tų vietovių, kuriose tų punktų ir nebuvo?“ – klausė politikas Audrius Jukna.
„Niekas nesikeis“, – atsakė poliklinikos direktorius Lukas Kalninis. Anot jo, mobilioji paslauga kaimuose teikta jau kone visą laiką. Slaugytojos važiuodavo pas žmones, kurie negalėdavo atvykti į medicinos punktą.
Poliklinikos direktorius užtikrino, kad mobiliosios slaugytojos visiškai aprūpintos transportu. Visos keturios ambulatorijos (Nemunėlio Radviliškio, Papilio, Pabiržės ir Vabalninko) turi po automobilį, o poliklinika Biržuose turi dar keturis automobilius.
„Per kiek laiko nuo gydytojo paskyrimo slaugytoja turi atvykti pas ligonį?“ – klausė Vytas Jareckas. Direktorius L. Kalninis atsakė, kad iš karto, kitą dieną po paskyrimo.
Tarybos mažuma suabejojo mobiliosios paslaugos efektyvumu
Valdančiosios koalicijos nariai frakcijų vardu pasisakė balsuosiantys už projektą.
Pasak jų, kitos išeities nėra, kaimo medicinos punktai esą praradę gyvybingumą. Pasak mero, jau nuo 2020 metų nebėra medicinos normos, reglamentuojančios medicinos punktų veiklą.
„Su mobiliąja komanda paslauga prie ligonio tik priartėja“, – kalbėjo „valstietis“ Audrys Šimas. Jis siūlė geriau susikoncentruoti į šeimos gydyto paieškas, kad netektų uždaryti Papilio ambulatorijos.
„Tokiais tempais judant į priekį prieisim ir iki Biržų ligoninės uždarymo“, – sakė „atgimietis“ Liutauras Variakojis. Jis pateikė pavyzdį, kad po pietų jau negalima nepilnamečio sūnaus registruoti pas gydytoją, nes gydytojo nėra.
„Sveikatos reforma, matot, į ką eina. Uždarysim ir ligoninę“, – emocingai reagavo gydytojas Dalius Jakubėnas.
„Mūsų frakcija susilaikys – nėra užtikrinimo, kad paslauga pasiekia visus“, – pranešė konservatorių frakcijos pirmininkė Irutė Varzienė.
„Mūsų frakcija balsuos prieš“, – „atgimiečių“ vardu pareiškė Kęstutis Isakas.
Darbo partijos frakcija nutarė balsuoti laisvai. Alė Pocienė pranešė balsuosianti prieš medicinos punktų uždarymą. Simona Bindariūtė siūlė sprendimą atidėti ir išklausyti kaimų bendruomenes apie paslaugos prieinamumą. Dabar, anot politikės, žinomas tik Pačeriaukštės kaimo neprieštaravimas punkto uždarymui ir noras, kad pastatas atitektų bendruomenei.
Balsams pasiskirsčius po lygiai (11 už, 5 susilaikė ir 6 prieš) balsuota antrą kartą. Rezultatas buvo toks pat. Trečią kartą balsai pasiskirstė taip: 10 už, 6 prieš ir 6 susilaikė. Trečią sykį balsuojant prie medicinos punktų uždarymui nepritarusių tarybos mažumos politikų prisidėjo ir demokrato V. Jarecko balsas.
Į klausimą, kas bus, jeigu taryba punktų uždarymui nepritars, dar prieš balsavimą poliklinikos direktorius L. Kalninis pasakė, kad bus prašoma savivaldybės skirti lėšų punktų, kurie galės dirbti, išlaikymui ir slaugytojos etatui.