Šeštadienį Valstybės dienos renginiai prasidėjo jau tradiciniu tapusiame susitikime prie Anglių kalno Biržų girioje, kur broliškame kape guli bevardžiai 1863 – 1864 metų sukilimo didvyriai. Prie paminklo sukilėliams priesaikai rinkdavosi ir pokario partizanai. Dabar, kai už horizonto vėl liepsnoja prieš laisvę ir demokratiją nukreiptas karas, buvimas šioje sakralinėje vietoje įgauna naują prasmę.
Renginys prasidėjo šv. Mišiomis, kurias aukojo Papilio parapijos klebonas Vidmantas Kareckas, giesmėmis jam talkino Vaidos Kvedarienės vedamos Papilio ir Kvetkų bažnyčių giedotojos. „Būkime šviesos vaikai“, – sakė kunigas, kalbėdamas apie žmogaus kelią, apie tai, kad mus puola ne tik išorės, bet ir vidaus priešai – moralės nebuvimas, godumas, melas ir begalė kitų pagundų. Kunigas kvietė sujungti karštą sukilėlių meilę tikėjimui ir Tėvynei bei mūsų pastangas ją puoselėti ir saugoti. Jis dėkojo visiems, gynusiems savo šalį, džiaugėsi jaunimu – čia esančiu, viską matančiu, girdinčiu ir suprantančiu.
Renginį vedusi Savivaldybės tarybos narė, muziejininkė Irutė Varzienė priminė šio jau tradiciniu tapusio renginio pirmuosius organizatorius ir iniciatorius – Vytautą Einorį, Algirdą Macį, pirmąsias šv. Mišias čia aukojusį kunigą Virgilijų Liuimą.
Anot I. Varzienės, susitikimas šioje vietoje dar kartą paliudija, jog nėra antrarūšių ar pamirštų žuvusių už tėvynę. „Minėdami ir melsdamiesi už sukilėlius, mes prisimename visus žuvusius už Lietuvos laisvę, nesvarbu, kada ir kur tai atsitiko“, – sakė I. Varzienė. Ji kalbėjo apie Biržų krašto sąsajas su 1863 metų sukilimu, vienu jo vadu Zigmantu Sierakausku, vadovavusiu sukilėlių mūšiui Biržų apylinkėse, jo ir žmonos Apolonijos romantišką bei tragišką bendro gyvenimo istoriją.
Pasak I. Varzienės, dabar šio renginio kasmetinį organizavimą perima Biržų krašto muziejus „Sėla“ ir tai bus akstinas, leidžiantis į šią vietą pritraukti daugiau žmonių.
Muziejaus „Sėla“ direktorė Edita Lansbergienė sakė, kad tokia vieta ir aplinka įpareigoja kalbėti trumpai ir prasmingai. „Ši diena yra apie valstybę. Sovietmečiu sukilimo naratyvas buvo iškreiptas – esą tai buvo valstiečių kova prieš carą, prieš baudžiavą. Iš tiesų tai buvo kova už valstybę, jos tikslas ėjo iš bajorijos – atkurti Abiejų Tautų Respubliką. Pralaimėtą kovą lydėjo represijos, trėmimai į Sibirą. Ir tai vis kartojosi. Mūsų kova už valstybę nuolat malšinama brutaliai, žiauriai ir negailestingai. Tačiau svarbiausia yra tai, kad jie negali mūsų nugalėti. Ir nenugalės tol, kol mes saugosime savo atmintį, žinosime, kodėl mes esame ir kiek už mus buvo kovota. Ir tol, kol mylime, branginame ir norime gyventi bei kurti savo valstybę“, – kalbėjo E. Lansbergienė.
Šaulių sąjungos 105-ųjų įkūrimo metinių proga už ilgametį ir prasmingą bendradarbiavimą muziejaus padėka įteikta Biržų šaulių kuopos vadui Vidučiui Šeškui. O jaunieji šauliai gavo ypatingą Biržų – Dubingių kunigaikščių privilegiją – valstybinių švenčių dienomis jaunieji šauliai galės lankytis muziejuje nemokamai, tačiau turės būti uniformuoti.
Sveikinimo žodžius jauniesiems šauliams bei pasvarstymus apie neramią geopolitinę padėtį išsakė Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Biržų filialo pirmininkas Vytautas Linkevičius. Kučgalietis Algirdas Macys kvietė nepamiršti ir vėlesnių, prieš 80 metų vykusių partizanų kovų ir žūčių Kojeliškio mūšyje bei Kučgalyje.
Renginyje tradiciškai dalyvavo kariai savanoriai, šauliai ir jaunieji šauliai, žmonės iš aplinkinių kaimų bei Biržų. Šiais metais į minėjimą iš Biržų atmynė ir jaunųjų dviratininkų grupė, suorganizuota Savivaldybės tarybos nario Lauryno Bukio.