Ne vienas iš mūsų būdamas vaikas su kiemo draugais esame žaidę karą. Ar jis kiemuose žaidžiamas dar ir šiais laikais, sunku pasakyti, nes dabar daugiau kariaujama ir į įvairiausius nuotykius leidžiamasi prie kompiuterių. Tačiau fiziniai kariniai žaidimai Lietuvoje įgyja vis didesnį populiarumą. Ir jį žaidžia ne vaikai su mediniais pagaliukais, o suaugę vyrai, naudodami tikrų ginklų imitacijas ir ekipuotę.
Komanda „Team Biržai“
Šratasvydis, labiau žinomas kaip airsoftas, puikiai žinomas žaidimas ir Biržuose. Ir jį žaidžiančių entuziastų yra tikrai nemažai. Labiau į šį hobį įsitraukę biržiečiai net yra susibūrę į komandą, pasivadinusią „Team Biržai“.
„Pirmiausia tai yra hobis, aktyvaus laisvalaikio praleidimo būdas. Žinoma, jo tematika yra karinio pobūdžio. Sakyčiau, kad airsoftas – tai taktinio karinio kompiuterinio žaidimo „Counter strike“ perkėlimas į realybę. Biržuose airsoftas žaidžiamas jau ne vienerius metus“, – sakė šio žaidimo entuziastas, komandos „Team Biržai“ narys Talvydas Jankauskas.
Anot jo, komandos branduolį sudaro apie 12 žmonių, o airsoftą retkarčiais pažaidžiančių žmonių yra keliasdešimt.
„Visą aprangą ir net po kelis savo ginklus turi dvylika komandos narių. Branduolys renkasi pažaisti dažniau. Tačiau tikrai yra nemažai žmonių, kurie ateina pažaisti tik kartą kitą ir į tai daugiau žiūri kaip į vienadienę pramogą, ne į hobį. Visų norinčių žaisti laukiame ir juos kviečiame. Jiems duodame ginklus, šovinių ir apsaugas, nes savo ginklą vienkartiniam žaidimui turėti yra tikrai per brangu. Normalus ginklas gali kainuoti kelis šimtus eurų“, – sakė T. Jankauskas.
Saugumui – ypatingas dėmesys
Airsofto ginklai dažniausiai šaudo iš 6 mm plastikinių šratukų, tačiau ginklas nelygus ginklui.
„Žaidimuose naudojami įvairūs ir skirtingi ginklai. Dažniausiai realių ginklų kopijos. O koks ginklas – jau priklauso nuo žaidėjo rolės. Gali būti pėstininkas, snaiperis, kulkosvaidininkas ir panašiai. Geromis oro sąlygomis snaiperio tipo šautuvo kulka lekia ir iki 100 metrų. Kiti šautuvai šauna perpus mažiau, tačiau kulkos greitis siekia apie 200 m/s. Nors kulka ir plastikinė, bet pataikiusi į pliką vietą palieka savo žymę. Žaidime veido apsaugos, ypač akių ir burnos, yra būtinos“, – kalbėjo airsofto žaidėjas.
Taip pat ir dėl saugumo, ir dėl įdomumo airsofto žaidėjai renkasi į tam tikras žaidimui skirtas vietas. Sostinėje net yra įrengta speciali tokiems žaidimams skirta erdvė, poligonas. Biržuose entuziastai karą žaidžia viename nenaudojamame pastate.
„Jei žaidėjų bendruomenė augs ar bent jau išliks tokio pat dydžio, tai yra planų Biržuose lauke įsirengti žaidimui skirtą erdvę. Su apkasais ir visokiausiomis priedangomis. Tam gali būti naudojama bet kas. Čia jau vaizduotės ir lėšų klausimas“ , – sakė T. Jankauskas.
Žaidžia visoje Lietuvoje
Anot kalbinto biržiečio, airsoftas žaidžiamas visoje Lietuvoje, komandų yra daug ir kai kurios jų didelės – sudaro po 30-40 žmonių. Bendravimas vyksta ir komandos vyksta viena pas kitą pažaisti, taip pat organizuojami masiniai airsofto žaidimai.
„Man yra tekę dalyvauti žaidime, vykusiame Pabradėje, kuriame buvo 280 dalyvių. Visi dalyviai paskirstomi į komandas, turi savo roles ir užduotis. Tuomet jau būtina ir taktika, bendras komandos darbas. Į tokį didelį žaidimą vykti su sava komanda išvis būtų labai įdomu. Tikiuosi, baigiantis pandemijai atsigaus ir airsofto turnyrai, nes viskas buvo prisistabdę“, – pasakojo ketverius metus airsoftą žaidžiantis T. Jankauskas.
Jaučiama patriotizmo dvasia
Natūralu, kad žaisdami karinius žaidimus suaugę vyrai pakalba ir apie tai, kas vyksta aplinkui, ir apie galimą realų karą.
„Žaisti karą ir iš tiesų kariauti yra skirtingi dalykai. Visi tą supranta. Tačiau bendrai komandoje yra ta patriotinė dvasia. Manau, kad iš tiesų esant reikalui dauguma mūsų komandos narių jungtųsi prie šalies gynėjų gretų. Lietuvoje airsoftą žaidžia ir nemažai buvusių pareigūnų ar kariuomenėje buvusių žmonių, šaulių“, – sakė biržietis, pats priklausęs jauniesiems Biržų šauliams.
Nors airsoftas yra žaidimas, tačiau jį galima būtų laikyti ir savotiškomis karinėmis pratybomis civiliams. Belieka tikėtis, kad į realybę perkeltas kompiuterinis žaidimas netaps realybe.