Pradžia – sausio 29 d. laikraštyje.
Žydų pėdsakai ne tik Biržuose
Žydų palikimo yra ne tik Biržų senamiestyje. Didžiulės ir puikiai išlikusios senosios žydų kapinės yra prie Širvėnos ežero, pusiasalyje Latvygalos gatvėje. Astravo apylinkėse yra ne tik grafų Tiškevičių rūmai, bet ir viena iš kruviniausių vietų mūsų krašto istorijoje – Pakamponys. Didžiulė, savo pėdsakus palikusi žydų bendruomenė gyveno Vabalninko štetle. Jų buvo ir Papilyje, ir Nemunėlio Radviliškyje.
Biržų žydų senosios kapinės
Latvygalos gatvėje esančiose Biržų žydų ir karaimų senosiose kapinėse yra išlikę 1627 XIX-XX a. Biržuose gyvenusių žydų antkapinių paminklų. Šioje vietoje Biržų žydai buvai laidojami nuo pat miesto įsikūrimo, deja, senųjų XVII-XVIII a. antkapių rasti nepavyko. Tai vienos iš didžiausių ir išsamiausiai ištyrinėtų žydų kapinių Lietuvoje. Antkapiai užfiksuoti, sudaryti kapinių planai, antkapių užrašai išversti iš hebrajų kalbos. Apie senąsias žydų kapines 2014 m. išleista išsami monografija.
Holokausto aukų kapas
Pakamponių kaime esančiame kape palaidoti 2400 žydų, iš jų 720 vyrų, 780 moterų ir 900 vaikų, ir apie 90 lietuvių. Žydus, atvarytus iš Biržų geto (miesto kvartalo tarp Apaščios upės ir Vilniaus gatvių, ties Karaimų gatve), 1941 m. rugpjūčio 8 d. sušaudė ir užkasė iš anksto iškastuose grioviuose. 1955 m. pastatytas antkapinis paminklas, nužudytųjų palaikai perkelti ir palaidoti šiame kape. 2019 m. birželio mėnesį atidarytas memorialas, skirtas Holokausto aukoms atminti. Paminkle įamžinti daugiau nei 500 žinomų aukų vardai.
Vabalninko žydų senosios kapinės
Vabalninke žydai gyveno nuo XVII a. 1766 m. Vabalninko kahalui priklausė 266 žydai, 1847 m. – 508 žydai. 1858–1860 m. miestelyje gyveno 1178 žmonės, iš jų – 545 žydai. Per 1883 m. gaisrą sudegė 50 namų, dauguma jų, ypač esančių miestelio centre apie Turgaus aikštę, priklausė žydams. Sudegė ir mūrinė sinagoga bei du mediniai žydų maldos namai. 1897 m. surašymo duomenimis, iš viso Vabalninke buvo 2333 gyventojai, iš jų – 1828 žydai. Tarpukario Lietuvoje Vabalninke buvo 2000 gyventojų, iš kurių – apie 400 žydų.
Vabalninke, Martišiūnų g. esančiose kapinėse yra keli šimtai įvairių formų rausvo, pilko, juodo tašyto granito, betono antkapiniai paminklai, daugiausiai su iškaltais memorialiniais įrašais hebrajų kalba. Kapinėse buvo laidojami Vabalninko ir miestelio apylinkėse gyvenę žydai.
Vabalninko sinagogų pastatų kompleksas
Vabalninke, Pirties g. 3, yra vasarinės sinagogos pastatas. XX a. pradžioje statytas mūrinis, stačiakampio plano, 1 aukšto su pastoge pastatas. Šiuo metu pastate veikia bendruomenės laidojimo namai.
Vabalninke, Pirties g. 4, – žieminės sinagogos pastatas. XX a. pradžioje statytas mūrinis, stačiakampio plano, vieno aukšto su pastoge pastatas. Fasaduose matosi arkinio tipo langų nišos. Tarpukario Lietuvoje šioje sinagogoje veikė žydų mokykla ješiva. Pastaraisiais metais pastate veikė Vabalninko seniūnijos pirtis.
Nemunėlio Radviliškio žydų žudynių vieta ir kapas
Nemunėlio Radviliškio sen., Pagojų k., 1941 m. rugpjūčio mėn. buvo nužudyti Nemunėlio Radviliškio miestelio žydai. Remiantis įvairiais šaltiniais, nužudyta apie 80 žydų. Prieš kapines pastatytas juodo granito trikampis paminklas, kuriame pritvirtintas kultūros paveldo objekto ženklas, iškalta šešiakampė žvaigždė ir iškaltas įrašas lietuvių ir anglų kalbomis „Holokausto aukų kapai“.
153 kv. metrų teritorija aptverta, piramidės formos paminklo antkapinėje plokštėje pritvirtintos metalinės plokštės su tekstais lietuvių ir hebrajų kalbomis „Čia buvo pralietas apie 80 žydų – vaikų, moterų ir vyrų kraujas. Juos nužudė nacistai ir vietiniai talkininkai 1941 m. VIII mėn.“.
Dalius Mikelionis
Nuotraukos: D. Mikelionio, archyvinės – iš Biržų krašto muziejaus „Sėla“ fondų