Jau 33 metai prabėgo nuo tragiškos ir didingos dienos, kai susitelkę tūkstančiai beginklių Lietuvos gyventojų apgynė laisvę. Šiandien, kai vėl nesame užtikrinti dėl savo ateities, turime prisiminti bei branginti istorines pamokas ir būti visapusiškai pasiruošę ateities išbandymams.
Sausio 13-osios, Laisvės gynėjų dienos, renginiai Biržuose prasidėjo penktadienį pilietine iniciatyva „Pergalės šviesa“, ryte namų ir įstaigų languose dešimčiai minučių uždegant vienybę ir atminimą simbolizuojančias žvakutes.
Popietę, 16 valandą, vyko tradicinis Pagarbos bėgimas maršrutu Biržų „Atžalyno“ pagrindinė mokykla – Lietuvos partizanų kapas Švyturio g. – Nepriklausomybės aikštė, prie paminklo Žuvusiems už Lietuvos Nepriklausomybę. Bėgimo kolonoje susirinko gausus Krašto apsaugos savanorių pajėgų Biržų 509 kuopos karių bei Stepono Giedriko-Giriečio Biržų 501 kuopos šaulių būrys. Su vėliavomis rankose, nepaisant pūgos, snygio bei užsnigtų gatvių, savanoriai ir šauliai savo užduotį įvykdė. Stabtelėję prie memorialo partizanams Švyturio gatvėje, bėgimo dalyviai čia uždegė atminimo žvakutes. Trumpus sveikinimo žodžius tarė Savivaldybės meras Kęstutis Knizikevičius, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Biržų filialo vadovas Vytautas Linkevičius bei Savivaldybės tarybos narė Irutė Varzienė.
Pagarbos bėgimo dalyviai buvo sutikti prie paminklo Žuvusiems už Lietuvos Nepriklausomybę. Visi sugiedojo šalies himną, garsiai perskaitytos pavardės tų, kurie žuvo tą kruviną naktį Vilniuje, jų atminimas pagerbtas tylos minute. Prie paminklo padėtos gėlių ir atminimo žvakučių, savo įspūdžiais ir mintimis apie renginį jaunimui Seime dalinosi jaunosios šaulės Ineta ir Martyna. Vėliau visi renginio dalyviai buvo pakviesti į Biržų pilies arsenalo salę pasižiūrėti Biržų kultūros centro informacijos specialistės Audronės Dambrauskienės sukurto filmo „Kova už Laisvę niekada nesibaigia“ apie Biržų tremtinius ir laisvės kovų vietas.
Tenka liūdnai konstatuoti, kad renginys prie paminklo Žuvusiems už Lietuvos Nepriklausomybę buvo padrikas ir neišbaigtas. Būtent čia susirinkę piliečiai, bėgimo dalyviai pasigedo aiškių, įtaigių, tuometinę ir dabartinę mūsų šalies situaciją apibendrinančių rajono vadovų žodžių, istorijos įprasminimo dabartyje. Kodėl taip atsitiko – klausimas kultūrą kuruojančiai vicemerei, Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriui, mero patarėjoms ir kitiems organizatoriams.
Šeštadienis, Sausio 13-oji, pradėtas šv. Mišiomis Biržų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje, kur melstasi už Laisvės gynėjus bei Tėvynę. Kukliame susirinkusių žmonių būrelyje nė vieno iš rajono vadovų nebuvo.
Vakare Kultūros centro kiemelyje liepsnojo atminimo laužas. Skambėjo laisvės dainos, Biržų jaunieji šauliai vaišino koše ir arbata, prisiminimais dalijosi jau istorija tapusią 1991 metų Sausio 13-ąją menantys žmonės.
Sekmadienį pamaldos už Lietuvos laisvės gynėjus vyko Biržų evangelikų reformatų bažnyčioje.
Kaip skelbiama, Laisvės gynėjų dieną vienokiais ar kitokiais renginiais paminėjo ir rajono bendruomenės.
Vieninteliai Juostaviečių bendruomenės namai tą vakarą kvietė į kino filmą „Velnio nuotaka“. Toks renginys Sausio 13-osios kontekste atrodo kiek paradoksaliai.